Ľudia sú rôzni. Niekto hľadá záľubu v športe, iného zase baví nakupovanie a následné nosenie najmodernejšieho oblečenia a nájdu sa aj takí, ktorých napĺňa varenie, pečenie či prezeranie filmov a seriálov. Jednoducho, každého baví niečo iné a azda žiaden človek nezdieľa na vlas rovnaké koníčky a záľuby s niekym iným.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

S rozvojom moderných vied a technológií sa však čoraz viac ľudí začalo zaujímať o aktivitu, ktorá sa medzi tými popísanými vyššie nenachádza. Keďže momentálne čítaš článok uverejnený na portály venujúcom sa najmodernejším zariadeniam a technológiám, s najväčšou pravdepodobnosťou vieš o čom je reč. V prípade, že ti to nedošlo, máme na mysli obľubu v nakupovaní, testovaní a zbieraní technologických hračiek každého druhu. Už len to, že čítaš tieto riadky nám jasne dáva najavo, že do slovenskej skupiny tech geekov jednoducho patríš a každá z týchto aktivít je ti vlastná. Potom ale taktiež veľmi dobre vieš, že byť technologickým nadšencom na Slovensku nie je vôbec jednoduché. Nižšie rozpísané body ti objasnia prečo.

1. Nízke výplaty a zvyšujúce sa ceny produktov

Čo si budeme klamať, výplaty na Slovensku stále nie sú také, aké by sme chceli. Hoci každoročne počúvame z parlamentu, že by sme mali byť vďační za to, že sa minimálna, ako aj priemerná mzda zvyšuje, takéto zvyšovanie nestačí. Spolu s našimi mzdami totiž nenápadne rastú aj ceny bežných produktov. Stačí sa pozrieť napríklad na ceny najvýkonnejších smartfónov teraz a v minulosti. Kým dnes sa vlajková loď v priemere predáva za 700 €, ešte niekoľko rokov dozadu sme mohli vtedy jeden z najvybavenejších smartfónov získať podstatne lacnejšie.

zdroj fotografie: Sohu

Toto isté však, nanešťastie, platí aj pri notebookoch či tabletoch. Za všetko hovorí šikovný marketingový ťah spoločnosti Apple, ktorá si vďaka slovíčku PRO a nevýraznému navýšeniu pamäte alebo výkonu môže od svojich zákazníkov pýtať omnoho vyššie sumy. Áno, každý koníček čosi stojí, no tento je na financie zrejme najnáročnejší zo všetkých. Z tohto dôvodu je teda určený len pre tých majetnejších alebo šetrnejších.

2. Nesmierne rýchly vývoj nových technológií a zariadení

Možno sa sám seba pýtaš, ako môžeme rýchly vývoj považovať za nevýhodu. Nuž, pravdou je, že o úplne 100-percentnú nevýhodu nejde. Takémuto rýchlemu vývoju totiž vďačíme za veľa. Ide napríklad o bezrámikové smartfóny, čoraz tenšie a prenosnejšie notebooky, ale aj o kopec inteligentných gadgetov, ktoré nám uľahčujú každodenný život. Vývoj sa však za posledné roky rapídne zrýchlil, a to až natoľko, že niektorý výrobcovia smartfónov predstavujú novú vlajkovú loď pomaly každých pár mesiacov.

zdroj fotografie: Baomoi

Tentoraz poslúži ako vynikajúci príklad čínska spoločnosť Xiaomi, ktorá len počas minulého roka predstavila 3 vlajkové smartfóny. Väčšinou je však medzi takto rýchlo aktualizovanými zariadeniami minimálny rozdiel. Spoločnosti však na druhú stranu z takéhoto prístupu profitujú, keďže ľudia zrejme navždy budú počúvať na všetky tie MegaPixely a výsledky z benchmarkov. Ako už ale bolo popísané vyššie, Slovák na časté aktualizovanie svojej tech výbavy nemá dostatok peňazí.

3. Vhodný paušál za majland a schopný internet len v mestách

Ďalšou kapitolou samou o sebe sú naši mobilní operátori. Každý z nich sa snaží pre seba uchmatnúť čo najväčšiu porciu z malého slovenského trhu. Na tom by síce nebolo nič zlé, no problém je v tom, akým spôsobom sa o to snažia. Miesto navyšovania balíčkov a znižovania ich cien sa totiž stretávame s pravým opakom. Často totiž niektorý z našich operátorov príde s ponukou, ktorá je o poznanie horšia než tá, ktorú svojim zákazníkom predával doteraz. Vďaka tomu je prakticky nemožné nájsť vhodný paušál, ktorý by v každom smere vyhovoval danému spotrebiteľovi.

mobilní operátorizdroj fotografie: FonTech

Teda, možné to je, no opäť si za to treba patrične priplatiť. S týmto bodom je však úzko spätý aj domáci internet. Ten je nám totiž vo väčšine prípadov poskytovaný od našich operátorov. Pravdou je, že čo sa rýchlosti internetu týka, na Slovensku sa nemáme za čo hanbiť. Na svetové pomery sa môžeme radovať z nadpriemerne rýchleho internetového pripojenia. Problém je však v tom, že sa z neho môžu radovať väčšinou len obyvatelia väčších miest. Ak teda chceš žiť v pokojnom prostredí niekde na dedine, na schopný internet môžeš zabudnúť.

4.  Na nové technológie si musíme počkať

Hovorí sa, že Slovensko je minimálne dva roky pozadu za svetovými veľmocami. Pri technológiách tomu tak ale nie je. V nich totiž zaostávame omnoho omnoho viac. Svedčí o tom napríklad to, že ak sa nejaká zaujímavá novinka po prvýkrát objaví niekde v Ázii alebo USA, u nás sa jej dočkáme neskôr. Teda, ak sa jej vôbec dočkáme. Za zmienku stojí napríklad mobilný internet. V Južnej Kórei usilovne pracujú na tom, aby bola počas budúcoročných Olympijských hier spustená testovacia prevádzka 5G mobilného internetu.

zdroj fotografie: Rcrwireless

Nenechaj si ujsť
Rýchlosť mobilného internetu bude v dobe 5G naozaj šialená!

U nás ale na niektorých miestach stále nájdeš len zastaralú 2G sieť. Podobné príklady by sa však dali aplikovať na množstvo ďalších vecí. Občas sa nám s týmto zdĺhavým procesom snaží pomôcť vláda rôznymi dotáciami, či už na elektromobily, alebo slnečné kolektory. Tie ale predstavujú len malú náplasť, a preto veľký úspech väčšinou nezožnú. Našťastie sa ale táto čakacia doba neustále skracuje. Ktovie, možno sa jej jedného dňa zbavíme nadobro.

5. Všetci chcú od teba pomoc alebo radu

Prvé štyri body sa týkali najmä slovenských technologických nadšencov. S týmto sú však veľmi dobre oboznámení aj tí zo zahraničia. Asi každý človek, ktorý je v technológiách doma, sa už totiž stretol s prosbou o pomoc, ktorá s týmto koníčkom mala čosi spoločné. Žiadosti o prečistenie počítača, spojazdnenie tlačiarne alebo vyriešenie nejakého „závažného problému“ so smartfónom počúvame takmer každý deň. Nejde však o to, že by sme s pomocou druhým mali nejaký problém, to vôbec nie.

zdroj fotografie: Memehub

Problém tkvie v tom, že sú tieto prosby o pomoc často poriadne prehnané. Veľké množstvo ľudí si totiž nedokáže ani skontrolovať, či náhodou nie je z ich počítača povytiahnutý nejaký kábel a už už volajú o pomoc. Ešte o čosi horšie je to ale s výberom nového zariadenia. Tiež si sa už určite stretol s tým, že ťa niekto poprosil o pomoc pri výbere vhodného počítača alebo telefónu. Ak sa človek do niečoho dostatočne nerozumie, určite by si mal nechať poradiť. Udivujúce sú však požiadavky, ktoré spravidla niekoľkonásobne prevyšujú stanovený rozpočet.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
14%
Páči sa mi to
57%
Chcem to
0%
Mám to
14%
Nepáči sa mi to
14%
Neznášam to
0%
O autorovi
Patrik Tarics
Pre technológie dýcham! Okrem toho ma však zaujímajú aj dobré filmy, seriály, hudba a šport každého druhu. Ak chceš so mnou prehodiť pár slov, môžeš ma kontaktovať na mail [email protected]