Možno si spomínaš na nedávnu konjunkciu planét Jupiter a Saturn z decembra minulého roka. Dve najväčšie planéty v Slnečnej sústave sa odvtedy od seba vzďaľujú, no v týchto dňoch sa k nim pridala ďalšia planéta – Merkúr. Na nočnej oblohe tak uvidíme výnimočné planetárne trio, píše portál Starwalk.
Planetárne trio síce nie je tak nezvyčajné ako spomínaná konjunkcia, ktorá sa nezopakuje najbližších 80 rokov, no aj tak patrí medzi výnimočné javy nočnej oblohy. Ako napovedá názov, úkaz tvoria tri planéty, ktoré sa zmestia do kruhu s priemerom menším ako 5 stupňov.
Aktualizácia: Članok sme opätovne zaradili do vydania posledný deň, kedy je táto astronomická údalosť aktuálna
Ako, kedy a kde môžeš pozorovať planéty
Ďalekohľad sa určite zíde, nie je však nevyhnutný, planéty je vidieť aj voľným okom. Väčšina ďalekohľadov má však zorné pole s veľkosťou 5 a viac stupňov, čo znamená, že pri priaznivých podmienkach uvidíš všetky tri planéty naraz.
Prvé planetárne trio tejto dekády je viditeľné práve v dňoch od 8. do 11. januára. Každý večer budú Merkúr, Jupiter a Saturn žiariť tesne pri sebe nízko nad západným obzorom. Najlepší výhľad získaš približne 45 minút po západe Slnka. Dovtedy bude jeho žiara sťažovať podmienky na pozorovanie a planéty sa budú dať rozoznať len ťažko.

Slnko zapadá okolo 16:10 SEČ, najvhodnejšie podmienky na pozorovanie teda začnú približne o 16:55. Odporúčame vybrať sa na vyššie položené miesto s dobrým výhľadom na horizont. Saturn sa stratí za obzorom okolo 17:10 a Jupiter približne o 17:20.

Počas týchto dní bude Merkúr v konjunkcii s obomi planétami a 24. januára sa dostane do najvzdialenejšej polohy od Slnka, pričom bude najlepšie pozorovateľný. Ak sa ti však toto planetárne trio z akéhokoľvek dôvodu nepodarí zachytiť, nič sa nedeje. Dvadsiate roky totiž prinesú ešte tri ďalšie triá.
Planetárne triá v budúcnosti
Toto stretnutie Merkúra, Jupitera a Saturna je prvým z dvoch v tomto roku. Už o mesiac, 13. februára, budeme svedkami podobného stretnutia Merkúra, Venuše a Jupitera, no na ďalšie trio si potom počkáme o niečo dlhšie. Príde až v apríli 2026 a budú ho tvoriť Merkúr, Mars a Saturn.
Posledné trio tejto dekády môžeme pozorovať až v júni 2028 a stretnú sa pri ňom tri najmenšie planéty – Merkúr, Venuša a Mars. Možno si si všimol, že v každom vyššie spomínanom triu sa nachádzal Merkúr – je to preto, že je najbližšie k Slnku a jeho obežná dráha sa z nášho pohľadu často nemení, píše portál EarthSky.
Ranný tanec Venuše a Mesiaca
Ak východný horizont v pondelok ráno nezakryje odchádzajúca oblačnosť, budeš môcť sledovať ďalší zaujímavý úkaz. Úzky kosáčik Mesiaca sa spoza horizontu vynorí krátko pred šiestou ráno a niekoľko minút pred svitaním ho bude nasledovať žiarivá Zornička – planéta Venuša, o čom informoval portál agentúry NASA.
Pre tento úkaz je však nutné si privstať – Venuša totiž vychádza o 6:24. Celé divadlo navyše bude možné sledovať iba krátku chvíľku, pretože Mesiac sa stratí v prvých lúčoch vychádzajúceho Slnka.
Teraz čítajú

Objavili „Jednorožca“. Astronómovia našli najbližšiu čiernu dieru k Zemi

Svet je v pozore. O pár hodín vynesie SpaceX na ISS astronautov na použitej rakete a kapsule

AKTUALIZOVANÉ Ingenuity to zvládla znova. Marťanská helikoptéra druhýkrát vzlietla a dostala sa ešte ďalej

Pomoc pre všetkých diabetikov je na svete. Vedci tlačia na biotlačiarni vlastný pankreas, od základov zmení diagnostiku aj liečbu cukrovky

Cestovanie vesmírom na jadrový pohon? Práca na revolučnej kozmickej lodi raketovo napreduje, armáda USA už vybrala 3 firmy na testovanie
Články, ktoré hýbu svetom

KVÍZ: Herný sviatok roka prichádza. Tento kvíz zvládne na 100 % len ten, kto pozná svet Mortal Kombat

Microsoft prekope základný prvok vo Windows 10. Vylepší výkon a prepojí ho s prehliadačom Edge

Máš auto a nejazdíš na ňom? Môže ti zarábať tisíce eur ročne. Nová služba poteší všetkých vodičov

Začína éra sonického lietania: Viaceré spoločnosti už pripravujú prototypy. Jedna sa chystá zlomiť rýchlostný rekord
