Zatiaľ čo väčšina z nás je ešte stále zavretá v izolácii, pobyt v prírode je v týchto dni doslova žiadúci. Vonku je vždy na čo pozerať, a to nielen cez deň, ale aj v noci. Koncom apríla sme mali možnosť pozorovať meteorický roj Lyridy a ani najbližšie noci nebudú chudobné na neobyčajné javy. Zem bude totiž prechádzať najširšou časťou dráhy Halleyho kométy, vďaka čomu oblohu rozžiari ďalší meteorický roj – Eta Aquaridy, píše portál Science Alert.

Halleyho kométa je najznámejšia periodická kométa s periódou 75 rokov. Objavená bola pred vyše dvetisíc rokmi a odvtedy ju ľudia pravidelne pozorujú. Zem prechádza jej orbitou pravidelne dvakrát do roka – v máji a v októbri. Keďže táto kométa obieha Slnko opačným smerom ako planéty, uvoľnené čiastočky z kométy v  týchto dňoch vysokou rýchlosťou vnikajú do zemskej atmosféry.

Radiant je bod na oblohe, z ktorého meteority zdanlivo vyletujú. NASA

Tento meteorický roj nazývame Eta Aquaridy podľa hviezdy Eta Aquarii v súhvezdí Vodnár, kde majú svoj radiant, teda bod, z ktorého zdanlivo vyletujú. Hoci sú tento rok najkrajšie viditeľné z Austrálie, aj u nás sa dajú za priaznivých podmienok pozorovať.

Priaznivé podmienky znamenajú, že hviezdnu oblohu je dobre vidieť, čo je problém práve v presvetlených mestách. Ak si však v týchto dňoch na vidieku a na oblohe nebudú mraky, zrejme si Eta Aquaridy aj tak veľmi neužiješ. Spln totiž vychádza práve na tento štvrtok, čo znamená, že Mesiac vychádza vo večerných hodinách a po oblohe putuje až do skorého rána, píše portál ABC News.

Supermesiac síce nebude až takýto veľký, no ten pohľad bude stáť za to. Pixabay

Netreba však zúfať, nakoľko práve tento spln je ďalšou z atrakcií pozorovateľných na oblohe. Vo štvrtok nad ránom budeš môcť pozorovať posledný supermesiac v tomto roku.

Supermesiac je označenie pre nezvyčajne veľký Mesiac v splne a nezvyčajne veľký je vďaka svojej polohe tesne nad horizontom, no supermesiac je na svojej obežnej dráhe okrem toho tiež najbližšie k Zemi – v perigeu. Ak teda nebude zamračené, okolo siedmej ráno sleduj západný horizont, toto divadlo rozhodne bude stáť za to.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom