Vesmír je plný prekvapení a najnovším zvláštnym objavom je neznáma planéta, ktorá vedcov skutočne prekvapuje. Tento masívny objekt voľne putuje vesmírom mimo našej slnečnej sústavy, pričom sa na ňom odohráva nevysvetliteľný jav. Túlavá planéta sa nachádza 20 svetelných rokov od našej Zeme a vedci ju stále nevedia jednoznačne zadeliť medzi planéty, alebo medzi hnedých trpaslíkov.

Pozorovania astronómov často odhalia vo vesmíre prekvapivé objekty, ktoré sa stanú predmetom výskumu. Neznáme vlastnosti a javy v tomto nekonečnom priestore udivujú vedcov dodnes. Rovnakým prekvapením je aj 200 miliónov rokov starý objekt s označením SIMP J01365663 + 0933473, ktorý je až 12,7-krát väčší ako Jupiter v našej slnečnej sústave a má až 200-krát silnejšie magnetické pole. Nejde však o druh vesmírneho telesa, ktoré malo, alebo by v budúcnosti mohlo mať podmienky pre život. Teplota na jeho povrchu dosahuje až 815 °C.

Túlavá „planéta“ prekvapila vedcov svojou žiarou

Novoobjavený objekt totiž ešte ani nebol presne zaradený do kategórie planét, alebo hnedých trpaslíkov. Pre titul planéty však má toto teleso príliš veľký objem. Hnedý trpaslíci zasa nemajú taký objem, aby dokázali vo svojom jadre udržať jadrovú syntézu vodíka, ktorý je zdrojom energie hviezd. Tento objekt je tak niekde na hranici dvoch rozdielnych kategórií vesmírnych telies. K jednoznačnej kategorizácii by podľa vedcov došlo, ak by bolo teleso až 13-násobne väčšie ako Jupiter.

Nenechaj si ujsť
Vedci odhalili históriu Uránu. V rannom štádiu zažil udalosť, ktorá navždy zmenila jeho históriu

Nateraz však astronómovia dokázali zistiť jeho hmotnosť a to, že pravdepodobne ide o voľne sa pohybujúcu planétu, ktorá bola členom mladšej a menej masívnej skupiny hviezd. Vedci však mohli poprvýkrát merať aj magnetické pole takéhoto objektu mimo našej slnečnej sústavy, a to prostredníctvom observatória Karla G. Janskyho v Novom Mexiku. Práve magnetické pole je veľkou záhadou, ktorá vytvára jav podobný polárnej žiare na našej Zemi. Tá sa však vytvára pri stretnutí magnetického poľa planéty so slnečným vetrom.

SIMP J01365663 + 0933473 má síce silné magnetické pole, no vôkol neho sa nenachádza žiadna hviezda, ktorá by slnečný vietor vysielala. Vedci tak predpokladajú, že žiara v tomto prípade vzniká pri interakcii s mesiacmi, alebo inými planétami. Aj keď tento objekt pred výskumníkmi skrýva ešte veľa tajomstiev, stane sa v najbližšom období predmetom skúmania. Vedci tak môžu vďaka rádiovým emisiám objavovať nový spôsob skúmania exoplanét, vrátane tých, ktoré sa samé voľne pohybujú vesmírom a nekrúžia vôkol materskej hviezdy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú