Zatiaľ čo väčšina z nás je ešte stále zavretá v izolácii, pobyt v prírode je v týchto dni doslova žiadúci. Vonku je vždy na čo pozerať, a to nielen cez deň, ale aj v noci. Koncom apríla sme mali možnosť pozorovať meteorický roj Lyridy a ani najbližšie noci nebudú chudobné na neobyčajné javy. Zem bude totiž prechádzať najširšou časťou dráhy Halleyho kométy, vďaka čomu oblohu rozžiari ďalší meteorický roj – Eta Aquaridy, píše portál Science Alert.
Halleyho kométa je najznámejšia periodická kométa s periódou 75 rokov. Objavená bola pred vyše dvetisíc rokmi a odvtedy ju ľudia pravidelne pozorujú. Zem prechádza jej orbitou pravidelne dvakrát do roka – v máji a v októbri. Keďže táto kométa obieha Slnko opačným smerom ako planéty, uvoľnené čiastočky z kométy v týchto dňoch vysokou rýchlosťou vnikajú do zemskej atmosféry.

Tento meteorický roj nazývame Eta Aquaridy podľa hviezdy Eta Aquarii v súhvezdí Vodnár, kde majú svoj radiant, teda bod, z ktorého zdanlivo vyletujú. Hoci sú tento rok najkrajšie viditeľné z Austrálie, aj u nás sa dajú za priaznivých podmienok pozorovať.
Priaznivé podmienky znamenajú, že hviezdnu oblohu je dobre vidieť, čo je problém práve v presvetlených mestách. Ak si však v týchto dňoch na vidieku a na oblohe nebudú mraky, zrejme si Eta Aquaridy aj tak veľmi neužiješ. Spln totiž vychádza práve na tento štvrtok, čo znamená, že Mesiac vychádza vo večerných hodinách a po oblohe putuje až do skorého rána, píše portál ABC News.

Netreba však zúfať, nakoľko práve tento spln je ďalšou z atrakcií pozorovateľných na oblohe. Vo štvrtok nad ránom budeš môcť pozorovať posledný supermesiac v tomto roku.
Supermesiac je označenie pre nezvyčajne veľký Mesiac v splne a nezvyčajne veľký je vďaka svojej polohe tesne nad horizontom, no supermesiac je na svojej obežnej dráhe okrem toho tiež najbližšie k Zemi – v perigeu. Ak teda nebude zamračené, okolo siedmej ráno sleduj západný horizont, toto divadlo rozhodne bude stáť za to.
Teraz čítajú

NASA ide utrácať: Na Mesiaci bude obrovský rádioteleskop a takto postavíme budovy pre osídlenie Marsu

Výborné správy: SpaceX hlási, že na úplné pokrytie planéty Starlinkom mu stačí už len pár misií

Poznáme presný objem, koľko ton vesmírneho prachu padne každoročne na Zem. Zmerať to trvalo 20 rokov

Rover z Marsu opäť na čele prevratného zistenia. Jazerá a rieky vyschli na Marse inak ako sme si mysleli

Odvážny startup navrhol unikátne riešenie problému s vesmírnym odpadom. Využiť chce gigantický laser
Články, ktoré hýbu svetom

VIDEO VIDEO: Elon Musk konečne ukázal, ako vyzerá preprava ľudí na Teslách revolučným tunelom pod Las Vegas

Ďalší veľký problém Facebooku: Opäť sa predávajú telefónne čísla ľudí, nepatria však do nedávneho megaúniku

Dvaja kamaráti z Brna predstavili čip, ktorý ti zjednoduší život. Stačí si ho nalepiť na mobil

Špinavý label z československých ulíc búra stereotypy. Slováci investovali tisíce, aby vytvorili „porno“ rodinu
