Najnovšia štúdia poukazuje na hrozivý fakt, energetická nerovnováha sa len za 14 rokov až zdvojnásobila. Zem pohlcuje oveľa viac tepla a na vine sú najmä emisie skleníkových plynov vyprodukované ľuďmi, upozorňuje The Guardian.

Zlé správy uprostred klimatickej krízy

Zemská klíma je veľmi citlivý systém, ktorý sa prudko odvíja od dvoch kľúčových faktorov – koľko slnečnej energie je pohltenej atmosférou a povrchom a koľko dokáže Zem odovzdať naspäť do vesmíru pomocou infračerveného žiarenia.

Zvýšením nerovnováhy týchto hodnôt dochádza k otepľovaní Zeme. O to viac, ak takáto nerovnováha rastie a dokáže sa zdvojnásobiť len počas 14 rokov. Problémom sa v novej štúdii zaoberali vedci NASA a NOAA (Národný oceánsky a atmosférický úrad).

freepik

Za problémom vidia vedci nepretržitý rast emisií skleníkových plynov, ktoré zachytávajú dodatočnú radiáciu. O ich odstránenie z atmosféry sa zaujíma aj Elon Musk, ktorý venuje na tento projekt až 100 miliónov amerických dolárov.

Oteplenie následne spôsobuje topenie ľadovcov, čo otepľovanie ešte väčšmi urýchľuje. Dôležitú úlohu ale zohráva napríklad aj zvyšovanie množstva vodnej pary v atmosfére.

Opäť nám pomohli satelity, problém je alarmujúci

Vedci v štúdii využili dáta zo systému CERES (Systém oblačnosti a zemskej radiačnej energie), ktorý sleduje množstvo Zemou prijatej a odovzdanej energie. Pre overenie údajov zase použili globálnu sieť monitorovacích zariadení na hladine oceánov, známy ako Argo. Údaje oboch systémov sa až hrozivo zhodujú a vedcov uisťujú v tom, že nejde len o chybu merania.

Výskum tiež zistil, že svoju rolu zohráva aj proces známy ako PDO, teda Pacifická dekadická oscilácia. Ide o opakujúci sa vzor zmien počasia v Tichom oceáne – jedna takáto oscilácia začala v roku 2014 a pokračovala až do roku 2020, pričom spôsobila masívnu redukciu oblačnosti a teda aj zvýšenie pohlcovania slnečnej radiácie, píše NASA.

Pixabay/Freepik

Nárast nerovnováhy je teda kombináciou ľudskej činnosti a prirodzene sa vyskytujúcich javov. Podľa vedcov ide o bezprecedentný nárast a nie je možné s istotou povedať, čo bude nasledovať v najbližších desaťročiach. Ak tento rast neskončí, je možné očakávať oveľa horšie klimatické zmeny, než dnes.

Prirodzenou cestou ich viac nezastavíme, prichádzajú šialené riešenia

V poslednej dobe sa však dozvedáme smutné správy – Zem je v tak dezolátnej situácii, že ani tá najprirodzenejšia a azda najjednoduchšia forma boja proti globálnemu otepľovaniu zrejme situáciu nezvráti.

Reč je o stromoch, ktoré sa v posledných rokoch masovo vysádzajú aj v rámci obrovských kampaní. Podľa niektorých nezvráti klimatické zmeny ani úplne pokrytie súše lesmi.

Pixabay

Začínajú sa preto objavovať oveľa kreatívnejšie a drastickejšie riešenia, ktorá miestami hraničia s bláznovstvom. Jedným z tých šialenejších, i keď možno efektívnych, je nápad jedného z najbohatších ľudí na svete. Bill Gates chce poslať do stratosféry milióny ton kriedového prachu práve za účelom spomalenia globálneho otepľovania.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú