Klimatické zmeny, ktorých súčasťou je neustále sa zhoršujúce globálne otepľovanie, majú zásadný,  v drvivej väčšina prípadov nepriaznivý, vplyv na ekosystémy mnohých krajín. Ideálnym riešením je potláčanie samotných klimatických zmien zastavením produkcie obrovského množstva škodlivých emisií. Ako ale upozorňujú experti, ohrozené krajiny budú nechceme dotlačené čoskoro siahnuť po oveľa drastickejších riešeniach.

Tie prichádzajú v podobe geoinžinierstva, s ktorým má ľudstvo zatiaľ len malé skúsenosti. Netreba však zabúdať, že so sebou prináša aj ohromné riziká. V niektorých prípadoch spôsobuje priam katastrofálne následky a to v rôznych nevídaných podobách. Prípadov je viacero, ale experti jasne upozorňujú na jeden z nich – úmyselné vypúšťanie rôznych látok do atmosféry s cieľom zmeniť počasie alebo klímu. Dnešné technológie nám presne takýto scenár umožňujú, ale za akú cenu.

Hráme sa s ohňom

Vedci dlhodobo skúmajú množstvo rôznych možností potláčania klimatických zmien, pričom zatiaľ vo všetkých prípadoch vo výsledku poukázali na vážne riziká takýchto nespútaných experimentov. Záujem o ne už prejavili dokonca aj veľké a známe mená, ako je Bill Gates, i keď s týmito megaprojektami sa zatiaľ ďalej nepohlo. Pre dobro planéty je to možno ten lepší prípad.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú