Zdá sa, že vstup do nového roka sa všetkým nevydaril práve podľa predstáv. Tento prípad platí aj pre operačný systém Windows 10, v ktorom bola len prednedávnom odhalená závažná zraniteľnosť, označovaná aj ako zero-day.

Na závažnú zraniteľnosť, ktorá sa nachádza v operačnom systéme, upozornila bezpečnostná výskumníčka, ktorá vystupuje pod prezývkou SandboxEscaper. Objavená chyba umožňuje potenciálnemu útočníkovi prepísanie cieľového súboru ľubovoľnými dátami.

Prečítajte si tiež!
Microsoft používateľom znova vnucuje aktualizáciu Windows 10. Takto tomu zabrániš

Nejedná sa o bežný súbor

Na prepísanie súborov je však potrebné splniť hneď viacero krokov. SandboxEscaper sa rozhodla ukážku toho, ako je možné túto chybu zneužiť rozhodla zverejniť aj na sociálnej sieti. Jej originálny príspevok zo sociálnej sieti Twitter však už nie je dostupný, nakoľko bol jej účet dočasne zablokovaný. Ukážka zraniteľnosti bola prevedená na systémovom súbore pci.sys., ktorý predstavuje jeden z najdôležitejších súborov pri zapnutí operačného systému.

Aj keď sa jedná o nepríjemný problém, na druhej strane je dobrou správou to, že výsledný efekt nie je zaručený v každej situácii. Výskumníčka napríklad uvádza, že môže dôjsť k určitým obmedzeniam a napríklad pri počítači s jedným jadrom je výsledný efekt nulový, čo je dobrou správou. Celkový prepis súborov trvá určitú dobu a nedochádza k nemu vždy, čo potvrdil aj Will Dormann, ktorý sa pokúsil o prepis na Windows 10 Home 17134.

Smutnou správou aj naďalej zostáva to, že na chybu bola spoločnosť Microsoft upozornená ešte pred Vianocami. Doteraz sme sa však nedočkali žiadnej oficiálnej odpovede a jedná sa už o druhú chybu v danom mesiaci, s ktorou prišla bezpečnostná výskumníčka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom