900 voltov, 2 elektromotory a spaľovák. Známa značka predstavila auto, ktoré sa nabije za 9 minút
Čínsky výrobca Zeekr, patriaci pod automobilový gigant Geely, predstavil svoj nový hybridný SUV model Zeekr 9X, ktorý má namierené do najvyššej triedy elektrifikovaných vozidiel. Tento plug-in hybridný zázrak sa má na čínskom trhu objaviť v treťom štvrťroku 2025 a podľa prvých informácií ide o ambiciózny krok značky smerom k luxusnému SUV segmentu, kde chce konkurovať modelom ako YangWang U8 či vozidlám tradičných prémiových výrobcov.
Kombinácia vysokého výkonu
Zeekr 9X už zaujal nielen moderným dizajnom, ktorý čerpá inšpiráciu z minivanu Zeekr 009, ale predovšetkým svojou technickou výbavou. Vozidlo využíva 900-voltovú architektúru elektrického systému a pod kapotou ukrýva kombináciu 2,0-litrového preplňovaného spaľovacieho motora a dvoch elektromotorov.
Predný motor má výkon 290 kW, zadný pridáva ďalších 370 kW, čo zabezpečuje pohon všetkých kolies a silu, ktorá už hraničí so športovými vozidlami. Spaľovací motor s výkonom 205 kW (274 koní) je súčasťou systému, ktorý podporuje vysokú efektivitu jazdy aj pri dlhších trasách.
Jedným z najvýraznejších technologických benefitov tohto SUV je však jeho 6C batéria typu Qilin od spoločnosti CATL. Táto ternárna NMC batéria ponúka čisto elektrický dojazd približne 380 kilometrov, pričom vďaka 900V architektúre je možné batériu nabiť z 20 na 80 percent len za 9 minút, čo posúva hranice komfortu pre používateľov hybridných vozidiel.
Pokročilé funkcie
Interiér Zeekr 9X taktiež nezostáva pozadu – dominuje mu obrovský 30-palcový displej, ktorý pripomína ten z modelu Lynk & Co 900. Nechýbajú ani dizajnové vychytávky ako elektronický volič prevodovky umiestnený priamo na stĺpiku riadenia, čo šetrí miesto a zlepšuje ergonómiu. Tento prvok zároveň integruje senzor systému sledovania vodiča (DMS), ktorý priebežne monitoruje bdelosť a správanie vodiča pre zvýšenie bezpečnosti.
Zo vzhľadových detailov zaujmú klasické kľučky dverí a zadné svetlá v tvare prstenca, ktoré obsahujú neuveriteľných 43 343 svetelných bodov – ide o dizajnový prvok, ktorý sa určite nedá prehliadnuť. Na streche nájdeme LiDAR senzor, ktorý slúži ako súčasť pokročilého systému asistencie vodiča.
Ten nesie názov G-Pilot H9 a poháňaný je dvojicou výkonných čipov Nvidia Drive Thor, ktoré spolu dosahujú výpočtový výkon 1 400 TOPS – čo je v súčasnosti najvyšší výkon na trhu, prekonávajúci aj známy Tesla AI 4 čip s výkonom 720 TOPS. Systém G-Pilot H9 zahŕňa 13 kamier, tri radarové senzory a niekoľko LiDAR jednotiek, čo umožňuje vozidlu dosiahnuť vysokú mieru autonómneho riadenia.
Značka Zeekr, ktorá bola založená v roku 2021 ako prémiová divízia Geely zameraná na nové energetické vozidlá, si za krátky čas získala pevnú pozíciu na trhu. Len za prvých päť mesiacov roku 2025 predala 71 640 vozidiel, čo svedčí o rastúcom záujme zákazníkov o jej inovatívne a technologicky pokročilé modely. Zo všetkého najviac však Zeekr 9X naznačuje, že hybridy ešte zďaleka nepovedali svoje posledné slovo.
Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Dojazd nad 600 km a pokroková výbava. Škoda odhalila detaily svojho najpriestrannejšieho SUV

Dojazd zdvojnásobia na 1000 km a zvládnu -70°C. Vedci dramaticky vylepšili lítiové batérie

Za 20 000 eur dojazd 2000 km. Známa značka predstavila najvýkonnejšie SUV

Číňania našli nové uplatnenie vodíka v autách. Odstránili rizikový kov a maximalizovali výkon

Namiesto plynového pedálu má páku. Rusi postavili Ladu s kurióznym pohonom
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Za 20 000 eur dojazd 2000 km. Známa značka predstavila najvýkonnejšie SUV
- Krutá facka pre elektromobily: Slováci kašlú na Brusel, húfne kupujú iný typ pohonu
- Čína opäť všetkým vytrela zrak. Predstavila stavebný stroj s dojazdom 1 400 km
- Namiesto plynového pedálu má páku. Rusi postavili Ladu s kurióznym pohonom
- Kia milo prekvapila Slovákov: Jej nový najlacnejší elektromobil predáva za výbornú akciovú cenu
-
- Za 20 000 eur dojazd 2000 km. Známa značka predstavila najvýkonnejšie SUV
- Čína opäť všetkým vytrela zrak. Predstavila stavebný stroj s dojazdom 1 400 km
- Krutá facka pre elektromobily: Slováci kašlú na Brusel, húfne kupujú iný typ pohonu
- Za 35 minút predali 15-tisíc áut. Veľmoc ovládla trh s EV rekordným tempom a rozmetala Teslu
- Namiesto plynového pedálu má páku. Rusi postavili Ladu s kurióznym pohonom
-
- Čína opäť všetkým vytrela zrak. Predstavila stavebný stroj s dojazdom 1 400 km
- Za 35 minút predali 15-tisíc áut. Veľmoc ovládla trh s EV rekordným tempom a rozmetala Teslu
- Krutá facka pre elektromobily: Slováci kašlú na Brusel, húfne kupujú iný typ pohonu
- Za 20 000 eur dojazd 2000 km. Známa značka predstavila najvýkonnejšie SUV
- Výborný dojazd a prívetivá slovenská cena. Toyota uvádza na trh nový elektromobil
