Na Slovensku vzniká ďalší iniciatívny občiansky projekt, ktorého úlohou je pomôcť pri pátraní nezvestných osôb. Pomáhať pri tom budú aj najnovšie technológie v tejto oblasti a to špeciálne drony, ktoré majú vylepšený dolet či termovíziu. 

Veľké množstvo ľudí dokáže veľké veci. To je zmyslom aj nového projektu CPPO, alebo Cieleného Pátrania Po Osobách. Vznikol z iniciatívy Štefana Farkaša, ktorý je známy hlavne vďaka občianskemu združeniu HAKA, ktoré sa špecializuje na vyhľadávanie kradnutých vozidiel. Nakoľko sa však požiadavky na zverejnenie oznamu o nezvestných osobách množili, vznikla samostatná skupina, ktorá sa prioritne venuje hľadaniu nezvestných osôb. Aj keď by sa tomu mala venovať hlavne Polícia SR, poslaním CPPO ich nie je nahradiť, ale skôr im pomôcť, nakoľko viac párov očí toho vidí viac.

Špičková výbava

Okrem samotných, nazvime to pracovníkov, sa na hľadaní budú dobrovoľne podieľať aj samotní občania, ktorých je vo FB skupine vyše 6000 a stále pribúdajú. No na rozdiel od bežných ľudí, u ktorých sa treba spoľahnúť hlavne na náhodu, budú pracovníci na hľadanie osôb využívať špeciálne drony spoločnosti DJI a to konkrétne DJI Mavic 2 Enterprise Dual v počte 2 kusy. Tieto drony majú okrem dĺžky doletu až 30 minút hlavne termovíziu, ktorá dokáže snímať ako vo dne, tak aj v noci. Okrem toho má dron aj vstavaný reproduktor a mikrofón, cez ktorý môže obsluha komunikovať s nájdenou osobou a opačne.

CPPO ( Cielene pátranie po osobach ) bude mať posiluTakže k našej pomoci pribudne ďalší nový člen, člen z rady Dronov a to konkrétne DJI Mavic 2 Enterprise Dual, ktorý dokáže v prvom rade využívať termoviziu, ktorú vieme využiť pri vypátraní nezvestných osôb v noci a taktiež aj cez deň. https://www.xtreme.sk/dji-mavic-2-enterprise-dual_z2762/V prvom rade sa chcem poďakovať človeku, ktorý v nás verí a dáva nám další nástroj na pomoc iným. Tak isto sa chcem poďakovať spoločnosti Xtreme.sk, ktorá nám zabezpečí pilotné skúšky, prevedie nás teoretickým školením, vybaví všetky potrebné dokumenty, poistenia a registráciu techniky na dopravnom úrade. Budú z nás vyvolených Piloti UAV so všetkými povoleniami. Právom Vám patrí jedno obrovské ďakujem a hlavne aj Vám členom, ktorý pri nás stojíte a tvoríme jednu veľkú rodinu.

Gepostet von Stefan Farkas am Mittwoch, 6. Februar 2019

Ako môžeš vidieť aj vo videu zakladateľa, celé by to nemohlo fungovať bez sponzorov, ktorí zabezpečili nákup dronov a taktiež aj nutné pilotné skúšky, všetky licencie a povinnosti s tým spojené. Nakoľko je v pláne pokryť touto službou celé Slovensko, preplatené sú aj zdroje potrebné na pohonné hmoty. To je však to najmenej v prípade úspechu a vyvíjanej snahe pomôcť ľuďom v núdzi.

Ostáva tak veriť, že s prevádzkou týchto dronov nebudú mať slovenské zákony žiadny problém a nebudú ich prácu zbytočne zaťažovať byrokraciou. Na Slovensku tak vzniká ďalšia skvelá občianska iniciatíva a rozhodne ti odporúčame pripojiť sa k skupine, nakoľko nikdy nevieš, kedy budeš aj ty potrebovať podobnú pomoc, prípadne ty môžeš pomôcť niekomu v núdzi.

Toto nesmieš zmeškať!
Pripojiť sa k FB skupine CPPO

Cielené pátranie po osobách

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom