Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedcom sa podarilo potvrdiť riešenie záhady, ktorá sa týka vnútra Mesiaca, našej prirodzenej družice. Ako informuje Interesting Engineering, definitívne teraz vieme, ako vnútro tohto objektu vyzerá. S objavom pomohol dlhoročný výskum a sondy, ktoré Mesiac podrobne analyzovali pre objasnenie stáročia starej záhady.

Pomohlo inovatívne meranie

Novou štúdiou, ktorej výsledky vedci zverejnili vo vedeckom žurnále Nature, potvrdzujú, že vnútro Mesiaca je skutočne pevné a tvorené jadrom, ktoré sa hustotou podobá železu. Nové poznatky majú zásadne pomôcť nielen v chápaní vývoja samotného Mesiaca, ale aj ďalších vesmírnych objektov našej slnečnej sústavy, píše portál Science Alert.

Vedci zodpovední za tento výskum tiež dodávajú, že ich zistenia prinášajú nové otázky týkajúce sa vývoja magnetického poľa Mesiaca. Už dlhšie bolo známe, že vonkajšie jadro Mesiaca je tekuté, avšak nedarilo sa určiť, čo sa vlastne skrýva v jeho vnútri. To sa konečne podarilo až na základe dát, ktoré zozbierala misia GRAIL vesmírnej agentúry NASA.

Dylan O'Donnell/Wikimedia Commons/Public Domain

V rámci tejto misie vyslala NASA k Mesiacu dve sondy ešte v roku 2011 a meraním gravitačnej sily, ktorej boli vystavené nad špecifickými oblasťami, dokázali vedci zistiť, čo sa vo vnútri Mesiaca nachádza. Zistili tak, že jadro Mesiaca je veľmi podobné zemskému jadru, pričom vonkajšie jadro má priemer 362 km a vnútorné 258 km, čo je asi 15 % priemeru Mesiaca.

Bolo silnejšie ako na Zemi

Vedci tiež predpokladajú, že pred miliardami rokov existovalo na Mesiaci magnetické pole, ktoré mohlo byť dokonca silnejšie než na Zemi. Ich zistenia pochádzajú zo vzoriek hornín, ktorých vek sa odhaduje na približne 4 miliardy rokov. Práve tie mali vykazovať výrazné známky silného magnetického poľa.

Má hustotu železa

Na základe výpočtov zo získaných dát sa podarilo určiť hustotu vnútorného jadra na 7 822 kg na meter kubický, čo je veľmi podobné hustote železa, ktoré tvorí aj zemské jadro. Poznatky môžu pomôcť aj v chápaní evolúcie magnetického poľa Mesiaca, ktoré bolo podľa vedcov v minulosti pomerne silné a začalo slabnúť asi pred 3,2 miliardami rokov.

Analýza hornín z Mesiaca ukázala, že aj kusy staršie ako 3 miliardy rokov vznikli v prítomnosti minimálne tak silného magnetického poľa, aké ma v súčasnosti naša planéta. Vzhľadom na to, že Mesiac je na vytvorenie takého silného magnetické poľa príliš malý a chladný, nie je jasné, ako to dokázal. Podľa vedcov mal namiesto jedného veľkého magnetického poľa Mesiac niekoľko prerušovaných.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú