Zatiaľ čo väčšina z nás je ešte stále zavretá v izolácii, pobyt v prírode je v týchto dni doslova žiadúci. Vonku je vždy na čo pozerať, a to nielen cez deň, ale aj v noci. Koncom apríla sme mali možnosť pozorovať meteorický roj Lyridy a ani najbližšie noci nebudú chudobné na neobyčajné javy. Zem bude totiž prechádzať najširšou časťou dráhy Halleyho kométy, vďaka čomu oblohu rozžiari ďalší meteorický roj – Eta Aquaridy, píše portál Science Alert.
Halleyho kométa je najznámejšia periodická kométa s periódou 75 rokov. Objavená bola pred vyše dvetisíc rokmi a odvtedy ju ľudia pravidelne pozorujú. Zem prechádza jej orbitou pravidelne dvakrát do roka – v máji a v októbri. Keďže táto kométa obieha Slnko opačným smerom ako planéty, uvoľnené čiastočky z kométy v týchto dňoch vysokou rýchlosťou vnikajú do zemskej atmosféry.

Tento meteorický roj nazývame Eta Aquaridy podľa hviezdy Eta Aquarii v súhvezdí Vodnár, kde majú svoj radiant, teda bod, z ktorého zdanlivo vyletujú. Hoci sú tento rok najkrajšie viditeľné z Austrálie, aj u nás sa dajú za priaznivých podmienok pozorovať.
Priaznivé podmienky znamenajú, že hviezdnu oblohu je dobre vidieť, čo je problém práve v presvetlených mestách. Ak si však v týchto dňoch na vidieku a na oblohe nebudú mraky, zrejme si Eta Aquaridy aj tak veľmi neužiješ. Spln totiž vychádza práve na tento štvrtok, čo znamená, že Mesiac vychádza vo večerných hodinách a po oblohe putuje až do skorého rána, píše portál ABC News.

Netreba však zúfať, nakoľko práve tento spln je ďalšou z atrakcií pozorovateľných na oblohe. Vo štvrtok nad ránom budeš môcť pozorovať posledný supermesiac v tomto roku.
Supermesiac je označenie pre nezvyčajne veľký Mesiac v splne a nezvyčajne veľký je vďaka svojej polohe tesne nad horizontom, no supermesiac je na svojej obežnej dráhe okrem toho tiež najbližšie k Zemi – v perigeu. Ak teda nebude zamračené, okolo siedmej ráno sleduj západný horizont, toto divadlo rozhodne bude stáť za to.
Vesmír a veda

Vyzerá ako zemiakové lupienky. Prečo má Mliečna dráha taký divný tvar?

VIDEO Naživo: Prvýkrát požičajú celý Falcon 9 aj iným. SpaceX dnes zlomí svetový rekord, do vesmíru vynesie vyše 140 satelitov

Supermasívne čierne diery zďaleka nie sú najväčšie. Existujú ešte gigantickejšie, zistili vedci

NASA už nemá miesto. Demoluje historickú 60-ročnú vzletovú platformu, štartovali z nej na Mesiac aj smrtiaci Challenger
