Vedci z Ludwig-Maximilians-Universität v Mníchove urobili významný krok v odhaľovaní príčin sklerózy multiplex. Vďaka štúdii na jednovaječných dvojičkách vedci identifikovali dve konkrétne črevné baktérie, ktoré by mohli zohrávať kľúčovú úlohu pri prepuknutí tohto autoimunitného ochorenia.

Kľúčom k úspechu bol výber 81 párov jednovaječných dvojičiek, z ktorých len jeden z dvojice mal diagnostikovanú sklerózu multiplex. Tento prístup umožnil výskumníkom eliminovať genetické faktory a sústrediť sa na environmentálne rozdiely vrátane zloženia črevnej mikroflóry. Vedci analyzovali vzorky z čreva týchto osôb a zistili, že v prípadoch s diagnózou sklerózy multiplex sa vo väčšom množstve vyskytovali baktérie Eisenbergiella tayi a Lachnoclostridium, obe patriace do čeľade Lachnospiraceae. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Z čriev dvojičiek do laboratória

Aby vedci overili, či tieto baktérie naozaj zohrávajú aktívnu úlohu v procese vzniku choroby, preniesli črevnú mikrobiotu z ľudských vzoriek do laboratórnych myší geneticky upravených tak, aby boli náchylné na ochorenia podobné skleróze multiplex. Výsledky boli jednoznačné – myši, ktoré dostali mikroflóru od pacientov so sklerózou multiplex, vykazovali príznaky choroby a práve tieto dve spomínané baktérie sa objavovali najčastejšie.

Yoon et al., PNAS, 2025

„Spolu s našimi funkčnými štúdiami to podporuje záver, že tieto baktérie môžu zohrávať rozhodujúcu úlohu ako environmentálne spúšťače ľudskej sklerózy multiplex,“ píšu vedci v štúdii publikovanej v žurnále PNAS.

Hoci štúdia sama o sebe nie je definitívnym dôkazom, no poskytuje silný základ pre ďalší výskum a otvára dvere možnostiam nových spôsobov prevencie alebo liečby prostredníctvom modulácie črevnej mikroflóry.

Dôležitý krok v pochopení choroby s mnohými otáznikmi

Skleróza multiplex je komplexné ochorenie, na ktorého vývoji sa podieľa viacero faktorov ako genetika, imunitný systém, či dokonca vonkajšie vplyvy. Doteraz však bolo ťažké presne určiť, čo tieto faktory spúšťa. Výskum ukazuje, že črevná mikrobiota môže byť jedným z hlavných hráčov v tomto procese a že jej vplyv sa dá skúmať nielen na úrovni zloženia, ale aj funkcie.

Pixabay / ilustračný

Hoci prepojenie medzi mozgom a črevami je už dlhšie predmetom vedeckého záujmu, nová štúdia poskytuje konkrétne kandidátske baktérie, ktoré môžu pomôcť vysvetliť, prečo u niektorých ľudí dôjde k prepuknutiu choroby. Zároveň ide o jeden z prvých prípadov, keď sa využila kombinácia ľudských a zvieracích modelov na identifikáciu konkrétnych mikroorganizmov ako potenciálnych spúšťačov sklerózy multiplex.

„Naše výsledky identifikujú potenciálne chorobu podporujúce baktérie zo vzoriek dvojičiek postihnutých sklerózou multiplex,“ uvádzajú vedci.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP