Ďalšia blamáž systému pre prihlasovanie na očkovanie. Od včera (štvrtok, 29. apríla) je spustený poradovník na očkovanie známy ako čakáreň pre všetkých ľudí od 16 rokov.

Dnes Dáta bez pátosu na svojej facebookovej stránke informovali o poriadnom prepadáku. Tínedžeri sa k vakcínam dostanú skôr ako ich rodičia či chronicky chorí pacienti.

Aktualizované 3.5.2021 o agentúrnu správu SITA:

Všetky termíny pre 16 a 17-ročných záujemcov o očkovanie boli pridelené správne a v rámci vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR. Na pondelňajšom brífingu to uviedol generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Róbert Suja. V oblastiach, kde boli mladým ľuďom pridelené termíny, podľa neho nie je taký dopyt po vakcinácii. Táto skupina navyše prejavila vysokú mieru mobility.

Miera registrácie na očkovanie je extrémne nízka. Generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Róbert Suja povedal, že pri realistickom odhade miera zaočkovanosti na Slovensku nedosiahne 38 %. Pri optimistickom pohľade by podľa neho mohla v auguste zaočkovanosť dosiahnuť 48 %, stále by však nebola zaočkovaná ani kritická masa.

V priebehu nasledujúcich týždňov si neviem predstaviť, že by sa každý, kto má záujem, nedostal k vakcíne,“ konštatoval Suja na pondelňajšom tlačovom brífingu. Problémom bude podľa neho „získať masy“, aby sa začali prihlasovať na očkovanie.

Aktualizácia 1.5.2021

Ministerstvo zdravotníctva práve rozhodlo o presunutí niektorých záujemcov o očkovanie, mladších ako 18 rokov, na iný termín. Vzniknuté miesta budú pridelené neskôr zaregistrovaným záujemcov vo veku nad 60 rokov, ale i chronicky chorým pacientom.

Pôvodný článok
Čakáreň postihli ďalšie problémy

Ako informoval portál Startitup, len pred pár dňami minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v relácii Na Telo prezradil, že od štvrtka, 29. apríla sa otvorí čakáreň pre všetkých od 16 rokov. Priradzovanie termínov pritom malo prebiehať podľa veku a závažnosti zdravotného stavu.

❗HOUSTON: MÁME PROBLÉM A HÁDAM AJ VIEME KDEHYPOTÉZA ➡Sme vyštudovaní programátori (Ivan Bošňák a Libor Hornych), čosi…

Posted by Dáta bez pátosu on Friday, April 30, 2021

Dnes je však všetko inak. Podľa grafu, ktorý zverejnil na Facebooku lekár Tomáš Szalay, už tento víkend prídu na očkovanie stovky tínedžerov, ktorí dostanú vakcínu PfizerBioNTech alebo Moderna aj napriek tomu, že sú určené pre starších. Seniori, cukrovkári či inak chronicky chorí pacienti tak jednoducho majú smolu a budú musieť počkať.

Podľa všetkého za to môže systémová chyba. Systém prihlasovania na očkovanie zažíva ďalšie fiasko. Ako uvádzajú Dáta bez pátosu na svojej facebookovej stránke, túto chybu možno vysvetliť chybou systému, ktorá eviduje len koncové čísla reprezentujúce rok.

„Ak systém pozerá na rodné číslo a otvorili sa kategórie 16 a viac, tak je možné, že systém zaeviduje len koncové čísla reprezentujúce rok, takže rok 1902 aj 2002 budú registrované ako číslo 02“. Je vysoko pravdepodobné, že všetci 17-roční sú momentálne vedení ako 117 roční, 18-roční ako 118-roční, prípadne 19-roční ako 119-roční.

Keďže systém prideľuje tým najstarším najbližšie termíny, naši „117 až 119 roční tínedžeri“ sa na svoje očkovanie vakcínami PfizerBioNTech alebo Moderna dostanú už v najbližších dňoch.

Dáta bez pátosu /Tomáš Szalay

V príspevku však dodávajú, že „ak sme netrafili do čierneho, tak berieme späť a tento post vymažeme. Berte to prosím pán Suja na Národné centrum zdravotníckych informácií ako možné vysvetlenie. „Ak sme sa nebodaj trafili a Slovensko po oprave systému začne očkovať podľa priorít a hlavne zdravotne znevýhodnených, tak budeme radi a vďační. Samozrejme, dalo sa to urobiť správne aj pri spustení vo februári, ale ani teraz to nie je márne“, dodávajú na záver.

Ako uvádza DenníkN, hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií Veronika Buach, túto chybu vylúčila, hoci minister Lengvarský chybu nevylúčil. Minister tiež podotkol, že o chybe je informovaný a mohla skutočne nastať. Bauch však tvrdí, že ide o chronicky chorých ľudí, pri ktorých systém preferoval očkovanie vakcínou Pfizer, s čim evidentne súhlasí aj Szalay.

Svoj názor na celu situáciu má aj podpredseda Banskobystrického kraja Ondrej Lunter, ktorý na problém s očkovaním upozorňoval. Ten na svojom Facebooku napísal „ZAS NÁM TO POKAZILI. Mesiace upozorňujem na to, že s očkovaním máme obrovský problém. Hoci máme zaočkovanú ani nie polovicu seniorov a mnohí rizikoví pacienti už týždne čakajú na termín, od zajtra štát ide očkovať 16 ročné deti vakcínou od Pfizeru. Naozaj nemám slov.“

Je potrebné však pripomenúť, že Vakcína Pfizer je určená výhradne pre mladých do 18 rokov, pre všetkých seniorov nad 60 rokov a chronicky chorých ľudí. Systém mal ale začať vyzývať mladých na očkovanie až po naplnení všetkých kapacít seniormi. Celú situáciu zhoršuje fakt, že Slovensko patrí v očkovaní najstaršej skupiny seniorov medzi najhoršie krajiny v Európe. Ľudí nad 80 rokov je prvou dávkou zaočkovaných len niečo vyše 50 %. Napriek uvedeným skutočnostiam, 16, 17-roční sa začnú očkovať skôr ako sa stihne zaočkovať 40 % šesťdesiatnikov.

V článku boli použité materiály SITA.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom