Hovorí sa, že dlhodobé vlastníctvo a jazda elektromobilom je z finančného hľadiska výhodnejšie, než kúpa a následné „živenie“ spaľováku. Vlastníctvo auta nie je len kúpa a následné tankovanie či nabíjanie, podstatnú časť nákladov tvorí aj povinné zmluvné poistenie a v tomto smere už na tom nie sú v niektorých krajinách elektromobily tak dobre.

Elektromobilita sa rozmáha čím ďalej, tým viac a aj na našich cestách je vidieť čoraz viac áut so „zelenými značkami“. Ľudia ich preto kupujú v domnienke, že aj keď za elektrické auto zaplatia o čosi viac, v priebehu pár rokov to ušetria na palive a už budú jazdiť len výhodnejšie.

NEPREHLIADNI
Lacné elektromobily sú na dosah, konkurenčný boj stlačí ich cenu pod magickú čiastku

Zabúdajú však na jednu podstatnú vec – poistenie. Nielen v USA, ale aj na niektorých európskych trhoch je PZP na auto, či už elektrické, alebo to so spaľovákom, extrémne vysoké. Ročné poistné môže byť v niektorých krajinách aj viac ako 10-krát vyššie, než je tomu u nás. Ako sú ale na tom elektromobily a spaľováky vo vzájomnom porovnaní? Vôbec nie tak výhodne, ako by si si myslel.

Tesla (úprava redakcie)

Čo ušetríš na palive, necháš na poistení

Odhaduje sa, že v USA dokáže majiteľ elektromobilu v priemere ušetriť 210 € mesačne na pohonných hmotách. To je naozaj značná úspora a ak by ti na konci mesiaca reálne tých 210 € zostalo, vlastníctvo elektromobilu by sa naozaj extrémne oplatilo.

Náklady na jazdu pri rôznych pohonných jednotách sme detailne porovnali aj my v redakcii. Elektromobil v našom porovnaní chýbal, no porovnávali sme mild-hybrid, plug-in hybrid, auto s naftovým motorom a auto na zemný plyn.

Pre vypočítanie nákladov na jazdu s jednotlivými motorizáciami novej Škody Octavia sme stanovili modelové situácie pre jazdu v rôznych podmienkach. Vybrali sme najčastejší mestský okruh, jazdu po okresných cestách, ale aj po dlhšom diaľničnom úseku.

Vzdialenosť okruhov:

  • Mestský – 50 km
  • Okresný – 100 km
  • Diaľnica – 200 km

Teraz však prichádza na rad poistenie. Za priemerný spaľovák zaplatí ročne osoba zo „strednej bonity“ od 1 000 do 1 050 €. Bonita klienta sa v USA posudzuje podobne, ako u nás. Záleží teda, kde daná osoba žije, koľko má rokov a či už spôsobila nejakú dopravnú nehodu, alebo nie.

Portál Motortrend si dal naceniť poistenie pre všetky dostupné Tesly, pričom simuloval, že majiteľ je vo veku 40 rokov, za svoj život nespôsobil žiadnu nehodu, a tak má pre poisťovne veľmi dobrý kredit. Ročné poistenie pre Teslu Model 3 by mu vyšlo v rozmedzí od 1780 do 2000 €, cenovo podobne je na tom aj Tesla Model Y, no prémiové Modely S a X sa pohybujú v rozmedzí 2800 až 3500 € ročne za PZP.

Ak majiteľ elektromobilu skutočne dokáže mesačne ušetriť na palive 210 €, jazda elektromobilom spolu s ročným poistením je stále výhodnejšia, no návratnosť vzhľadom na vyššiu obstarávaciu cenu už nie je taká rýchla, ako sa na prvý pohľad zdá.

Slovensko elitou EÚ, no s poistením je to stále komplikovanejšie
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom