Mnohí aj v dnešnej dobe uprednostňujú analógové zapisovanie poznámok perom na papier s neustále omieľanou výhovorkou jednoduchosti a rýchlosti.

My sme sa rozhodli tomuto tvrdeniu vzdorovať a priniesť 7 efektívnych spôsobov, ako čo najrýchlejšie zachytiť a uchovať myšlienku, nielen v prostredí Windowsu.

Sticky Notes

Sticky Notes sú dnes už legenda, tiahnuca sa s používateľmi od ich prvej iterácie vo Windows Vista. Keďže ide o nástroj Microsoftu, interakcia s ním je bezprostredná, pričom tieto správy vieš konečne synchronizovať aj naprieč viacerými zariadeniami.

Ako už napovedá názov, jedná sa o drobné poznámky, ktoré by si inak napísal na malý farebný papierik a nalepil na viditeľné miesto. Nástroj neslúži na ukladanie dlhých správ, ale skôr krátkych informácií (telefónne číslo, pripomienka, snímka obrazovky), na ktoré by si nemal zabudnúť.

FonTech

So Sticky Notes sa nemá pracovať v rámci jedného okna, ale v režime jedna poznámka/informácia = jeden drobný štvorec. Ideálne je, keď štvorce sú farebne odlíšené a neustále viditeľné na pracovnej ploche Windowsu.

Rozšírenia pre prehliadače

Vďaka konštantnému pokroku, väčšinu práce dnes už dokážeme vykonávať v internetovom prehliadači. Preto, ak vo vybranom momente zachytíš informáciu nie je nič jednoduchšie, ako otvoriť novú kartu a začať ju písať.

Tu na rad prichádzajú početné rozšírenia, líšiace sa primárne kompatibilitou s prehliadačmi, kde sa nám osvedčil nástroj Draft pre Google Chrome a rovnomenný draft pre Mozillu Firefox. Len pre upresnenie, nejde o rozšírenia od identických vývojárov.

FonTech

Tie predstavujú skromný textový editor, alokovaný na mieste otvorenia novej karty prehliadača, kde by inak boli nedávno navštívené stránky, používateľom uložené adresy alebo len prázdna karta.

Medzi ich neodmysliteľné výhody patrí samozrejme pohotovosť, ale aj počítadlo znakov, či schopnosť zapamätania si textu aj po vypnutí a opätovnom zapnutí prehliadača.

Poznámkové editory

V zozname takéhoto rázu samozrejme nemôžeme zabudnúť aj na tradičné riešenia poznámok. Zatiaľ čo Apple má svoje nápomocné riešenie zabudované v systéme, vo Windowse musíme siahať po externých programoch.

OneNote

Prvou nami odporúčanou voľbou je OneNote, ktorý sa oddelil od balíka Office a je úplne zadarmo. Ponúka širokú základňu funkcií, kedy môže fungovať aj ako obrovská knižnica myšlienok, esejí, receptov a čohokoľvek iného, pokojne aj dlhometrážnej formy. Nevýhodou je zbytočná komplexnosť mobilnej aplikácie.

Simplenote

V smere okresávania funkcií na minimum exceluje Simplenote, ktorý je jednotný a totožne využiteľný ako v desktopovej, tak aj v mobilnej podobe. Vzhľadom na to, že nie je zbytočne preplácaný funkciami, napísanie jednoduchej poznámky je veľmi efektívne. Žiaľ, Simplenote nepodporuje iné ako textové poznámky, čiže fotku, video alebo hlasový záznam si tu neuložíš.

FonTech

Všestrannosť OneNote a použiteľnosťou Simplenote na mobilných zariadeniach v sebe kombinuje dnes už legendárny Evernote, ktorý si, ako sme písali v nedávnom výbere programov, prešiel minulý rok obrovskou zmenou dizajnu. Jeho jedinou nevýhodou je, že určité funkcie ponúka len platiacim konzumentom.

Daj šancu hlasovým nahrávkam

Najjednoduchšie spôsoby riešenia problémov nachádzame často rovno pod nosom. Narážame samozrejme na nahrávanie hlasových správ, ktoré bezproblémovo funguje aj v prostredí Windowsu. Program Nahrávanie zvuku je mimochodom vstavanou aplikáciou, takže tu odpadá potreba akejkoľvek inštalácie.

V nástroji ťa privíta jednoznačné menu, ktoré po nahraní čo by len jednej správy zmení rozloženie a ponúkne ti v ľavej časti zoznam všetkých doterajších nahrávok. K ním môžeš pristupovať aj v rámci prehliadača systému, a teda ich následne vo formáte .m4a zdieľať, upravovať, respektíve prikladať do vyššie vymenovaných poznámkových editorov.

Google dokumenty

V súvislosti s vyššie popísanou myšlienkou kompletného presunutia interakcie do prehliadačov sú vynikajúcou alternatívou ukladania myšlienok Google Dokumenty. Aj keď nejde o ich primárne využitie, bezplatnosť a široká miera kompatibility môže presvedčiť nejedného odporcu navrhovanej ideológie.

FonTech

Google Dokumenty sú zadarmo a prinášajú do cloudového priestoru veľa vymožeností Wordu. Úvodná stránka pritom môže pripomínať akúkoľvek aplikáciu s poznámkami, respektíve štvtorčeky Sticky Notes, takže dôjde aj na organizáciu a prehľadnosť.

Samozrejmosťou je zdieľanie týchto dokumentov prostredníctvom URL adries a ich neustála dostupnosť, snáď na všetkých známych operačných systémoch.

Myšlienkové mapy a kolaboračné nástroje

Tvorba myšlienkových máp a ich organizácia nepatr medzi najjednoduchšie spôsoby implementácie myšlienok. Do samotného konceptu vedľa vyššie vymenovaných volieb nástroje XMind či Miro síce úplne nepatria, no z dlhodobejšieho časového hľadiska dokážu ušetriť kopu času.

XMind

Zároveň sa ohradzujeme tvrdením, že „hodiť myšlienku hocikde na voľné plátno“ je v konečnom dôsledku učebnicovo triviálne, aj keď možno nepraktické. Navyše, obidva nástroje ponúkajú prívetivé používateľské prostredie, čo v oblasti kreslenia myšlienkových máp nebýva zvykom.

Miro

Z dvoch spomínaných by sme siahli po webovej aplikácii Miro, keďže jej pointa buduje na absolútnej voľnosti v rámci bieleho plátna. Predstav si nekončiaci priestor, kde môžeš písať, kresliť, vytvárať grafy a tabuľky, prepojenia medzi nimi a zároveň kolaborovať s prizvanými účastníkmi. Len si dávaj pozor, aby si poznámky raz za čas aj pretriedil.

Pocket

Aplikácia na smartfónoch a rozšírenie pre prehliadače Pocket je jedným z najnávykovejších produktívnych nástrojov hneď z niekoľkých dôvodov. V samotnej podstate fungovania dovoľuje Pocket používateľovi ukladanie webových stránok v tej najrýdzejšej (textovej) forme na neskôr.

FonTech

V praxi to znamená, že pokiaľ sa ti na našom webe páči nejaký, optimálne dlhší článok a v danej situácii si ho nemáš čas prečítať, môžeš si ho uložiť do tejto aplikácie. Následne ho na všetkých kompatibilných zariadeniach vieš otvoriť aj v offline podobe, čo sa hodí napríklad pri cestovaní.

FonTech

Pocket je prehľadný, primitívny na používanie a zadarmo. Vedľa konzumácie článkov ho rovnako vieš použiť aj na dlhodobejšie ukladanie stránok a myšlienok, kde určite nájdeš využitie pri tagoch, archivácii alebo zvýrazňovaní textu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom