Pri kúpe nového programu u operátorov si mnohokrát zákazníci nezabudnú zaobstarať aj nový smartfón. Paušály spolu so splátkami za nové zariadenie boli určené na dobu 2 rokov, po ktorých sa celý cyklus opakoval. V dnešných dňoch si mnohí vystačia aj s niekoľkoročnými modelmi a na kúpu nového nevidia vďaka aktualizáciám softvéru dôvod.

Kedysi bola kúpa nového smartfónu pri výbere paušálu u operátorov bežnou záležitosťou, no dnes mnohí zákazníci rozmýšľajú inak. Nové zariadenie nepotrebujú kupovať každé dva roky a vystačia si len s novým programom a aktualizáciami, ktoré ich zariadeniu poskytne výrobca. Týmto spôsobom získavajú aj staršie modely novšie funkcie, čo čoraz častejšie odrádza zákazníkov od kúpy nového.

Zákazníkom stačia len softvérové aktualizácie

Jack Dawn, hlavný analytik spoločnosti Jackdaw Research, tvrdí, že zákazníci v posledných rokoch zmenili svoje preferencie. „Vidíme, že ľudia používajú aj 4 až 5 rokov staré smartfóny a stále nevidia dôvod na kúpu nového.“ Z tohto „trendu“ však nemusia mať radosť samotní výrobcovia týchto zariadení, pretože nielen, že strácajú fanúšikov, ale aj zisky z predaných smartfónov. Mnohí ale veria, že sa 2-ročný cyklus kupovania nových modelov opäť vráti späť. Čiastočne má tomu napomôcť aj nový iPhone X.

Nenechaj si ujsť
Dopyt po iPhone X je obrovský aj napriek vysokej cene. Predajné čísla sú fantastické

Apple vždy dokázalo svojich verných fanúšikov pri predstavení nových modelov presvedčiť, že skutočne stoja za výmenu starého smartfónu. Do boja o zákazníkov sa však pustili aj mnohí iní, ktorí dnes už ponúkajú aj program výmeny starý za nový. Zákazník tak pri splácaní vybraných modelov môže po určitej dobe získať ich najnovších nástupcov, pričom sa situácia opäť po čase opakuje. Väčšina zákazníkov si vybrala smartfóny u operátorov práve vďaka možnosti splácania spolu s paušálom. Priamo tak nepociťujú výšku ceny, ktorú nemusia splatiť ihneď, ale majú ju rozdelenú do obdobia na 24 mesiacov.

Zobraziť celú galériu (0)
YouTube/EverythingApplePro/Screenshot

Niektorí operátori ponúkajú aj 12 či 18-mesačnú viazanosť pri kúpe smartfónu „na lízing“. Nevýhodou v tomto prípade je, že zariadenie musí byť v čo najlepšej kondícii a bez výrazných poškodení. Mnohí sa tak pred dilemou z kúpy nového modelu radšej spoľahnú len na softvérové aktualizácie od výrobcov smartfónov.

Nenechaj si ujsť
Recenzia | Xiaomi Mi MIX 2 je majstrovským kúskom od Xiaomi, ktorému chýba tak málo k úplnej dokonalosti

To, ako často a ako rýchlo dokážu jednotlivé spoločnosti dodávať starším modelom nové vylepšenia systému je už samostatná kapitola. Niektoré kúsky sa nemusia dočkať žiadnej aktualizácie už po 1 roku a iné si v tomto smere zasa vyslúžili poriadnu dávku pozornosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom