Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Malinký mesiac Saturnu, známy ako Enceladus, skrýva vo svojom ľadovom oceáne látky, ktoré sú podľa odborníkov vhodné pre život, píše SPACE.

Na tomto jedinečnom svete sa podarilo nájsť priestor pre fosfor, ktorý je pre život dôležitý a môže mu napomáhať aj na tomto mesiaci – napriek tomu, že v roku 2018 vedci čosi také odmietli.

Použili zastaralé modely

Podľa novej štúdie použili vedci v roku 2018 zastaralé biochemické modely, ktoré zapríčinili nesprávne výsledky výskumu. Podieľal sa na nich aj známy teoretický fyzik a astrofyzik Avi Loeb, ktorý je nadšencom pre hľadanie života a mimozemských civilizácií vo vesmíre, ako dokazuje aj jeho snaha nájsť v oceáne malý meteorit, ktorý pochádza z medzihviezdneho priestoru.

Pomocou novších modelov vedci zistili, že minerály bohaté na fosfor, známe ako fosfáty, sa môžu nachádzať v kamennom jadre hlbokých oceánov Enceladu. Z neho sa môžu postupne uvoľňovať do vôd nad ním a odovzdávať im tak živiny potrebné na to, aby v nich vznikol život.

NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Aj keď je Enceladus v porovnaní so Zemou či  Mesiacom skutočne malý, je prekvapivo aktívny. Ako dokazujú snímky a merania vyhotovené sondou Cassini, hrubá vrstva ľadu má v sebe praskliny a cez tie prúdia ľadové čiastočky – tento jav je ale zaznamenaný len na južnom póle Enceladu.

Navštívime ho znovu?

Enceladus ostáva doteraz pomerne nepreskúmaný a vedci k nemu chceli poslať množstvo misií, zatiaľ však boli takmer všetky zrušené. Prebiehajú síce štúdie ďalších misií, ako napríklad ELSAH, LIFE a ELF z dielne NASA a JPL, či EnEx z rúk Nemeckej vesmírnej agentúry. EnEx má na povrchu Enceladu pristáť a pokúsiť sa vŕtať do jeho povrchu. Termín štartu je však zatiaľ neznámy.

Rozpúšťa sa oveľa rýchlejšie

Experti boli doteraz presvedčení o tom, že rozpúšťanie týchto látok vo vnútri Enceladu nie je dostatočné na to, aby mohlo podporiť lokálny život. To sa ale novou štúdiou mení a koncentrácia je podľa nej dostatočná.

Je tomu tak aj vďaka prítomnosti bikarbonátov v oceáne, ktorých vlastnosti fosfátom umožňujú hromadiť sa v oceáne a utvoriť tak potrebnú koncentráciu.

NASA/JPL/Space Science Institute

Vedci stojaci za štúdiou sú presvedčení o tom, že  fosfor je v tomto oceáne prítomný v potrebnom množstve a možno dokonca vyššom, než v zemských oceánoch. Podľa Christophera Gleina, spoluautora štúdie, že si môžu byť astrobiológovia o niečo istejší potenciálne vhodnými podmienkami pre život v oceáne Enceladu.

„Musíme sa vrátiť na Enceladus a zistiť, či je jeho obývateľný oceán skutočne obývateľný,“ dodáva na záver Glein. Vonkajší ľadový obal je hrubý 30 až 40 km, tekutý oceán pod ním môže dosahovať hĺbku až 10 km.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú