3G siete sa na celom svete pomaly, ale isto strácajú do zabudnutia. Najnovšie sa vypínanie 3G sietí dotkne aj majiteľov Tesly Model S, ktorí svoj elektromobil kúpili ešte pred júnom 2015. Majitelia sa budú musieť nadobro rozlúčiť s niektorými obľúbenými funkciami, informuje portál Teslarati

Tesla na svojom webe uvádza, že po vypnutí 3G siete spoločnosťou AT&T, nebude Model S disponovať asistentom na diaľkové odomknutie vozidla, niektorými funkciami ovládanými cez mobilnú aplikáciu (napríklad diaľkové ovládanie klimatizácie), možnosťou bezdrôtových aktualizácií a v neposlednom rade aj o živú navigáciu či streamovacie služby.

ScreenShot/ INFINITI of Tacoma at Fife/ YouTube

Spoločnosť AT&T, prevádzkujúca 3G sieť v USA od roku 2004 na svojom webe uviedla, že od februára 2022 z dôvodu prechodu na 4G a 5G siete staršiu 3G sieť vypne.

V starších modeloch sa totiž nachádzajú iba MCU čipy, ktoré sa nedokážu pripojiť k LTE sieťam, a teda majitelia týchto vozidiel sa budú musieť s vybranými funkciami rozlúčiť.

Existuje však riešenie

Netreba však zúfať. Podľa dostupných informácií sa majitelia vozidiel bez novšieho čipu MCU2 k obľúbeným funkciám dostanú v prípade, že vozidlo pripoja na sieť prostredníctvom Wi-Fi.

Tesla na svojich stránkach tiež uvádza, že pre zachovanie mobilného pripojenia po tom, ako AT&T vypne 3G, stačí Model S vyrobený pred júnom 2015 vybaviť modemom podporujúcim LTE. Tesla tento takzvaný retrofit ochotne dodá, no za inštaláciu majiteľ zaplatí 200 dolárov.

Tesla má pre nás aj dobré správy

Tesla nedávno začala predávať v EÚ Modelu Y a objednali si ho už aj Slováci. Medzi nimi je aj Jaroslav Kapšo, zakladateľ služby DriveTesla.sk, ktorá ponúka zážitkové jazdy na elektromobiloch tejto značky. Jaroslav pre FonTech.sk prezradil, ako celý proces objednávky prebieha, odkiaľ Model Y objednal a kedy by na Slovensko mal doraziť jeden z prvých, ak nie vôbec prvý kus tohto elektromobilu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom