Možno si spomínaš na nedávnu konjunkciu planét Jupiter a Saturn z decembra minulého roka. Dve najväčšie planéty v Slnečnej sústave sa odvtedy od seba vzďaľujú, no v týchto dňoch sa k nim pridala ďalšia planéta – Merkúr. Na nočnej oblohe tak uvidíme výnimočné planetárne trio, píše portál Starwalk.

Planetárne trio síce nie je tak nezvyčajné ako spomínaná konjunkcia, ktorá sa nezopakuje najbližších 80 rokov, no aj tak patrí medzi výnimočné javy nočnej oblohy. Ako napovedá názov, úkaz tvoria tri planéty, ktoré sa zmestia do kruhu s priemerom menším ako 5 stupňov.

Aktualizácia: Članok sme opätovne zaradili do vydania posledný deň, kedy je táto astronomická údalosť aktuálna

Ako, kedy a kde môžeš pozorovať planéty

Ďalekohľad sa určite zíde, nie je však nevyhnutný, planéty je vidieť aj voľným okom. Väčšina ďalekohľadov má však zorné pole s veľkosťou 5 a viac stupňov, čo znamená, že pri priaznivých podmienkach uvidíš všetky tri planéty naraz.

Prvé planetárne trio tejto dekády je viditeľné práve v dňoch od 8. do 11. januára. Každý večer budú Merkúr, Jupiter a Saturn žiariť tesne pri sebe nízko nad západným obzorom. Najlepší výhľad získaš približne 45 minút po západe Slnka. Dovtedy bude jeho žiara sťažovať podmienky na pozorovanie a planéty sa budú dať rozoznať len ťažko.

EarthSky

Slnko zapadá okolo 16:10 SEČ, najvhodnejšie podmienky na pozorovanie teda začnú približne o 16:55. Odporúčame vybrať sa na vyššie položené miesto s dobrým výhľadom na horizont. Saturn sa stratí za obzorom okolo 17:10 a Jupiter približne o 17:20.

Takto bude vyzerať trio planét Merkúr, Jupiter a Saturn. Budú od seba vzdialené len niekoľko stupňov. Starry Night

Počas týchto dní bude Merkúr v konjunkcii s obomi planétami a 24. januára sa dostane do najvzdialenejšej polohy od Slnka, pričom bude najlepšie pozorovateľný. Ak sa ti však toto planetárne trio z akéhokoľvek dôvodu nepodarí zachytiť, nič sa nedeje. Dvadsiate roky totiž prinesú ešte tri ďalšie triá.

Planetárne triá v budúcnosti

Toto stretnutie Merkúra, Jupitera a Saturna je prvým z dvoch v tomto roku. Už o mesiac, 13. februára, budeme svedkami podobného stretnutia Merkúra, Venuše a Jupitera, no na ďalšie trio si potom počkáme o niečo dlhšie. Príde až v apríli 2026 a budú ho tvoriť Merkúr, Mars a Saturn.

Posledné trio tejto dekády môžeme pozorovať až v júni 2028 a stretnú sa pri ňom tri najmenšie planéty – Merkúr, Venuša a Mars. Možno si si všimol, že v každom vyššie spomínanom triu sa nachádzal Merkúr – je to preto, že je najbližšie k Slnku a jeho obežná dráha sa z nášho pohľadu často nemení, píše portál EarthSky.

Ranný tanec Venuše a Mesiaca

Ak východný horizont v pondelok ráno nezakryje odchádzajúca oblačnosť, budeš môcť sledovať ďalší zaujímavý úkaz. Úzky kosáčik Mesiaca sa spoza horizontu vynorí krátko pred šiestou ráno a niekoľko minút pred svitaním ho bude nasledovať žiarivá Zornička – planéta Venuša, o čom informoval portál agentúry NASA.

Pre tento úkaz je však nutné si privstať – Venuša totiž vychádza o 6:24. Celé divadlo navyše bude možné sledovať iba krátku chvíľku, pretože Mesiac sa stratí v prvých lúčoch vychádzajúceho Slnka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP