Od pondelňajšieho požiaru katedrály Notre-Dame už ubehlo niekoľko dní a dnes už je jasné, že sa ju podarí obnoviť do pôvodného stavu. Veľká vďaka patrí hlavne záchranným zložkám, ktoré s nasadením života bojovali s ohňom niekoľko hodín. 

S odstupom času sa von dostávajú nové a nové informácie, ktoré súvisia s pondelkovou pohromou v hlavnom meste Francúzska. Jednou z nich je aj tá, že za úspechom uhasenia požiaru stoja aj drony spoločnosti DJI, ktoré požiarnici spoločne s pilotmi využívali k tomu, aby sa im podarilo lokalizovať ohniská požiaru. A to aj napriek tomu, že lietanie s dronom je v celom meste zakázané.

Drony ako výborná pomoc

Hoci je lietanie dronom v meste prísne zakázané, v rámci záchranných prác bola udelená výnimka. Nakoľko ich hasiči ešte nevlastnia, tak boli zapožičané z Ministerstva kultúry a vnútra. Pilotované boli profesionálnymi pilotmi, ktorí sú vycvičení práve na podobné záchranné práce. Týmto spôsobom tak nemuseli nasadzovať vlastné životy, no využili technológie k tomu, aby rýchlo a efektívne mohli nájsť hlavné ohniská požiaru, informuje The Verge.

Hasiči sa spoliehali na model DJI Mavic Pro a jeho optický a elektronický zoom. Určite by však v tomto prípade pomohli aj termálne kamery, ktoré však neboli využité. Aj tak však možno povedať, že vďaka dronom sa podarilo zachrániť väčšinu katedrály a nedošlo k zrúteniu opornej konštrukcie.

Incendie de la Cathédrale Notre-Dame de Paris

Instaurer un périmètre de sécurité, évacuer les riverains, combattre sans relâche les flammes… Les forces de #secours et de #sécurité sont mobilisées depuis plus de 3 heures et utilisent tous les moyens à leur disposition pour lutter contre l'#incendie #NotreDame #Paris

Gepostet von Ministère de l'Intérieur am Montag, 15. April 2019

Zároveň sa tým aj propagovala technológia ako taká a práve drony, ktoré môžu byť vybavené aj termovíziou, by mohli pomôcť v rôznych záchranných prácach, predovšetkým v nedostupnom teréne.

CPPO/Facebook

Podobná technológia sa začína postupne zavádzať aj na Slovensku, kedy občianska iniciatíva využíva drony s termokamerami na pátranie po nezvestných osobách.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom