Takzvané večné chemikálie sú rizikom pre ľudské zdravie na takmer celom svete a svoju prezývku si vyslúžili práve svojou trvácnosťou. Ako ale informuje ScienceAlert, vedci intenzívne pracujú na vývoji metód ich likvidácie a prichádzajú s úspechmi. Jedným z nich je aj jedinečná metóda, vďaka ktorej je možné z vody odbúrať väčšinu spomínaných chemikálií extrémne rýchlo.

Jednoduchá a energeticky nenáročná

Znečistenie, za ktoré môže používanie nebezpečných materiálov, o ktorých škodlivých vlastnostiach ľudstvo donedávna ani len netušilo a v niektorých prípadoch naďalej netuší, je problémom, ktorým sa musí civilizácia v najbližších desaťročiach vysporiadať. Nie sú totiž problémom len pre životné prostredie, ale aj pre samotných ľudí a ich zdravie.

O novej metóde schopnej likvidovať večné chemikálie píše Kalifornská univerzita Riverside. Jej vedci vyvinuli špeciálny proces, ktorý je schopný v priebehu 45 minút rozložiť až 95 % takýchto chemikálií nachádzajúcich sa vo vode, vysvetľujú v novej štúdii. Používa pritom len ultrafialové žiarenie a vodík, ktoré spolu spôsobujú rozpad nebezpečných látok.

Pixabay

Látky PFAS sa dlhú dobu používali ako nepriľnavé a vode odolné prísady, pričom sa nachádzali v ohromnom množstve rôznych produktov, ktoré ľudia používali na dennej báze. Neskôr sa zistilo, že sú prítomné prakticky všade a spôsobujú množstvo zdravotných komplikácií, ako je napríklad neustále častejšia rakovina pečene.

Nie sú jediným problémom

Večné chemikálie nie sú jediným problémom znečistenia, ktorému ľudstvo čelí kvôli svojej vlastnej aktivite. Po celom svete sú už roztrúsené aj mikroplasty, ktoré sa našli dokonca aj v priamo v ľudskej krvi. Na to, či prítomnosť týchto plastov môže predstavovať zdravotné riziko, je však potrebný ďalší výskum.

Likvidácia je komplikovaná

Klasické spôsoby likvidácie večných chemikálií sú komplikované a nie práve najbezpečnejšie. Tieto látky je napríklad možné spáliť pri vysokej teplote, pričom však vzniká riziko ich ďalšieho šírenia, keďže nemusí dôjsť k dokonalému horeniu a sú ďalej rozširované do životného prostredia v spalinách. Nová metóda sa ale tomuto riziku inovatívne vyhýba.

Cez kontaminovanú vodu je prechádza vo forme bublín plynný vodík, čím dochádza k ionizácii vodných molekúl. Tie následne „útočia“ na pevné väzby molekúl PFAS a ultrafialové žiarenie celý proces urýchľuje. V priemyselných podmienkach by bol totiž tento proces príliš pomalý na to, aby bol užitočný a metódu ešte čaká množstvo testov.

Vedci ju zatiaľ odskúšali len na 0,5 l množstvách vody a len na dvoch typoch večných chemikálií, ktoré sa však podarilo takmer kompletne odbúrať. Vedci pracujú na množstve ďalších metód, ktoré sú pre riešenie tohto celosvetového problému nutné. Tieto chemikálie sa totiž nachádzajú v dažďoch na celom svete a to aj pri látkach, ktoré sa už celé roky nepoužívajú.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú