Digitalizácia Slovenska by si vyžiadala na roky 2021 až 2026 investície vo výške zhruba pol miliardy eur. Vyplýva to z materiálu Ministerstva financií (MF) SR Moderné a úspešné Slovensko. Ten je východiskom k plánu obnovy, na ktorý by Slovensko malo od EÚ dostať v nasledujúcich troch rokoch 5,8 miliardy eur.

Podľa dokumentu by mala byť digitalizácia Slovenska riadená centrálne. Nové nastavenie by mal dostať aj kompetenčný rámec a zabezpečiť tiež treba dostatočné odborné kapacity.

Skutočný dosah úradu zodpovedného za centrálne riadenie informatizácie, dosahovanie strategických cieľov a rozhodovanie o využívaní prostriedkov bol v minulosti obmedzený, jednotlivé úrady nedisponovali dostatočnou expertízou na návrh a posudzovanie IT riešení,“ odôvodňujú autori dokumentu.

Riadiaci orgán informatizácie preto bude musieť disponovať personálnymi kapacitami a posilnenými kompetenciami, napríklad v oblasti dizajnu služieb. Dobudovanie tejto centrálnej autority a posilnenie kapacít si pre roky 2021 až 2026 vyžiada 57 miliónov eur. Niečo vyše 180 miliónov eur si vyžiada vytvorenie novej prístupovej a integračnej platformy a integrácia systémov do novej centrálnej platformy.

Slovensko zaplatí za digitalizáciu stovky miliónov eur

Cieľom je pritom zvyšovanie úžitkovej hodnoty služieb pre občanov a podnikateľov. Tí totiž so službami eGovernmentu nie sú spokojní. „Návrh služieb je potrebné prepracovať tak, aby ich používanie prinieslo občanom vyššiu pridanú hodnotu,“ spresnili v materiáli.

Takmer 90 miliónov eur by si podľa autorov dokumentu mohlo vyžiadať zvýšenie úrovne kybernetickej ochrany infraštruktúr a IT systémov vo verejnej správe. Pre zvýšenie kapacity bezpečnostných špecialistov chce totiž štát vytvoriť „atraktívne pracovné pozície“ a spustiť spoluprácu štátu s univerzitami.

Zobraziť celú galériu (0)
Pixabay (úprava redakcie)

Ďalších 172 miliónov eur si zrejme vyžiada budovanie digitálnej infraštruktúry. Cieľom tejto investície je zvýšenie využívania ultra rýchleho internetu domácnosťami. Vláda chce tiež zvyšovať nákladovú efektívnosť a kvalitu verejnej správy.

Táto oblasť by mohla, naopak, priniesť do roku 2024 úsporu pri nákupe štandardných IT tovarov a služieb o 20 až 40 % oproti cenníkovým cenám. Cieľom je tiež do roku 2024 zaviesť cloud first princíp pre informačné systémy, ktoré tvoria 80 % celkových výdavkov. Cieľom je aj zvyšovanie otvorenosti a transparentnosti verejnej správy.

Zobraziť celú galériu (0)
Pixabay (úprava redakcie)

Zverejňovať by do roku 2024 štát chcel automaticky až 90 % údajov informačných systémov poskytujúcich interakcie občanov, podnikateľov a úradníkov, ktoré je možné sprístupniť vo forme otvorených dát.

Definitívny plán obnovy, pri ktorého tvorbe vláda čerpá práve z materiálu Moderné a úspešné Slovensko, musí byť predložený Európskej komisii (EK) najneskôr do 30. apríla 2021, avšak najskôr až po schválení príslušnej legislatívy na európskej úrovni, čo by malo byť v januári 2021.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom