Ceny elektrickej energie sú v poslednom období témou číslo jeden. Je takmer isté, že domácnosti a firmy si za elektrickú energiu čoskoro priplatia. To znamená, že sa zvýšia aj náklady na prevádzku elektromobilov.

Elektrická energia je iba jednou z komodít, ktoré ovplyvnia ceny nabíjania elektromobilov na verejných staniciach. Peter Badík, riaditeľ spoločnosti GreenWay Infrastructure, nám na otázku, či môžeme v blízkej budúcnosti očakávať zvýšenie cien za nabíjanie, odpovedal nasledovne:

„Cenu za nabíjanie ovplyvňuje nielen cena elektrickej energie, komodity, ale aj všeobecná inflácia ktorá má negatívny vplyv na ostatné zložky ceny za nabíjanie. Zvýšeniu ceny za nabíjanie sa tak v blízkej budúcnosti nevyhneme.“

Slovenskí poskytovatelia zatiaľ ceny nezvýšili

Až doposiaľ najväčší slovenskí poskytovatelia nabíjacích staníc svoje ceny nijak neupravovali. Naši západní susedia však behom posledných týždňov pristúpili k razantnému dvíhaniu cien za nabíjanie. Napríklad nabíjanie vo Wien Energie zdraželo až o 56 %, informuje Vikendi.

Pixabay / Fontech (Michal Varga)

Ak by dnes motorista vo Viedni nabíjal len na verejných nabíjačkách, jazda na 100 km by ho vyšla na 10,57 €, zatiaľ čo pri dieselovom a benzínovom aute je to 13,23 €, respektíve 14,28 €, čo sme sa dozvedeli z výpočtov Rakúskej pracovnej komory. Pri prevahe domáceho nabíjania však naďalej dokážu jazdiť za 5,57 €/100 km.

Aj spoločnosť ČEZjeden z najväčších českých poskytovateľov, zvýšila cenu za nabíjanie elektromobilov v niektorých prípadoch až o neuveriteľných 80 %. Napríklad registrovaný zákazník pred pár týždňami zaplatil za ultrarýchle nabíjanie 10 Kč/1 kWh (0,40 €), no dnes je to 18 Kč/1 kWh (0,73 €), informoval portál Živě.cz.

Za nabíjanie si priplatia aj tí, čo nabíjajú doma
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP