Technológie si svoje miesto nachádzajú v rôznych oblastiach nášho života. Výnimkou nie je ani módny priemysel, ktorý sa neustále vyvíja aj vďaka novým technologickým postupom. Svoje o tom môžu povedať aj zakladatelia českej značky CityZen, ktorá na trh prináša unikátne oblečenie spĺňajúce zaujímavé vlastnosti. Na tému upozornil portál Czechcrunch.

Za značkou CityZen stoja traja spolupracovníci Pavel Hrstka, Martin Burkoň a René Němeček. Posledný menovaný dostal nápad na vytvorenie trička s efektom, ktorý bežné tričká nemajú. Vyrobil pár skúšobných kolekcií, no postupne sa nápadu prestal venovať. Ako to už však býva, po niekoľkých rokoch stretol svojho kamaráta, ktorému povedal o výhodách svojho trička.

Slovo dalo slovo a obaja kamaráti sa pustili do výroby ďalších kolekcií. Pustili sa však do konkurenčne silného biznisu, nakoľko v súčasnosti sa na trhu nachádza veľké množstvo značiek vyrábajúcich funkčné oblečenie na rôzne účely. Zakladatelia značky CityZen sa rozhodli, že pred syntetickým materiálom uprednostnia prírodnú bavlnu. Tento krok môže byť v konečnom dôsledku veľkou výhodou.

Tričko, ktoré neprepotíš

Oblečenie značky CityZen je unikátne hlavne vlastnosťami, ktoré určite ocení nejeden zákazník. Zvnútra totiž neprepúšťa pot a zvonka odpudzuje tekutiny a nečistoty. Tieto vlastnosti ocenia predovšetkým ľudia, ktorí trpia nadmerným potením, z ktorého vznikajú na oblečení veľké nepríjemné škvrny. Firma zároveň na svojej webovej stránke garantuje, že pot na tebe nebude vidieť  za žiadnych okolností.

Prírodná bavlna je upravené špeciálnou technológiou, ktorá pot vysaje a následne ho rozvedie po celej ploche trička. Keď sa telo zohreje, pot sa z trička odparí. Okrem toho je textília priedušná, vďaka čomu dobre „dýcha“ a pohodlne sa nosí.

Predstavitelia značky CityZen ďalej uvádzajú, že oblečenie testovali v laboratóriách, ale aj v reálnych životných situáciách. Tričko podľa všetkého obstálo pri behaní po schodoch, cestovaní v mestskej hromadnej doprave či šoférovaní vo vyhriatom aute. Tričká nie sú primárne určené na športovanie, no využiť sa môžu pri behaní, v posilňovni či ďalších športových aktivitách.

„Keď tričko zašpiníte majonézou alebo napríklad boloňskou omáčkou, stačí ju len utrieť a na tričku nezostane ani stopa. Mastný fľak nezostane, ani keď vás oprskajú kvapky tuku pri vyprážaní,“ opísal vlastnosti tričiek pre portál Czechcrunch Pavel Hrstka.

Druhou veľmi zaujímavou vlastnosťou tričiek je odpudzovanie tekutín. Vonkajšia strana trička je totiž hydrofóbna, čo znamená, že po kontaktne s vodou sa kvapalina nedostane do textílie, ale zostane na tričku vo forme kvapiek. Tie ostanú na tričku dovtedy, pokým ich nezotrieš, pričom tričko ostáva suché a čisté.

Celá technológia pochádza z Českej republiky, pričom aj výroba prebieha kvôli ochrane tajomstva v tuzemských textilkách. Značka CityZen postupne pridáva do svojho obchodu aj ďalšie kúsky ako sú polokošele, dámske tričká či klasické košele. Vo výrobe sa ale chcú venovať aj ďalším druhom oblečenia ako je napríklad aj spodná bielizeň.

Vlastnosti, ktoré pomáhajú

Celý nápad a technológia je vskutku zaujímavá a je potrebné zdôrazniť, že v tomto prípade sa nejedná o štýl či dizajn, ale kľúčovou výhodou oblečenia je hlavne unikátne odvádzanie potu, ktoré ocenia v najväčšej miere ľudia s nadmerným potením. Tí sú často spoločnosťou odcudzovaní, pričom problémy im spôsobuje aj častá výmena oblečenia počas dňa.

Zaujímavosťou a pridanou hodnotou je aj fakt, že zakladateľom záleží na výrobe z prírodných materiálov, pričom ľahostajná im nie je ani samotná výroba, kde sa snažia ušetriť na spotrebe vody. Tej sa totiž pri výrobe oblečenia celosvetovo  spotrebuje obrovské množstvo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom