Tento rok priniesol už plno zmien v oblasti byrokracie, ale aj nových pravidiel na cestách. Teraz prichádza ďalšia novinka, je ňou zásadná zmena pri STK, informujú TV Noviny. Mnohých motoristov jednoznačne poteší.

Konkrétne ide o majiteľov motocyklov. Už od dnes 1. júla 2024 vstupuje do platnosti zmena, na základe ktorej sa interval povinnej STK predlžuje. Ovplyvnených by malo byť až viac ako 160-tisíc dopravných prostriedkov vrátane motocyklov, trojkoliek či štvorkoliek.

Čo sa týka prvej technickej kontroly, tak tam naďalej zostáva pravidlom, že ju treba absolvovať po štyroch rokoch. Zmena sa týka tradičnej technickej kontroly, ktorá sa v súčasnosti vyžaduje každé dva roky. Po novom budeš musieť ísť na STK až každé štyri roky. Ministerstvo tento návrh obhajuje tým, že momentálne platná dvojročná lehota je príliš prísna.

Treba si však dávať pozor. Technické kontroly, ktoré budú vykonané do konca júna, majú platnosť podľa starých pravidiel, a teda dva roky, nie štyri.

FonTech/Unsplash

 „V roku 2023 bolo celkovo vykonaných 1 587 106 technických kontrol. Pri ročnom poklese o 28 695 kontrol to predstavuje 1,8 percenta zo všetkých kontrol,“ píše sa v dôvodovej správe.

„Ročný pokles o 28 695 kontrol, predstavuje zanedbateľné množstvo, ktoré nepredstavuje značnú časť príjmov staníc technickej kontroly, keďže ostatné kategórie vozidiel majú väčšie jednotkové ceny, predpokladáme, že stanice technickej kontroly nenavýšia cenu technickej kontroly pre prevádzkovateľov vozidiel,“ uvádza rezort v správe.

Podľa rezortu dopravy by zmena nemala predstavovať pre stanice technickej kontroly veľký problém. Rezort tvrdí, že ročne by mali prísť len o zanedbateľnú časť príjmov. Jedno je však jasné, táto zásadná zmena pri STK poteší najmä vodičov, ktorí ušetria čas a zároveň aj peniaze.

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú