TikTok spolu so svojou čínskou materskou spoločnosťou ByteDance začali právny boj proti vláde USA podaním žaloby v súvislosti s novým zákonom, ktorý nariaďuje predaj aplikácie, inak hrozí jej celoštátny zákaz. Tento krok je priamou reakciou na zákon o ochrane Američanov pred aplikáciami kontrolovanými zahraničnými nepriateľmi (PAFCA), ktorý 24. apríla 2024 podpísal prezident Joe Biden. Na tému upozornil The New York Times.

Zákon dáva spoločnosti ByteDance lehotu do 19. januára 2025 na odpredaj TikTok nečínskemu subjektu, inak bude čeliť zákazu v amerických obchodoch s aplikáciami a webhostingových službách, čím sa účinne presadí celoštátny zákaz aplikácie.

Nový zákon vraj porušuje práva ľudí

V žalobe spoločnosti TikTok podanej na americkom odvolacom súde pre obvod District of Columbia sa uvádza, že zákon porušuje práva 170 miliónov amerických používateľov vyplývajúce z prvého dodatku, pretože obmedzuje ich možnosť slobodne sa vyjadrovať a komunikovať na platforme, vysvetľuje Independent.

Spoločnosť tvrdí, že zákon je protiústavný, pretože sa zameriava na jednu určenú platformu s trvalým celonárodným zákazom prejavu, čím bráni každému Američanovi zapojiť sa do globálnej online komunity TikTok, ktorá má viac ako 1 miliardu používateľov.

Žaloba vyvoláva značné obavy z možného porušenia práv vyplývajúcich z prvého dodatku nielen pre používateľov TikToku, ale aj pre spoločnosti Apple a Google, ktorých obchody s aplikáciami by v prípade nadobudnutia účinnosti zákazu nemohli poskytovať služby TikToku. Odborníci na prvý dodatok tvrdia, že nároky TikToku sú opodstatnené, keďže Najvyšší súd rozhodol, že vláda USA nemôže Američanom zakázať prijímať zahraničnú propagandu, ak sa tak rozhodnú.

Pixabay

Bermanov dodatok tiež zakazuje prezidentom USA blokovať voľný tok médií zo zahraničných krajín, dokonca aj z tých, ktoré sú považované za nepriateľské voči Spojeným štátom.

TikTok trvá na tom, že nič zlé nespravil

Spoločnosť TikTok opakovane poprela, že by čínskym vládnym úradníkom poskytla prístup k údajom o používateľoch z USA, a prijala opatrenia na ochranu informácií o používateľoch tým, že údaje umiestnila na servery, ktoré vlastní americký technologický gigant Oracle. Obavy USA však pretrvávajú, pretože sa obávajú, že Čína by mohla údaje TikToku použiť na identifikáciu spravodajských cieľov, šírenie propagandy alebo tajné ovplyvňovanie.

Výsledok prípadu TikTok bude mať pravdepodobne ďalekosiahle dôsledky na to, ako bude vláda USA v budúcnosti regulovať technológie a iné zahraničné prejavy. Ako sa bude právny spor vyvíjať, bude testovať hranice záujmov národnej bezpečnosti, slobody prejavu a úlohy vlády pri regulácii technológií.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP