Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedcom sa podarilo rozlúsknuť záhadu, ktorá ich prenasleduje už dlhšiu dobu. Pri skúmaní mesiaca Európa, ktorý obieha okolo Jupitera a je jeho štvrtým najväčším, prišli na to, že ľadová škrupina rotuje spôsobom, ktorý nedáva v súvislosti so zvyškom planéty zmysel, informuje portál ScienceAlert.

Môžu za to oceánske prúdy

Európa je, okrem iného, známa najmä svojimi oceánmi, ktoré sa nachádzajú pod hrubou ľadovou škrupinou a v niektorých miestach môžu dosahovať hĺbku až do 100 km. Tento oceán vedcov zaujíma aj kvôli svojmu zloženiu, keďže je slaný a nie je vylúčené, že v ňom vládnu podmienky vhodné aj pre život. Experti preto chystajú sondy, ktoré majú v blízkej budúcnosti pristáť na jeho povrchu a pri troche šťastia nazrieť aj pod hrubú vrstvu ľadu.

Na tejto ľadovej vrstve, ktorá je hrubá 10 až 30 km, je zaujímavé to, že rotuje. Oveľa čudnejší je ale fakt, že rotuje ešte rýchlejšie, než vnútro planéty a práve to sa snažia vedci objasniť v novej štúdii, ktorej výsledky zverejnili prostredníctvom žurnálu AGU.

NASA/JPL-Caltech/Kevin M. Gill

Ako vysvetľuje NASA, za tento jav môžu zrejme oceánske prúdy, ktoré na ľadovú vrstvu tlačia zospodu a vznikajú vplyvom tepla a obežnej dráhy, kvôli ktorej je tento mesiac do značnej miery ovplyvňovaný slapovými silami Jupitera. V kombinácii s termálnou energiou z rádioaktívneho rozpadu tak vznikajú dostatočne silné prúdy na to, aby ovplyvňovali pohyb ľadovej škrupiny.

Prekvapivá sila

Vedci už dlhšiu dobu predpokladali, že vonkajší obaly Európy rotuje nezávisle od zvyšku planéty, avšak prekvapila ich sila morských prúdov, ktoré tento proces poháňajú.

„Pre mňa bolo absolútne nečakané, že to čo sa deje v cirkulácii oceánov je dostatočné na to, aby to ovplyvnilo ľadový obal. Bolo to obrovské prekvapenie,“ vyhlásil Robert Pappalardo, spoluautor štúdie, ktorý sa podieľa aj na misii Europa Clipper.

Ponesie ju Falcon Heavy

Pri sonde Europa Clipper, ktorej úlohou je skúmanie mesiaca Európa, sa pôvodne počítalo s tým, že sa do vesmíru dostane pomocou rakety SLS. Keďže ale cena jediného jej štartu dosahuje až cez 4 miliardy amerických dolárov, nakoniec poletí na rakete Falcon Heavy súkromnej spoločnosti SpaceX.

Cieľom sondy je podrobne preskúmať mesiac Europa a jeho povrch pre zistenie, či na ňom vládnu podmienky vhodné pre život. Plavidlo na obežnej dráhe Jupitera preletí okolo jeho mesiaca každé dva týždne a vždy pritom mierne zmení svoju trasu, vďaka čomu počas približne 45 blízkych preletov preskúma takmer celý povrch.

Európa je navyše tiež jedným z najnádejnejších astronomických objektov pre nájdenie života mimo našu planétu. Podľa akceptovaných teórií má táto „ľadová guľa“ takmer všetko, čo život ako ho poznáme, potrebuje na svoje udržanie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú