Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Zem zasahuje neuveriteľne rýchly prúd solárneho vetra, v dôsledku čoho je dnes očakávaná slabšia geomagnetická búrka, informuje Space Weather.

Výpadky signálu a silnejšia polárna žiara

Solárny vietor zasahuje Zem v rýchlosti takmer 600 km/s a dnešná geomagnetická búrka je klasifikovaná v kategórii G1. Búrky tejto úrovne môžu spôsobiť menšie výpadky v elektrickej sieti a ovplyvniť funkciu satelitov na obežnej dráhe.

Ovplyvnené sú aj migrujúce živočíšne druhy a je možná tvorba polárnej žiary aj v nižších zemepisných šírkach s veľmi malou pravdepodobnosťou aj v tej našej. Najviac ovplyvnenou technikou sú práve satelity, kvôli čomu je možné očakávať menšie výpadky navigácie GPS, satelitnej televízie a internetu či mobilného signálu.

NASA

O Slnku toho ešte vždy veľa nevieme a aj o solárnych búrkach sa neustále dozvedáme nové informácie. Dôležité objasnenie však spôsobila nedávna erupcia, pomenovaná ako „Rosetta Stone Eruption“, vďaka ktorej dnes dokážu vedci lepšie objasniť mechanizmus a tvorbu všetkých troch druhov solárnej erupcie.

Narušenie zemskej magnetosféry vplyvom slnečnej erupcie

Geomagnetické búrky sú spôsobené najmä nárazom slnečného vetra do magnetosféry Zeme po tom, čo Slnko vyvrhlo mračno koronálnej hmoty. Vplyvom zvýšeného tlaku solárneho vetra najprv dôjde k stlačeniu magnetosféry, zvýšeniu pohybu plazmy v tomto priestore a aj k vyššiemu elektrickému prúdu v ionosfére.

Najsilnejšia zaznamenaná geomagnetická búrka sa datuje do roku 1859 a je známa ako Carringtonova udalosť, pomenovaná podľa amatérskeho astronóma Richarda Carringtona, ktorý na povrchu Slnka objavil dve zóny, z ktorých búrka pochádzala. Polárna žiara bola vtedy viditeľná až nad Karibikom a v Spojených štátoch jej sila prebudila baníkov, ktorí začali pripravovať raňajky v domnienke, že už je ráno.

Táto magnetická búrka sa preslávila najmä tým, že poškodila telegrafné siete na celom svete a v niektorých prípadoch spôsobila elektrický šok jej operátorom. Z telegrafných stĺpov vystrelili iskry a niektorí operátori posielali správy aj napriek tomu, že boli odpojení od elektrickej siete, píše History.

NASA/GSFC/SDO

Solárna búrka s podobnou silou nás takmer zasiahla v roku 2012, Zem sa jej vyhla len o deväť dní. Svet je dnes oveľa závislejší na elektrickej energii a využívame citlivejšie prístroje, no takto silné geomagnetické búrky sú stále veľmi vzácne a zatiaľ si z nich ťažkú hlavu robiť nemusíme. Tá dnešná nás nijak zvlášť neobmedzí a nedôjde k ničomu horšiemu, než k drobným výpadkom signálu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú