Ľudstvo zatiaľ nebolo nútené využiť planetárnu obranu na to, aby sa ochránilo pred hrozbou z vesmíru v podobe blížiaceho sa asteroidu. Experti predpokladajú, že skôr či neskôr bude k takýmto metódam pristúpiť a nie je vylúčené, že sa takáto príležitosť už blíži. Reč je o asteroide 2024 YR4, ktorý má preletieť okolo našej planéty v roku 2032 a existuje šanca, že Zem zasiahne, upozorňuje Interesting Engineering.

Naďalej priveľa premenných

Aj keď pravdepodobnosť zásahu je len 2,2 %, Európska vesmírna agentúra (ESA) ho zaradila na vrchol svojho zoznamu rizikových asteroidov. Potenciálny dopad by mal prevažne lokálny charakter, no globálna planetárna obranná komunita situáciu sleduje s vysokou prioritou.

Najväčšou výzvou v súvislosti s 2024 YR4 je určenie jeho presnej dráhy a skutočného rozmeru. Aktuálne odhady vychádzajú zo svetla, ktoré asteroid odráža, čo však nemusí byť presné. Malý, ale jasný asteroid môže vyzerať podobne ako väčší, no tmavší objekt.

Na presnejšie merania bude použitý Vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST), ktorý má schopnosť sledovať infračervené žiarenie. Pomocou prístroja MIRI bude teleskop merať tepelné vyžarovanie asteroidu, čo poskytne presnejšie informácie o jeho skutočnej veľkosti.

Ostrý test planetárnej obrany?

Dáta z Webbovho teleskopu budú následne analyzované NASA, ESA a ďalšími vesmírnymi agentúrami, aby sa lepšie zhodnotilo riziko dopadu a pripravili sa prípadné odkláňacie misie. Pozorovania prebehnú v dvoch fázach: v marci 2025, keď bude asteroid najjasnejší, a v máji 2025, keď sa bude analyzovať jeho tepelné správanie a presnejšie vypočítať jeho dráha.

Snímky výsledku zrážky sondy DART s asteroidom Dimorphos
ASI/NASA

Ak sa potvrdí väčšie riziko zásahu, rôzne krajiny už majú pripravené plány na planetárnu obranu. Napríklad Čína zostavuje tím odborníkov na ochranu planéty a pripravuje svoju prvú misiu na odklonenie nebezpečných asteroidov, ktorá by sa mala uskutočniť v roku 2030. Podobnú stratégiu už vyskúšala NASA v roku 2022 v rámci misie DART (Double Asteroid Redirection Test). Pri tejto misii narazila sonda do asteroidu Dimorphos a úspešne zmenila jeho dráhu, čo potvrdilo efektivitu tejto metódy.

V prípade, že bude 2024 YR4 predstavovať skutočné riziko, podobné misie by mohli byť použité na jeho odklonenie. Medzinárodná spolupráca medzi NASA, ESA a čínskou CNSA môže byť kľúčová pri ochrane Zeme pred potenciálnou kolíziou. Aj keď je pravdepodobnosť zásahu nízka, význam planetárnej obrany narastá. Pokrok v monitorovaní a aktívnom odkláňaní asteroidov môže byť kľúčový pre ochranu budúcich generácií pred kozmickými hrozbami.

Metód je viac

Ak sa vesmírne agentúry pokúsia tento asteroid odkloniť, pravdepodobne tak učinia pomocou už otestovanej metódy, teda doň narazia sondou. V skutočnosti však existujú aj alternatívne metódy, ktoré vedci v minulosti skúmali aspoň v teoretickej rovine. Pre väčšie asteroidy je možné použiť jadrové bomby, ktoré by však čelili problému s reguláciami. Jednou z možností sú aj laserové lúče.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP