Shiba inu, kryptomena, ktorá sa označila za „vraha dogecoinu“, počas posledného víkendu poriadne prekvapila.

Bizarný memecoin, ktorý je podľa mnohých odborníkov príliš špekulatívnym aktívom na trhu kryptomien, dokázal za posledné dni po nedávnom prekvapivom stúpaní opäť zvýšiť svoju cenu, dosiahol nové historické maximum a stal sa 11. najväčšou kryptomenou sveta, informuje Bloomberg.

Netrvalo dlho a bizarná shiba inu prekonáva ďalšie rekordy. Kryptomena, ktorú mnohí odborníci označujú za scam, dosiahla po pár dňoch od posledného „all-time high“ novú rekordnú hodnotu, ku ktorej pravdepodobne pomohla aj petícia za zaradenie SHIB na platformu Robinhood, ktorá je brokerskou firmou a v minulosti už pridala do svojej ponuky aj dogecoin.

Komunita investorov sa preto snaží presadiť, aby bol na Robinhood pridaný aj SHIB. Prostredníctvom petície už doteraz vyzbierali 326-tisíc podpisov, no zaradenie tohto psieho memecoinu ostáva naďalej otázne. CEO Robinhoodu, Vlad Tenev, vo svojom vyjadrení pre Bloomberg informoval, že nové kryptomeny, ktoré zaradia do svojho zoznamu, vyberajú „opatrne“.


Ani takáto reakcia ale investorov so shiba inu neodradila. Kryptomena totiž dosiahla svoje nové ATH a za 24 hodín vyskočila jej cena o ďalších 30 %. V čase písania tohto updatu článku sa minca predávala za 0,00004683 €. Len za posledný rok si pritom SHIB získal na hodnote podľa Coingecko.com až 65 000 000 %.

Shiba Inu však spochybňujú mnohí skúsenejší investori, podľa ktorých je cieľ komunity dostať SHIB na cenu 1 dolára nereálny. Počet mincí v obehu je totiž extrémne obrovský a kapitalizácia by sa pre dosiahnutie tejto ceny musela vyšplhať na rádovo bilióny dolárov. Maximálny počet tokenov je tu stanovený na neuveriteľných milión triliónov tokenov a pre priblíženie k stanovenému cieľu by tak muselo byť spálené obrovské množstvo mincí v obehu.

Pochybnosti prináša aj fakt, že sa komunita snaží túto kryptomenu silou-mocou spojiť s Elonom Muskom, ktorý v minulosti svojimi vyjadreniami výrazne podporil rast dogecoinu. Musk sa však od shiba inu dištancoval a potvrdil, že žiadne takéto mince nedrží.

Pôvodný článok z 25. 10. 2021:

Pozornosť od dogecoinu odtrhla shiba inu

Memecoiny ako dogecoin či shiba inu nemajú za sebou fundamentálnu hodnotu ako taký bitcoin či ethereum. Mnohí odborníci tieto kryptomeny odsudzujú a častujú pomenovaním „shitcoiny“, no napriek tomu sa im na trhu pomerne dobre darilo.

Hoci sa dogecoin zo svojho ATH (All Time High) z mája tohto roka po páde ešte príliš nespamätal, podarilo sa mu za uplynulých 24 hodín zaznamenať rast ceny na úrovni 7,44 %.


Jeho „dvojča“ v podobe memecoinu shiba inu však zašlo do extrémov. Vysoko volatilná kryptomena totiž za 24 hodín stúpla na cene až o zhruba 50 % a dosiahla nové ATH. V čase písania sa SHIB predáva za 0,00003379 €. V medzimesačnom porovnaní však tento memecoin dosiahol enormný rast o 437 %, keď z pôvodnej ceny 0,000006 € z konca septembra stúpol na spomínanú aktuálnu hodnotu.

Podľa dohadov mohla k rastu ceny pomôcť aj zatiaľ nepotvrdená informácia o tom, že tradingová platforma Robinhood môže onedlho pridať túto kryptomenu do svojej ponuky. K tomu sa postavila aj pomerne silná komunita investorov, ktorá spísala petíciu za zalistovanie SHIB na Robinhood, pričom si táto petícia získala už vyše 300-tisíc podpisov.

NEPREHLIADNI
Tento rok raketovo vystrelili. Prinášame 5 kryptomien, ktoré sa nečakane dostali do TOP 10

Ďalšie dohady viedli k tomu, že cenu shiba inu mal údajne ovplyvniť aj Elon Musk, ktorý pred časom zdieľal na Twitteri fotografiu psíka rovnakej rasy. Informácie však vyvrátil sám Musk, ktorý po poslednom raste ceny kryptomeny negoval informáciu o tom, že by vlastnil nejaké mince SHIB.

To aktuálne viedlo k zhruba 15 % poklesu ceny. Musk na Twitteri priznal, že investoval len do bitcoinu, etherea a dogecoinu.

Rizikovej kryptomeny sa bojí čoraz menej investorov

Rastu napomáha aj samotná nízka cena shiba inu, ktorá je veľkým lákadlom pre malých investorov. Už za jediné euro môže potencionálny investor získať takmer 30-tisíc mincí SHIB. Je však nutné podotknúť, že sa jedná o vysoko špekulatívnu kryptomenu s vysokou volatilitou, ktorá je rizikovým aktívom. Predpovedať jej ďalší vývoj je preto nesmierne náročné. Veľkú rolu tu zohrávajú aj „veľryby“ – veľkí investori, ktorí môžu ovládať vývoj ceny.

Príkladom môže byť jedna z najväčších, momentálne už „mŕtvych“ peňaženiek, ktorú vlastnil Vitalik Buterin, spoluzakladateľ kryptomeny Ethereum.

Ten do už neaktívnej peňaženky presunul v máji mince SHIB v hodnote 7,3 miliardy dolárov, čím „spálil“ celkovo až 41 % všetkých mincí, ktoré boli v tom čase v obehu. 90 % svojich SHIB mincí tak zničil a zvyšných 10 % poslal na charitu.

FonTech

Ďalšiu veľkú peňaženku vlastní neznámy investor, ktorý na nej aktuálne má 7 % všetkých mincí shiba inu v obehu. To predstavuje zhruba 70 biliónov mincí v hodnote až takmer 2 miliárd dolárov. Niektorí túto veľkú peňaženku označujú za „veľrybu“ a iní zasa predpokladajú, že ide o mince samotného zakladateľa kryptomeny. Založiť ju mal vlani neznámy človek pod prezývkou Ryoshi.

Podobne ako dogecoin, aj shiba inu bola založená ako vtip a momentálne na trhu funguje ako akási odnož dogecoinu, ktorý vznikol ešte v roku 2013. Ako však ukazuje rok 2021, ľudia sa čoraz menej boja investovať aj do takto vysoko volatilných kryptomien. Výsledkom je, že dogecoin dosiahol trhovú hodnotu až 34 miliárd dolárov, zatiaľ čo shiba inu sa mu približuje s trhovou hodnotou 21 miliárd.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú