Iste si spomínate na obdobie spred 10 rokov, keď ste vo svojom „hlúpom“ telefóne nešťastnou náhodou spustili mobilný internet. Jedno neúmyselné stlačenie tlačidla vo vás ihneď zdvihlo adrenalín a rýchlosťou blesku ste sa pripojenie snažili opäť vypnúť, len nech sa nepodpíše mastnou sumou na vašom paušále alebo kredite. Dnes je však doba úplne iná a mobilné pripojenie na internet využíva čoraz viac ľudí.

Rýchlosť súčasného mobilného pripojenia s pripojením spred 10 rokov snáď ani nemá zmysel porovnávať. Pred 10 rokmi bol 3G internet stále len vo vývoji a na pripojenie sa tak využívala 2G sieť. Tá je však skutočne pomalá a obyčajné načítanie obrázka trvalo v tomto období hodnú chvíľku. V súčasnosti však môžeme využívať pokročilú 4G sieť, pričom podobné problémy sú už dávnou minulosťou. Napriek tomu, že 4G sieť posunula latku na vysokú úroveň, sa však čo nevidieť dočkáme novej generácie mobilného pripojenia, ktoré so sebou prináša viaceré otázky.

Rýchlosť 5G internetu a jeho využitie

V súčasných podmienkach dokážeme pomocou mobilného 4G pripojenia stiahnuť film v HD kvalite už behom niekoľkých minút. Treba uznať, že rýchlosť dnešného pripojenia nie je vôbec na zlej úrovni, no rýchlosť zároveň nepredstavuje jediný dôležitý faktor. Neustále sa totižto zvyšuje počet pripojených zariadení od notebookov, tabletov, smartfónov, až po inteligentné hodinky. Do budúcna sa myslí aj na samojazdiace vozidlá, ktoré budú internetovú sieť využívať takmer neustále. 4G sieť však na takéto ohromné množstvo pripojených zariadení nebola pripravená, čo plnohodnotne vyrieši sieť 5G.

Xiaomi Redmi 4A môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

5gzdroj fotografie: CNET

Nová generácia mobilného pripojenia bude na jednu stranu navrhnutá tak, aby bez problémov spolupracovala s aplikáciami, ktoré vyžadujú super rýchlu výmenu dát, avšak, na stranu druhú aj s takými, ktoré vyžadujú vysoko stabilné pripojenie s minimálnou latenciou. 5G sieť tak bude vysoko flexibilná a prispôsobí sa podľa aktuálneho štýlu jej využívania pre zaistenie najlepšieho možného používateľského zážitku. Dosť bolo však slov, poďme ku konkrétnym číslam. Rýchlosť 5G mobilného pripojenia sa má pohybovať na úrovni neuveriteľných 10 000 Mb/s. táto rýchlosť predstavuje až stonásobný nárast oproti klasickej 4G LTE sieti.

Kedy môžeme očakávať 5G sieť na našom území?

Pravdou je, že na túto otázku momentálne nepozná odpoveď snáď nikto. Je dobre známe, že zakaždým trvá istú dobu, kým pokrok dorazí aj na Slovensko. Doteraz však nepadli žiadne oficiálne stanoviská zo strany telekomunikačného úradu prípadne samotných operátorov. Poďme sa tak aspoň pozrieť na plánované zavádzanie 5G siete vo svete. Obyvatelia USA budú môcť na vlastnú kožu okúsiť výhody piatej generácie mobilného pripojenia až po prelome dekády. Hoci štvorica tamojších mobilných operátorov v súčasnej dobe naplno testuje túto revolučnú mobilnú sieť, stále nie je možné presne určiť rok, v ktorom ju budú môcť využiť aj bežní užívatelia.

1-2-3-4-5gzdroj fotografie: XavierStud

Taktiež je nutné uvedomiť si, že 5G sieť má pred sebou ešte stále veľmi dlhú cestu. Sieťové technológie je nutné definovať a štandardizovať a rovnako je nevyhnutné vyvinúť potrebný hardvér. Všetky tieto náročné kroky vyžadujú dostatok času a finančných zdrojov. Ak sa však všetko vyvinie podľa plánov, 5G sieť zažije svoj ostrý debut už v roku 2018 na Zimných olympijských hrách v Južnej Kórei. O ďalšie dva roky neskôr na Letných olympijských hrách v Japonsku budú môcť návštevníci okúsiť štandardizovanú a komerčnú 5G sieť. V rovnakom období má byť 5G pripojenie dostupné aj pre šťastlivcov z Južnej Kórei a Číny.

Nie všetko bude také ružové ako sa zdá

Celkom určite si spomínate na obdobie, kedy na Slovensko v plnej paráde zavítala 4G sieť. Pri jej budovaní začínala vtedajšia trojica operátorov úplne od nuly a totožná situácia nastane aj pri budovaní 5G siete. Čo je však v tomto prípade ešte horšie, jeden 5G stožiar dokáže pokryť menšiu plochu ako stožiar zabezpečujúci pokrytie 4G sieťou. Bude tak potrebný ich vyšší počet, čím sa celý proces predĺži. Rozhodne tak potrvá, kým sa dočkáme plnohodnotného pokrytia aspoň polovice územia našej republiky.

5gzdroj fotografie: IBTimes

Ďalším nemalým sklamaním je už spomínaná rýchlosť. Tá vyzerá na papieri priam vynikajúco, no neraz sme sa presvedčili, že papierové predpoklady a reálne hodnoty sú dve rozdielne veci. Inak to nebude ani v tomto prípade a avizované stonásobné zrýchlenie sa má pri reálnom používaní zredukovať „len“ na desaťnásobné. Netreba však zabúdať ani na čoraz lepšiu 4G sieť, ktorú budeme môcť naďalej využívať aj po príchode piatej generácie mobilného internetového pripojenia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom