Český prezident Miloš Zeman v rámci vianočného príhovoru zhodnotil uplynulý rok, ktorý ale, podľa neho, vôbec nebol dobrým rokom. Okrem viacerých negatív spomenul aj európsku ekologickú dohodu Green Deal, z ktorej by malo Česko, podľa jeho slov, vystúpiť, informuje portál iDnes.cz.

„Musíme sa vzdať zeleného údelu pre Európu, ktorý je hlavným rastom cien energií,“ povedal český prezident vo svojom príhovore. Európska únia sa dohodou „Green Deal“ snaží dosiahnuť zníženie emisií, no tento cieľ pochopiteľne prináša určité reštrikcie.

Jednou z nich je aj ukončenie predaja spaľovákov po roku 2035. Okrem toho dohoda Green Deal prikazuje po roku 2030 prestať kúriť zemným plynom a tieto dva faktory by mohli mať za následok, že cena elektriny vzrastie až o 30 %.

Expremiér to prezidentovi vysvetlil

Ako uvádza portál Novinky.cz, bývalý český expremiér Andrej Babiš s názorom prezidenta Zemana nesúhlasí a tvrdí, že od zelenej dohody jednoducho nejde odstúpiť.

NEPREHLIADNI
„Zákaz spaľovákov je špinavá politika“. Andrej Babiš úplne odmieta podporiť elektromobily

„Vyjednali sme obrovské množstvo peňazí. Odviazať sa od zelenej dohody jednoznačne nejde, prišli by sme tým o zdroje EÚ, ktoré môžu dosiahnuť až bilión korún. Poškodilo by nás to,“ uviedol Babiš.

Uznal však, že niektoré pravidlá zelenej dohody sú nezmyslené a jedným z nich je aj ukončenie predaja spaľovákov. Česko a jeho ekologické ciele v doprave sú teda skutočne na chvoste rebríčka.

Podporu elektromobility nazval „špinavou politikou“

Na svete je len málo krajín, ktoré elektromobilitu nijakým spôsobom nepodporujú. Naši západní susedia, žiaľ, k tejto skupine patria. Český expremiér Andrej Babiš tvrdil, že propagácia elektromobility je len politická hra a pokiaľ bude pri moci, batériové auta nepodporí. Jeho mandát však už skončil, keďže posledné voľby prehral.

Babiš v staršom rozhovore pre iDnes.cz tvrdil, že je proti zákazu predaja spaľovákov, ktorý nariaďuje Európska únia. Podľa jeho slov politici, ktorí o týchto nariadeniach rozhodujú, nevedia nič o bežných ľuďoch.

TASR/AP Photo/Matt Dunham/FonTech (úprava redakcie)

„Nie je to možné. My tu predsa nemôžeme diktovať to, čo vymysleli zelení fanatici v Európskom parlamente. Je to ekologický fanatizmus, hovoril som so šéfom BMW, pýtal som sa ho, prečo investovali milióny do AdBlue a do katalyzátorov, keď to teraz chcú všetko zahodiť. Je to iba politika,“ tvrdí Babiš.

Babiš proti zákazu predaja spaľovákov tvrdo bojoval a presviedčal, že Česi chcú aj naďalej vyrábať a predávať autá na benzín a naftu.

Český expremiér sľuboval, že jeho vláda nebude nijakým spôsobom podporovať elektromobilitu, to znamená, že záujemcom o elektrické auto nedávala žiadne dotácie. Podporoval ale výstavbu nabíjacej infraštruktúry.

 „My nebudeme dávať žiadne dotácie pre elektro autá, ale podporíme nabíjaciu sieť. Dnes je to luxusné auto a to si normálny človek ani nemôže dovoliť. V podstate je to extrém a nemali by sme ho dopustiť. Politici sú v Európskom parlamente hlavne kvôli sebe a nevnímajú normálnych ľudí,“ dodával pred pár mesiacmi Babiš.

Váhy v českej politike sa však medzičasom zmenili a ako sa k elektromobilite postaví nová vláda Petra Fialu, sa ešte len uvidí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú