Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómovia zachytili úplne nový signál z vesmíru, ktorý má potenciál zodpovedať dlho nevysvetlenú otázku, informuje ScienceAlert. Jedná sa o ďalšie rýchle rádiové záblesky (FRB), avšak tentoraz mali vedci obrovské šťastie a podarilo sa im vďaka takmer 2 000 opakujúcim sa zábleskom špecifikovať nielen zdrojovú galaxiu, ale aj samotný objekt.

Poznáme zdroj pôvodu

Observatórium malo naozaj šťastie, keďže celé pozorovanie trvalo 91 hodín a počas 82 z nich vedci zachytili až 1 863 rýchlych rádiových zábleskov. Takáto enormná aktivita umožnila presne identifikovať galaxiu a následne aj samotný objekt FRB 20201124A , ktorý sa nachádza v technicky pomenovanej galaxii SDSS J050803.48 + 260338.00 a s najväčšou pravdepodobnosťou sa jedná o magnetar.

Magnetar je druh neutrónovej hviezdy, ktorá má nezvyčajne silné magnetické pole a aj keď je teraz známy zdroj, vedci netušia, ako v ňom tieto záblesky vznikajú. Podobné signály boli po prvý raz identifikované v roku 2001 a väčšina z nich sa neopakovala viac než raz, čo dáva tomuto novému prípadu o to väčšiu výnimočnosť.

SETI

„Tieto pozorovania nás vrátili naspäť k základom. Je jasné, že sú FRB oveľa záhadnejšie, ako sme si predstavovali. Je potrebné väčšie množstvo pozorovaní na viacerých vlnových dĺžkach pre odhalenie podstaty týchto objektov,“ vysvetľuje astrofyzik Bing Zhang z Nevadskej univerzity v Las Vegas.

Pripomínajú aj tlkot srdca

Jeden takýto záblesk s označením FRB 20191221A je v niečom obzvlášť výnimočný. Ide totiž o pravidelne opakujúci sa signál, ktorého periodicita je oveľa pomalšia ako pri ostatných opakujúcich sa FRB.

Predmetný signál trval až tri celé sekundy, čo je zhruba 1000-krát viac, ako je priemerne dĺžka trvania FRB. V rámci tohto trojsekundového okna sa navyše každých 217 ms odohrali ďalšie záblesky, ktoré mali oveľa vyššiu intenzitu.

Neuveriteľné množstvo energie

Spomínané rádiové záblesky sú navyše zaujímavé nielen svojou rýchlosťou a komplikovanou identifikáciou, ale tiež enormnou silou. Počas jediného takéhoto kratučkého záblesku je totiž uvoľnené také veľké množstvo energie, aké by uvoľnilo 500 miliónov Sĺnk. To všetko sa udeje v priebehu zlomku sekundy a proces zodpovedný za tento jav ostáva nevysvetlený.

Obrovskou výhodou FRB 20201124A je ale fakt, že došlo k tak veľa zábleskom. Vedci majú možnosť ponoriť sa do hŕby dát a objekt preskúmať bližšie, to však stačiť nebude. Ako podotkol aj astrofyzik Zhang, je nutné vykonať ďalšie pozorovanie v rôznych spektrách a zistiť, čo stojí za tvorbou takýchto zábleskov. Mnohí si najprv mysleli, že za nimi stoja mimozemské civilizácie, avšak to je už prakticky vylúčené.

ICRAR

V prípade nového magnetaru je navyše čosi čudné. Dáta totiž naznačujú, že sa jeho magnetické pole a hustota častíc v okolí mení a dochádza k fluktuáciám. Čosi také sa od samostatného magnetaru neočakáva a môže sa jednať o binárny systém, vysvetľujú v štúdii zverejnenej v Nature.

Podľa astronómov je čudné aj to, že tento zdroj FRB bol nájdený v galaxii, v ktorej nedochádza k intenzívnemu zrodu nových hviezd, čo by sa kvôli prítomnosti magnetaru, pozostatku krátko žijúcej hviezdy, očakávalo. Nejedná sa ale o prvý zdroj FRB v podobnom priestore a zdá sa, že vedcom chýba kľúčová časť skladačky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú