Známy americký finančník a filantrop, George Soros, začína obchodovať s bitcoinom, informuje finančný portál The Street s odvolaním sa na dva nezávislé zdroje z blízkeho Sorosovho okolia. Tie tvrdia, že miliardár dal v uplynulých týždňoch zelenú na nákup najznámejšej kryptomeny jednej zo svojich firiem.

Konkrétne ide o Sorosov rodinný podnik Soros Fund Management, ktorý v minulosti fungoval ako hedžový fond a v súčasnosti na jeho čele stojí investičná bankárka a správkyňa hedžových fondov, Dawn Fitzpatricková. Práve Fitzpatricková mala podľa zdrojov v uplynulých týždňoch nákup bitcoinu posvätiť, zároveň sa však nevylučuje sa ani obchodovanie spoločnosti s ďalšími kryptomenami.

Čítal si už? 
Dokedy potrvá pád kryptomien a akú cenu bude mať bitcoin na konci roka? Pýtali sme sa odborníkov

Soros Fund Management informáciu napriek zvýšenému záujmu médií nijak nekomentoval, zdroje však hovoria, že investičná riaditeľka mala so svojím tímom v poslednom čase blízko sledovať digitálne aktíva a dianie vo svete kryptomien, pričom ešte v marci tohto roka v rozhovore pre Bloomberg potvrdila, že Sorosova spoločnosť investovala do infraštruktúry viacerých spoločností, ktoré majú blízko ku kryptomenám, vrátane búrz či správcov aktív.

Flickr

Aj keď v danom čase podobné investície označila za „okrajové“, vyplynulo, že Soros Investment Fund spolu s Morgan Stanley a ďalšími stranami spoločne investovali 200 miliónov do technologickej spoločnosti NYDIG, jedného z popredných poskytovateľov technológií a finančných služieb zameranej na bitcoin.

„Typická bublina“

Známy finančník a populárna postava konšpiračných teórií ešte v roku 2018 bitcoin nazval „typickou finančnou bublinou“. Stalo sa tak na Svetovom ekonomickom fóre v Davose, pričom rast digitálnej kryptomeny vtedy miliardár odôvodňoval obrovským prílevom investícií diktátorských režimov, ktoré sa snažia vybudovať si hniezdo v zahraničí.

Určite nezmeškaj
Ďalšia svetová voľmoc odštartuje novú eru. Rusko naplno spustilo vývoj digitálnej meny

Soros zároveň vysvetlil, že bitcoin ako mena v praxi nikdy nemôže fungovať kvôli vysokej volatilite. „Bitcoin nie je mena, pretože mena sa považuje za stabilné uchovávanie hodnoty a výmenný kurz sa nemôže meniť o 25 % za deň. Bitcoin napríklad nemožno použiť na platy, pretože platy sa nedajú znížiť o 25 % za deň, “uviedol miliardár.

Už vtedy však bolo známe, že Soros sa aj napriek kritike bitcoinu nebráni investíciám do blockchainových spoločností a ich infraštruktúr.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú