K Zemi smerujú dve obrovské „bubliny“ extrémne horúcej plazmy prichádzajúcej zo Slnka. Podľa portálu SpaceWeather je šanca, že našu planétu v stredu večer a vo štvrtok zasiahnu geomagnetické búrka triedy G1 a G2.

Rúti sa k nám extrémne horúca plazma

Podľa dostupných informácií nedávno na Slnku nastali výrony koronálnej hmoty, počas ktorých sa do okolia uvoľnilo veľké množstvo materiálu zo slnečnej koróny. Vyvrhnutá hmota vo forme plazmy smeruje aj k našej planéte, pričom jej následky by sme mohli pocítiť 1. a 2. septembra 2021.

SpaceWeather

Môžu jemne zamávať magnetickým poľom našej planéty, čo sa na oblohe vo vysokých zemepisných šírkach prejaví ako polárna žiara, upozorňuje portál EarthSky.

Silnejšie búrky teoreticky môžu narušiť fungovanie satelitov či iných pozemských technológií, prípadne dokonca spôsobiť výpadky elektriny.

Zvyšujúcu aktivitu Slnka si astronómovia všimli už minulý týždeň, kedy v oblasti slnečnej škvrny AR2860 došlo až k ôsmim slnečným erupciám triedy C. Slnečné erupcie sú, na rozdiel od celých búrok, klasifikované v triedach A, B, C, M a X, kde písmeno A označuje najslabšiu a písmeno X tú najsilnejšiu triedu slnečných erupcií pri vlnovej dĺžke 100 – 800 pikometrov.

NEPREHLIADNI
Planéty to majú ťažké. Veľké hviezdy ich pohltia a zničia oveľa častejšie, než by si čakal

Koronálna hmota spôsobí polárnu žiaru

V sobotu 28. augusta tento slnečný región vyprodukoval väčšiu erupciu kategórie M 4,7, pri ktorej sa smerom k Zemi vyrútila slnečná plazma dosahujúca 10 miliónov stupňov Celzia. Táto udalosť podľa všetkého spôsobila menšie výpadky rádiového signálu. Neskôr, v ten istý deň,  prišlo aj k ďalšej silnejšej erupcii, pri ktorej obrovský oblúk elektrifikovaného plynu v slnečnej atmosfére vytvoril druhý výron koronálnej hmoty putujúci priamo k našej planéte.

NASA/GSFC/SDO

V dôsledku týchto udalostí sa teraz k Zemi s rozdielom niekoľkých hodín rútia dve obrovské bubliny extrémne horúcej plazmy, ktoré vytvoria geomagnetické búrky. Očakáva sa, že prvý výron koronálnej hmoty vytvorí menšiu geomagnetickú búrku triedy G1, zatiaľ čo druhá „bublina“ sa postará o silnejšiu geomagnetickú búrku triedy G2.

Búrky tejto úrovne, našťastie, nie sú významne nebezpečné, môžu však spôsobiť menšie výpadky v elektrickej sieti a mierne ovplyvniť funkciu satelitov na obežnej dráhe. Závažnejšie riziko by ale v tomto prípade Zemi hroziť nemohlo.

Geomagnetické búrky sú spôsobené nárazom slnečného vetra do magnetosféry Zeme po tom, čo Slnko vyvrhlo mračno koronálnej hmoty. Vplyvom zvýšeného tlaku solárneho vetra najprv dôjde k stlačeniu magnetosféry, zvýšeniu pohybu plazmy v tomto priestore a aj k vyššiemu elektrickému prúdu v ionosfére.

Prvá slabšia búrka je očakávaná už v stredu 1. septembra, zatiaľ čo účinky druhej geomagnetickéj búrky by sa mohli prejaviť vo štvrtok. Účinky týchto výronov budú môcť vo forme fenoménu známeho ako polárna žiara pozorovať ľudia v Škandinávii, na Islande, v Kanade a v niektorých štátoch na severe USA.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú