Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Na spotrebu a dojazd elektromobilu vplýva mnoho faktorov. Nakoľko sa výrobcovia batériových áut zameriavajú na čo najlepšiu efektivitu, akékoľvek narušenie aerodynamiky či odporu môže ovplyvniť výsledný dojazd. Na Slovensku vodiči počas roka jazdia vo vyše 30-stupňových horúčavách, ako aj v teplotách niekoľko stupňov pod nulou. Spolu s vonkajšou teplotou, ktorá takisto vplýva na spotrebu a dojazd, menia motoristi aj letné pneumatiky za zimné.

Zimné obutie má iné vlastnosti, oproti letným pneumatikám má lepšiu priľnavosť, no tým pádom aj vyšší valivý odpor. My sme sa preto pozreli, ako a či vôbec zimné pneumatiky ovplyvňujú spotrebu elektromobilu.

Výsledok nás prekvapil

Ako modelové vozidlo sme použili Renault Megane E-Tech Electric, ktorý sme mali možnosť testovať aj v lete. S autom jazdíme aj teraz počas zimy a pár dní sme ho mali ešte na letných pneumatikách, no vonkajšie teploty balancovali tesne nad hranicou nuly.

Filip Šimovič/FonTech

Všeobecne platí, že elektromobily majú v zime horšiu spotrebu než v lete. Tá letná bola pri Megane E-Tech rovných 20 kWh/100 km pri jazde po diaľnici rýchlosťou 120 km/h.

Veľmi milo ma ale prekvapila zimná spotreba po diaľnici, stále na letných pneumatikách. Na rovnakom úseku, Bratislava-Trnava, rýchlosťou 120 km/h si auto vypýtalo 21,1 kWh/100 km. Vonkajšia teplota sa pohybovala v rozmedzí 3 až 5 stupňov Celzia a pri jazde sme využívali všetky komfortné funkcie – vyhrievané sedadlá aj kúrenie v kabíne. Čo sa týka spotreby, chladné počasie ako také pre Megane E-Tech nie je vôbec zabijak.

Auto sme prezuli a znovu sme sa vybrali na diaľnicu. Teplota bola prakticky rovnaká, takže sme mali ideálne podmienky na priame porovnanie spotreby na letných a zimných pneumatikách.

Veľmi nás prekvapilo, že spotreba narástla iba o 1,1 kWh/100 km. So zimnými pneumatikami sme dokázali na diaľnici rýchlosťou 120 km/h jazdiť so spotrebou 22,2 kWh/100 km. To znamená, že zimné obutie zvýši priemernú spotrebu elektromobilu iba o 5 %.

Zabijak dojazdu nie sú pneumatiky, ale voda

Pri teste spotreby sme mali to šťastie, že sme mohli otestovať spotrebu na zimných aj letných pneumatikách počas dažďa. Tento výsledok bol pre nás mimoriadne prekvapivý, nakoľko spotreba v tomto prípade narástla naozaj rapídne.

Megane E-Tech dosiahol v daždi na diaľnici pri rýchlosti 120 km/h spotrebu až 26,4 kWh/100 km s letnými pneumatikami. To predstavuje nárast oproti spotrebe na suchej vozovke až 25 %.

FonTech

Ďalšie prekvapenie nastalo pri pri jazde po diaľnici v daždi, avšak už so zimnými pneumatikami. Na rovnakom úseku Bratislava-Trnava s absolútne rovnakou teplotou 4 stupne Celzia a v rovnakom, či dokonca možno aj väčšom lejaku, bola priemerná spotreba iba 24,7 kWh/100 km.

To predstavuje nárast iba o 11 % v porovnaní so suchými podmienkami na zimných pneumatikách. Výsledkom teda je, že zimné pneumatiky oveľa lepšie odvádzajú vodu, respektíve má pri nich mokrá vozovka menší dopad na jazdné vlastnosti než pri letných pneumatikách.

Čakať do prvých mrazov alebo prezuť čím skôr?

Z tohto testu nám vzišiel veľmi zaujímavý výsledok a v podstate sme dostali odpoveď na otázku, či sa s prezúvaním elektromobilu platí čakať až do prvých mrazov, alebo je lepšie auto prezuť na zimné pneumatiky čím skôr.

Počas „ideálnych podmienok“, teda vtedy, keď je vonku chladno bez dažďa či snehu, sa spotreba na zimnom obutí zvýši len nepatrne. Päť percentný nárast spotreby elektromobilista ani nepocíti.

Naopak v horších podmienkach, kedy vonku prší, je už výhodnejšie jazdiť na zimnom obutí, nakoľko rozdiel v spotrebe letných a zimných pneumatík je podstatne vyšší a tieto podmienky lepšie zvláda obutie do chladných mesiacov.

FonTech

Slovenské počasie je veľmi rozmanité a už v neskoršom jesennom období sa môže stať, že zatiaľ čo v nížinách sú teploty okolo 10 stupňov Celzia, na horách panujú mrazy.

Elektromobil preto odporúčame prezuť čím skôr. Vodič sa následne nemusí strachovať, že ho pri ceste do hôr prekvapí mráz alebo sneh. Vo finále môže iba ušetriť, keďže na zimných pneumatikách v takýchto podmienkach výrazne znižuje riziko nehody.

Výber kvalitných pneumatík je nemej dôležitý

Vo finále však platí, že s kvalitnou zimnou pneumatikou môže mať elektromobil lepšiu spotrebu ako s lacným letným obutím. Výber dobrých pneumatík je preto veľmi dôležitý. Aj tejto téme sme sa venovali v samostatnom článku.

Pneumatiky sú okrem iného hodnotené Európskou úniou aj z hľadiska efektivity, a to písmenami A-E. Kategória A znamená, že pneumatika je najefektívnejšia a vozidlo, či už spaľovák alebo elektromobil, by mal mať s takýmto obutím najnižšiu spotrebu.

Čo musí spĺňať dobrá pneumatika?
  • Ideálne rovnako dobré správanie za sucha aj mokra (v prípade zimných pneumatík na mokru/suchu/snehu)
  • Dobrý brzdný výkon na všetkých povrchoch
  • Nízka miera opotrebovanosti, aby sa zaručila čo najdlhšia životnosť pneumatiky
  • Čo najnižšia miera valivého odporu, zabezpečujúca nižšiu spotrebu a vyšší dojazd

Rozdiel v spotrebe medzi jednotlivými kategóriami sa pohybuje zhruba na úrovni 0,1 l/100 km, pri elektromobiloch to môžu byť 0,2 – 0,4 kWh/100 km.

Okrem týchto dvoch vlastností EÚ sleduje aj hlučnosť. Tá má kategórie A-C a taktiež sa udáva aj hodnota hluku v decibeloch. Pri zimných pneumatikách sa objavujú štítky, ktoré napovedajú, či je pneumatika vhodná do ľahších alebo najnáročnejších zimných podmienok.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú