Ľudstvo vie už dlhšiu dobu o tom, že sa Mesiac od Zeme postupne vzďaľuje. Dokazujú to aj merania vyhotovené vďaka odrazovým panelom, ktoré na Mesiac umiestnili astronauti v roku 1969 počas lunárneho programu Apollo. Podľa nich sa Mesiac každoročne vzdiali od Zeme približne o 3,8 cm. Od prvého pristátia na Mesiaci sa tak vzdialil už celkovo dva celé metre.

Pri jeho celkovej veľkosti a vzdialenosti sa takáto hodnota zdá ako zanedbateľná, avšak pri kozmických časových mierkach to tak vôbec nie je. Ako totiž informuje The Conversation, nový výskum potvrdzuje, že sa od nás vzďaľuje už 2,5 miliardy rokov a k týmto poznatkom vedcov doviedli geologické vzorky priamo na Zemi.

Ovplyvňuje klimatické cykly

Experti v západnej časti Austrálie sa zblízka pozreli na prierez rytmicky vrstveného sedimentu, ktorý sa skladá z rôznych vrstiev železa a minerálov bohatých na kremík, píše Phys.org. Kedysi sa tieto vrstvy nachádzali na dne oceánu, kde sa postupne usadzovali po dobu stoviek miliónov rokov, niektoré dokonca dosahujú vek až 2,5 miliardy rokov.

Frits Hilgen/The Conversation

Tmavšie vrstvy sa skladajú z mäkšej horniny, ktorá je náchylnejšia k erózii a sezónny tok rieky v skúmanej rokline odhalil ešte menšiu, takisto ale pravidelnú variáciu týchto vrstiev. Tieto vrstvy súvisia s takzvanými Milankovičými cyklami, ktoré opisujú to, ako dokážu periodické zmeny v tvare orbity Zeme ovplyvniť množstvo slnečného žiarenia, ktoré v určitom období obdrží.

Ako vysvetľujú vedci, tieto periodické cykly sú zodpovedné za niektoré klimatické zmeny z dlhodobého hľadiska – či už je to historické zelenanie sa Saharskej púšte, nízka úroveň kyslíka na dne oceánov a ovplyvňujú aj samotnú evolúciu, vrátane tej ľudskej (s novodobými klimatickými zmenami, ktoré spôsobila ľudská aktivita, tieto cykly nesúvisia).

Vieme ako vyzeral vznik

Vďaka jedinečnej simulácii vyhotovenej superpočítačom dnes vedci vedia, ako približne vyzeral vznik Mesiaca po tom, ako do Zeme narazila planéta Theia.

Nová detailná simulácia prezradila, že Mesiac vznikol veľmi rýchlo, len niekoľko hodín po samotnej zrážke. Štúdia zároveň jasne vysvetľuje nielen obežnú dráhu Mesiaca, ale napríklad aj jeho čiastočne roztavené vnútro a tenkú kôru.

Priamo súvisí so vzdialenosťou

Nové poznatky potvrdzujú, že sú tieto cykly priamo závislé aj od meniacej sa vzdialenosti Mesiaca. Kým dnes dosahuje jeden Milankovičov cyklus dĺžku približne 21 000 rokov, v minulosti to mohlo byť oveľa menej. Mesiac sa totiž nachádzal oveľa bližšie a po analýze 11 000 cyklov v sedimente prišli vedci na to, že k cyklu dochádzalo každých 11 000 rokov, dokazuje nová štúdia zverejnená v PNAS.

Galéria výskumu Mesiaca a plánovaných misií

Na základe všetkých získaných dát z tohto výskumu prišli aj na to, ako ďaleko sa v období pred 2,46 miliardami rokov nachádzal Mesiac od Zeme. Obiehal okolo nej až o 60 000 km bližšie, čo je takmer 5-násobok priemeru Zeme. Inak povedané, medzi dnešnou pozíciou Mesiaca a jeho pozíciou spred takmer 2,5 miliardy rokov by bolo možné umiestniť 5 Zemí vedľa seba.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP