Zgustnú si aj Slováci. Toto je prehľad všetkých astronomických udalostí v roku 2021
Rok 2020 bol z pohľadu fanúšikov astronómie bohatý na jedinečné javy a udalosti. Veď už na jar bola jasne viditeľná Venuša a oblohu skrášlil meteorický roj Lyridy. Najväčšiu pozornosť si však bez najmenších pochýb vyslúžila kométa s prezývkou Neowise, ktorá bola najjasnejšiu kométu za posledných 13 rokov.
O detailoch informoval FonTech.sk odborný pracovník Hvezdárne a planetária M. R. Štefánika v Hlohovci Michal Maturkanič spolu s RNDr. Ivanom Dorotovičom, CSc. vedúcim pracovníkom Vedecko-výskumného a pozorovateľského oddelenia Slovenskej ústrednej hvezdárne a Valentínom Korinekom odborným pracovníkom Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom.
Január bol z pohľadu astronómie zaujímavým mesiacom (január 2021)
Tento rok možno nebude taký bohatý ako ten minulý, avšak stále sa máme na čo tešiť. Už počas tohto mesiaca sme na oblohe mohli sledovať planetárne trio, ktoré sa zmestilo do kruhu s priemerom menším ako 5 stupňov.
Pôvodne išlo o konjunkciu planét Jupiter a Saturn, ktorá sa uskutočnila v decembri minulého roka. Hoci sa tieto planéty od seba v týchto dňoch už vzďaľujú, Merkúru nič nezabránilo, aby sa k uvedeným planétam pridal a poskytol tak posledný kus skladačky planetárneho tria, ktoré bolo viditeľné dňoch od 8. do 11. januára.
Na dennej oblohe môžeme už od začiatku tohto mesiac pozorovať spolu s Merkúrom a Jupiterom aj planétu Venuša a Saturn. Okrem toho 2.1. presne o 15 hodine bola Zem najbližšie k Slnku, a to „iba“ na vzdialenosť 147 092 110 kilometrov (v perihéliu, bode na dráhe, kedy sme ku Slnku najbližšie).
Na konci mesiaca sa zasa môžeme tešiť na nočnú oblohu, kedy 20.1. o 20:59 sa Mars bude nachádzať 1,6 stupňa severne od Uránu. Celý január tak môžeme považovať z pohľadu astronómie za celkom slušný mesiac na rozbehnutie roka.
Pristátie na Marse (február + marec 2021)
Napriek tomu, že vo februári nás nečaká zrovna veľa astronomických javov, (za zmienku stojí aspoň to, že Slnko prejde zo znamenia Vodnár do znamenia Ryby, a to presne 18.2. o 11:31) môžeme sa tešiť na pristátie roveru Perseverance na Marse. Ten by mal pristáť 18. februára 2021 v 45 km širokom kráteri Jezero, kde bude dôkladne hľadať prvé známky života na červenej planéte.
Marec bude zaujímavý najmä pre skúsených pozorovateľov, ktorí krátko po marcovom nove (13.3.) budú môcť pozorovať mladý dorastajúci Mesiac. Vo večernom súmraku, len 31 hodín po nove, bude vďaka priaznivému sklonu ekliptiky možné pozorovať extrémne úzky kosáčik mladého Mesiaca. Pozorovať tento úkaz je však relatívne náročná úloha, ktorá si vyžaduje dôkladný výber pozorovacieho miesta.
Okrem toho sa 20. marca začne jarná rovnodennosť (ekvinokcium) – začiatok astronomickej jari, teda jednému z dvoch okamihov, počas ktorých existuje jedno miesto na rovníku, na ktorom slnečné lúče dopadajú kolmo na zemský povrch.
Meteorický roj Lyridy (apríl 2021)
V apríli bude aktívny známy meteorický roj Lyridy s maximom radiácie 22. apríla okolo 14:00 hodiny. Z tohto dôvodu bude možné v ranných, ale i večerných hodinách pozorovať zvýšený počet meteorov uvedeného roja, ktorého radiant (stred radiácie svetelných stôp) sa nachádza v súhvezdí Lýra. Samotným zdrojom je kométa C/1861 G1 Thatcher.
V apríli budeme môcť na rannej oblohe, krátko pred východom Slnka, nad juhovýchodným obzorom v súhvezdí Kozorožec pozorovať planéty Jupiter a Saturn.
Unikátna konjunkcia (máj 2021)
Máj so sebou prinesie ďalšiu unikátnu konjunkciu. Tentokrát však pôjde o konjunkciu planét s Mesiacom, ktorá sa odohrá medzi 13. a 15. májom. Presnejšie budeme môcť po západe Slnka sledovať, ako dorastajúci Mesiac nízko nad západným obzorom zmení svoju polohu medzi zapadajúcimi planétami Merkur, Mars, Venuša.
Inými slovami, tri uvedené planéty a Mesiac budú od seba v tej najmenšej uhlovej vzdialenosti, pričom celú udalosť môžeme pozorovať aj voľným okom. V máji (26.5.) tiež dôjde k úplnému zatmeniu Mesiaca, to však, žiaľ, z nášho územia nebude pozorovateľné.
Čiastočné zatmenie Slnka, uvidíme ho aj zo Slovenska (jún 2021)
Mesiac jún bude pre mnohých ľudí pomyselným astronomickým vrcholom. Už 10. júna sa totiž po šiestich rokoch môžeme tešiť na zatmenie Slnka. To bude v Kanade, Grónsku a Rusku prebiehať ako prstencové, Slovensko sa však bude nachádzať na južnom okraji zóny pozorovateľnosti, a tak z nášho územia bude zatmenie pozorovateľné ako čiastočné.
Pri tomto zatmení sa okolo poludnia prekryje iba desatina polomeru disku Slnka, resp. 14 až 17% slnečného kotúča. Samotné čiastočné zatmenie nastane 10.6. o 12:02, pričom svoje maximum dosiahne o 12. hodine a 47. minúte. Koniec nastane o 13:34.
Afélium a nočné svietiace oblaky (júl 2021)
Keďže sa Zem okolo Slnka obieha po mierne eliptickej dráhe, vzdialenosť od Slnka sa v priebehu roka neustále mení. Práve v júli bude Zem tzv. aféliu, teda v bode kedy je naša planéta od Slnka najďalej. Konkrétne 6. júla o 01:00 sa bude Zem od Slnka nachádzať vo vzdialenosti až 152 100 640 km (stred oboch telies).
Napriek tomu, že začiatkom júla bude Mars ťažšie pozorovateľný, 13. júla nastane ďalšia konjunkcia, v ktorej mu spoločnosť spraví planéta Venuša. Júni a v júli budú viditeľné aj tzv. Nočné svietiace oblaky (Noctilucent Clouds – NLC), ktoré súvisia s meteorickým prachom, od ktorého sa odráža slnečné svetlo.
Najznámejší a najobľúbenejší meteorický roj (august 2021)
Auguste budeme môcť pozorovať najznámejší a najobľúbenejší meteorický roj Perzeidov, ktorý dosiahne svoje maximum radiácie 12. augusta okolo 21:00. Podľa dostupných informácií by podmienky na pozorovanie mali byť priaznivé.
Radiant (stred svetelných stop, teda miesto na oblohe, z ktorého meteority zdanlivo vychádzajú) je v súhvezdí Perzeus. Za hodinu tak bude možné pozorovať až 110 meteorov, čo sú úlomky z kométy 109/P Swift-Tutlle.
Astronomická jeseň (september 2021)
V septembri nastane začiatok astronomickej jesene – jesenná rovnodennosť, ktorá sa odohrá 22.9. o 21:21, teda v čase, kedy Slnko vstúpi do znamenia Váhy. Počas septembra budeme tiež môcť na nočnej oblohe sledovať planétu Jupiter, Saturn, Urán a krátko a nízko nad západným obzorom aj Venušu.
Meteorické roje Orionidy a Leonidy (október + november 2021)
V mesiaci október dosiahne svoje tohtoročné maximum meteorický roj Orionidy, ktorý sa svojho maxima dočká 21. októbra, pričom bude produkovať približne 15 meteoritov za hodinu. Radiant sa nachádza v súhvezdí Orión.
Približne v polovici novembra sa dočkáme aj maxima ďalšieho významného meteorického roju s premenlivou aktivitou. Ide o meteorický roj Leonidy, ktorý svoje maximum dosiahne 17. novembra okolo 18. hodiny. Jeho materským telesom je periodická kométa 55P/Tempel-Tuttle a jeho radiant sa nachádza v súhvedzí Lev.
Okrem toho nás 19. novembra čaká aj úplne zatmenie Mesiaca, z nášho územia bude však nepozorovateľné.
Meteorický roj Geminidy (december 2021)
Posledný mesiac v roku sa bude niesť v znamení úplného zatmenia Slnka aj Mesiaca, ktoré však budú z nášho územia nepozorovateľné. Môžeme sa však tešiť na najvýraznejší meteorický roj Geminidy, ktorý má svoje maximum 14. decembra. V blízkosti svojho maxima bude roj chrliť až 60 meteorov za hodinu.
Vlani sme mohli pozorovať aj nesmierne jasnú kométu Noewise, či však bude aj tento rok na oblohe podobne viditeľná kométa, sa nedá predpovedať.
Viditeľnosť planét v 2021
Január
Denná obloha: Merkúr, Venuša, Jupiter a Saturn
Nočná obloha: Mars a Urán sú pozorovateľné v súhvezdí Baran
Február
Denná obloha: Merkúr, Venuša, Jupiter a Saturn
Nočná obloha: Mars a Urán sú pozorovateľné v súhvezdí Baran.
Marec
Denná obloha: Merkúr, Venuša, Jupiter a Saturn
Nočná obloha: Mars nad západným obzorom v súhvezdí Býk, Urán nad západným obzorom v súhvezdí Baran
Apríl
Denná obloha: Merkúr, Venuša a Urán
Nočná obloha: : Mars nad západným obzorom v súhvezdí Býk,
Jupiter a Saturn sú pozorovateľné krátko pred východom Slnka na rannej oblohe nad juhovýchodným obzorom v súhvezdí Kozorožec.
Máj
Denná obloha: Merkúr, Venuša a Urán
Nočná obloha: Mars nad západným obzorom v súhvezdí Blíženci
Jupiter je pozorovateľný na rannej oblohe nad juhovýchodným obzorom v súhvezdí Vodnár a Saturn je pozorovateľný na rannej oblohe nad juhovýchodným obzorom v súhvezdí Kozorožec.
Jún
Denná obloha: Merkúr, Venuša a Urán
Nočná obloha: Mars je pozorovateľný krátko na večernej oblohe nad západným obzorom v súhvezdí Blíženci.
Planéta Jupiter je pozorovateľná na rannej oblohe nad juhovýchodným obzorom v súhvezdí Vodnár. Planéta Saturn je pozorovateľná na rannej oblohe nad južným obzorom v súhvezdí Kozorožec
Júl
Denná obloha: Merkúr, Urán
Nočná obloha: Mars a Venuša sú pozorovateľné začiatkom mesiaca krátko na večernej oblohe nad západným obzorom v súhvezdí Blíženci.
Planéta Jupiter je pozorovateľná na rannej oblohe nad juhovýchodným obzorom v súhvezdí Vodnár. Planéta Saturn je pozorovateľná na rannej oblohe nad južným obzorom v súhvezdí Kozorožec.
August
Denná obloha: Merkúr, Mars
Nočná obloha: Venuša je pozorovateľná len krátko a to nízko nad západným obzorom v súhvezdí Panna. Počas celej noci je však možne pozorovať Jupiter v súhvezdí Vodná, Saturn v súhvezdí Kozorožec a planétu Urán v súhvezdí Baran.
September
Denná obloha: Merkúr, Mars
Nočná obloha: Venuša je pozorovateľná len krátko a to nízko nad západným obzorom v súhvezdí Lev. Počas celej noci však môžeme pozorovať planétu Jupiter v súhvezdí Vodnár, Saturn v súhvezdí Kozorožec a Urán v súhvezdí Baran.
Október
Denná obloha: Mars
Nočná obloha: Planéta Merkúr je pozorovateľná koncom mesiaca, krátko nad juhovýchodným obzorom v súhvezdí Panna. Venuša podobne ako Merkúr je pozorovateľná iba krátko a to nad západným obzorom v súhvezdí Hadonos
November
Denná obloha: Mars
Nočná obloha: Podobne ako predchádzajúci mesiac aj v tomto bude možne Merkúr pozorovať v suhvedzí Panna, Venušu sa bude nachádzať nad juhozápadným obzorom v súhvezdí Strelec a Rak. V novembri tiež budeme môcť pozorovať planéty Jupiter a Saturn, ktoré budú pozorovateľné nad juhozápadným obzorom v súhvezdí Kozorožec. V súhvezdí Barana uvidíme planétu Urán.
December
Denná obloha: Mars
Nočná obloha: Koncom mesiaca, nízko nad juhozápadným obzorom, nájdeme v súhvezdí Panna planétu Merkur, v súhvezdí strelec planétu Venuša, v súhvezdí Vodnár planétu Jupiter a v súhvezdí Kozorožec planétu Saturn.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Fosílne palivá skončili. 15 km pod zemou našli nekonečný zdroj vzácnej energie, má to malý háčik
Má rieky a moria, no chýba mu zásadná vec. Vedci objavili záhadu na mesiaci Saturna
Vedci majú ultimátnu zbraň proti rakovine. Má presnosť 99 % a stačí jej pár kvapiek krvi
Celú dobu sme sa mýlili. Konečne našli, čo vyhubilo dinosaurov
Ľudia majú v krvi látku, ktorá nás ticho zabíja. Vedci našli alarmujúci dôkaz
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Slovensko čelí ekonomickému kolapsu: Odborníci navrhujú zrušenie sviatkov, 13. dôchodkov aj skrátenie prázdnin
„Učenie je nevyhnutnosť, nie výhoda.“ Expert radí, do akého vzdelania sa oplatí investovať v čase krízy
25-ročný Sebastian za 4 dni vytvoril biznis s obratom 9 300 eur mesačne. „Už som nechcel budovať hodnotu pre niekoho iného“
Rusko a Čína obchádzajú Západ. Ruské banky vytvorili skrytý kanál na miliardové transakcie s Pekingom
Bežné jedlo Slovákov môže stáť život: 3 porcie týždenne zvyšujú riziko rakoviny a úmrtia o 27 %, varujú vedci
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Najobľúbnejšia pirátska služba Slovákov skončila. Tisíce filmov a seriálov si už nepozrieš
- Slovákom rozdávajú mobily zadarmo. Veľká banka sa spojila s operátorom, toto sú podmienky
- Čína dostala „podpásovku”. Západ našiel geniálny spôsob, ako ukončí jej monopol na kritickej surovine
- Západ má vážny problém. Čínske stíhačky dostali ďalšie kritické vylepšenie
- Disponuje extrémnou maximálkou a dojazdom 700 km. Ukrajinci nasadili zbraň, o ktorej nikto nevedel
-
- Najobľúbnejšia pirátska služba Slovákov skončila. Tisíce filmov a seriálov si už nepozrieš
- Čína dostala „podpásovku”. Západ našiel geniálny spôsob, ako ukončí jej monopol na kritickej surovine
- Slovákom rozdávajú mobily zadarmo. Veľká banka sa spojila s operátorom, toto sú podmienky
- EÚ ide po vodičoch. Zavádza drastické zmeny, ktoré pocítia aj Slováci (PREHĽAD)
- Japonci majú vážny problém. Ich ikonická stavba za 20 miliárd dolárov mizne v mori, čas sa kráti
-
- Najobľúbnejšia pirátska služba Slovákov skončila. Tisíce filmov a seriálov si už nepozrieš
- Veľmoc objavila 35 miliónov ton veľmi vzácnej suroviny. Prinesie im ohromné bohatstvo
- Váži 8 ton a zlikviduje ciele aj 100 metrov pod zemou. Odhalili najväčšiu jadrovú raketu na svete
- Toto je rebríček najmenej poruchových áut. Nájdeš medzi nimi aj svoje?
- Vedci neverili vlastným očiam. Po vyše 4 000 rokoch našli zabudnuté mesto, z ktorého im padla sánka
AKTUÁLNE: Slovenská zdravotná poisťovňa má dnes odstávku služieb. Nefunguje jej web ani aplikácia
Historický míľnik pre Čínu. Uhlie už nie je lídrom v energetickej produkcii
Žilina vsádza na solárnu energiu. Mesto pokryje verejné budovy panelmi
BYD zdvojnásobil zisk. Čínska vlna elektromobility naberá na sile
Rakúsko ich má 23, Slovensko možno čoskoro prvú v Málinci. Miestni proti prečerpávacej elektrárni protestujú
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Slovensko čelí ekonomickému kolapsu: Odborníci navrhujú zrušenie sviatkov, 13. dôchodkov aj skrátenie prázdnin
„Učenie je nevyhnutnosť, nie výhoda.“ Expert radí, do akého vzdelania sa oplatí investovať v čase krízy
25-ročný Sebastian za 4 dni vytvoril biznis s obratom 9 300 eur mesačne. „Už som nechcel budovať hodnotu pre niekoho iného“
Rusko a Čína obchádzajú Západ. Ruské banky vytvorili skrytý kanál na miliardové transakcie s Pekingom
Bežné jedlo Slovákov môže stáť život: 3 porcie týždenne zvyšujú riziko rakoviny a úmrtia o 27 %, varujú vedci
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené