Mark Zuckerberg oznámil významné zmeny vo fungovaní svojich platforiem Facebook, Instagram a Threads. Hlavným cieľom jeho avizovaného kroku má byť dramatické zníženie cenzúry a zvýšenie odporúčaní na politický obsah. V päťminútovom videu Zuckerberg prisľúbil posun k väčšej slobode prejavu, pričom uviedol, že Meta odstráni fact-checkerov a nahradí ich systémom komunitných poznámok, podobným tomu, ktorý používa X (bývalý Twitter).

Zuckerberg vyjadril presvedčenie, že doterajší systém fact-checkingu bol politicky zaujatý a viac poškodil dôveru používateľov, než ju posilnil. Moderátorské tímy Meta sa majú presunúť z Kalifornie do Texasu, aby sa podľa jeho slov zmiernili obavy zo zaujatosti tímov. Priznal však, že nový prístup znamená „chytať menej zlého obsahu“, čím sa otvára priestor na väčšiu slobodu prejavu, ale aj riziko šírenia nežiaduceho obsahu. Na tému upozornil aj The Guardian.

Odstránenie obmedzení a spolupráca s vládami

Zuckerberg oznámil, že Meta odstráni viaceré obmedzenia na kontroverzné témy, ako sú migrácia a rodová identita, pretože tieto témy podľa neho už nezodpovedajú bežnému diskurzu spoločnosti. Zároveň uviedol, že firma bude spolupracovať s Donaldom Trumpom a jeho administratívou na ochrane amerických technologických spoločností pred tlakom cudzích vlád, ktoré podľa neho „cenzurujú a brzdia inovácie“.

Zvláštnu pozornosť venoval Európe, ktorú označil za región s narastajúcim počtom zákonov podporujúcich cenzúru. Kriticky sa vyjadril aj k Latinskej Amerike, kde podľa neho existujú „tajné súdy“ nariaďujúce odstránenie obsahu bez verejného dohľadu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mark Zuckerberg (@zuck)

Zmeny v moderácii obsahu

Meta plánuje zamerať svoje filtre na odhaľovanie iba závažných a nezákonných porušení pravidiel, pričom menej závažné prípady nechá na nahlásenie samotnými používateľmi. Zuckerberg zdôraznil, že úprava systémov znamená vyššie nároky na dôkazy pred odstránením obsahu.

„Znížením cenzúry dramaticky obmedzíme počet nevinných príspevkov a účtov, ktoré boli nesprávne odstránené,“ povedal Zuckerberg a dodal, že nový prístup umožní používateľom slobodnejšie zdieľať svoje názory a skúsenosti.

Anthony Quintano/ Wikimedia/ ScreenShot/App Store(Úprava redakcie)

Meta Oversight Board, nezávislý dozorný orgán Meta, privítal oznámené zmeny, no zdôraznil potrebu zapojenia širokého spektra hlasov, vrátane samotných používateľov, do rozhodovania o obsahu. „Tešíme sa na spoluprácu s Meta, aby sme pochopili detaily zmien a zabezpečili, že nový prístup bude efektívny a priateľský k slobode prejavu,“ uviedli členovia orgánu vo vyhlásení.

Zuckerbergova tlačová konferencia prichádza krátko po oznámení, že Nick Clegg, bývalý britský vicepremiér, odstupuje z pozície prezidenta globálnych záležitostí Meta. Na jeho miesto nastúpi Joel Kaplan, prominentný republikán.

Cenzúra ako náročný kompromis

Zuckerberg vo svojom prejave uznal, že téma cenzúry je komplikovaná. Hoci sú na platformách vážne problémy, ako drogy, terorizmus či zneužívanie detí, pripustil, že príliš zložité systémy moderovania obsahu vedú k chybám a neúmyselnej cenzúre miliónov používateľov. „Voľby v USA v novembri naznačili kultúrny bod obratu späť k prioritizácii slobody prejavu,“ uzavrel Zuckerberg.

Ohlásené zmeny signalizujú významný posun vo filozofii Meta a jej prístupe k obsahu. Zatiaľ čo niektorí privítajú väčšiu slobodu prejavu, iní budú s obavami sledovať, ako nový prístup ovplyvní šírenie dezinformácií a problematického obsahu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP