Posledných päť desaťročí sa ukazuje, že tie najväčšie geologické udalosti na našej planéte sa odohrávajú v cykle. Doposiaľ ale vedci nedokázali nájsť spoľahlivé údaje, ktoré by tieto tvrdenia so stopercentnou istotou potvrdzovali. Všetko však menia nové technológie a štúdia publikovaná v Geoscience Frontiers, v ktorej tím odborníkov detailne analyzovali 89 veľkých geologických udalostí, ktoré sa udali za posledných 260 miliónov rokov. Na tému upozornil portál IFLScience.

Presný ako hodiny

Vedci prostredníctvom matematickej techniky nazývanej Fourierova analýza zistili, že tie najväčšie udalosti v histórii Zeme vrátane masového vymierania zvierat na mori a pevnine sú zoskupené do 10 rôznych časových období v rámci 260 miliónov rokov. Presnejšie sa ukázalo, že zhruba každých 27,5 milióna rokov dôjde k „impulzu“ veľkej geologickej aktivity.

Gerd Altmann/Pixabay/Úprava redakcie

 

„Mnohí geológovia sa domnievajú, že geologické udalosti sú v priebehu času náhodné. Naša štúdia však poskytuje štatistické dôkazy o spoločnom cykle, čo naznačuje, že tieto geologické udalosti sú korelované a nie náhodné,“ uviedol vo vyhlásení Michael Rampino.

Ďalším krokom je zistiť, prečo tento cyklus existuje. V štúdii vedci naznačujú, že v hre môže byť spojenie cyklov globálnej tektoniky a klimatických zmien. Aktuálne preto pracujú na podrobnom preskúmaní tejto možnosti vrátane potenciálneho prepojenia s astronomickými cyklami v slnečnej sústave.

„Bez ohľadu na pôvod týchto cyklických epizód, naše zistenia do značnej miery podporujú periodický, koordinovaný a občas katastrofický geologický záznam, čo je odchýlka od názorov mnohých geológov,“ vysvetľuje Rampino.

Aktuálne ale ľudstvo nemusí mať v tomto smere dôvod na obavy. Ak sú výsledky správne, potom k poslednej veľkej udalosti došlo pred zhruba 7 miliónmi rokov, čo znamená, že Zem čaká ďalší „záchvat hnevu“ až o viac ako 20 miliónov rokov.

Nepotrebujeme ani pulz planéty, masové vymieranie spôsobilo aj ľudstvo

Aj keď momentálne neprechádzame podobne veľkou udalosťou akou bolo masové vymieranie, vymieranie druhov je vyššie, než je pre našu Zem bežné a pre život na nej vhodné. Drvivá väčšina štúdií a výskumov poukazuje na jasného vinníka, ktorým je ľudská civilizácia.

Pixabay

Vymieranie živočíšnych druhov je 1 000 až 10 000-násobne rýchlejšie, než je prirodzené. Čo je horšie, globálne otepľovanie sme podcenili a podľa niektorých odborníkov je prirodzenou cestou nenávratné.

Momentálne sa rozbiehajú globálne kampane a snaha o zvrátenie klimatických zmien – s využitím ľudskej šikovnosti. Pristáli sme predsa na Mesiaci, zachrániť planétu preto nie je nereálnym cieľom – i keď možno oveľa ťažším.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú