Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V dažďoch po celom svete vedci zaznamenali nebezpečné úrovne toxických chemikálií, ktoré sú tiež označované ako „večné“, informuje NewAtlas.

Ľudstvo pritom niektoré z nich prestalo využívať už pred rokmi. Tak skoro sa ich nezbavíme a pre ľudí sú  nebezpečné.

Nevieme sa ich zbaviť

V posledných 20 rokoch sa ľudstvo snažilo zbaviť látok skupiny PFAS, v ktorých sa celkovo nachádza približne 5 000 substancií a po dlhodobom intenzívnom používaní v priemysle ich dnes vedci nachádzajú prakticky všade.

Ako vysvetľuje Štokholmská univerzita, dažďová voda ich obsahuje na Antarktíde aj Tibetskej náhornej plošine vo výške priemerne 4 500 metrov.

Ich úroveň prítomnosti v prírode našťastie stabilne klesá, avšak podľa nových smerníc a pravidiel je odporúčaná úroveň nižšia, než je ich množstvo v prírode. Agentúra pre environmentálnu ochranu (EPA) vyhlásila, že u ľudí sa môžu  prejaviť zdravotné problémy aj v prípade, že celý život pil vodu s takmer nulovou úrovňou týchto látok.

Pixabay

Problematická je práve dažďová voda, ktorá obsahuje prehnane vysoké množstvá PFAS substancií aj na tých miestach na Zemi, kde by ich nikto nečakal.

Vyhnúť sa im je tak prakticky nemožné. To znamená, že je dažďová voda je, podľa smerníc z USA, na celom svete nevhodná na pitie – množstvo ľudí sa na ňu však spolieha a nemajú na výber.

Množstvo zdravotných problémov

PFAS spôsobujú obavy kvôli množstvu zdravotných problémov, ktoré tieto látky spôsobujú.

Okrem niekoľkých typov rakovinových ochorení k nim patria aj ochorenia ako hypercholesterolémia, hypotyreóza, ulcerózna kolitída a množstvo ďalších. Nie všetky vplyvy sú navyše zmapované a dobre zaznamenané, preto sa jedná o veľmi veľké riziko.

Situácia je nezvratná

Nová štúdia zároveň dodáva, že hladina týchto chemikálií v prírode je v podstate nezvratná ľudským snažením a jedinou cestou k zmierneniu celej problematiky je prirodzený procesom – ich rozpad a najmä nepridávanie ďalších podobných substancií do obehu.

Vedci si navyše myslia, že látky spomínané v štúdii sú iba špičkou ľadovca a volajú po úplnom zakázaní tejto kategórie látok.

Doteraz totiž nie sú presne objasnené možné zdravotné problémy pri styku s malými množstvami PFAS počas dlhšieho obdobia. Pre vedcov je kľúčové zastavenie eskalácie chemického dopadu ľudstva na planétu, keďže ohrozuje nielen životné prostredie, ale aj životy ľudí.

vodík
Pexels

Podobne rozšírené sú v dnešnej dobe už aj mikroplasty, ktoré našli takisto aj na Antarktíde a v jednom litri rozpusteného snehu sa priemerne nachádza až 29 čiastočiek mikroplastov.

Situácia so znečistením je skutočne kritická a podľa portálu InsideHook obsahuje väčšina balenej vody vo Francúzsku mikroplasty – odborníci sa obávajú, že ostatné krajiny sú na tom podobne, alebo horšie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú