Najväčší kandidát na mimozemský život prináša nové informácie, ktoré mnohých vedcov prekvapili. Najnovšia štúdia totiž prináša dôkazy pre dlho predpokladaný a očakávaný život na Marse v podobe húb, ktorým sa v prostredí s vysokou radiáciou darí.

Aktualizácia 8. mája 2021:

Podľa informácií, ktoré priniesol portál CNET, sú najnovšie tvrdenia o živote na Marse nezmyslom a pokusom o získanie nezaslúženej pozornosti. Autor štúdie podľa nich za posledných desať rokov pravidelne vydával v skutočnosti nepodložené prehlásenia o živote na iných svetoch a publikoval svoje zistenia v pseudovedeckých časopisoch.

Rhawn Gabriel Joseph je takýmito nezmyslami medzi niektorými známy, v roku 2019 však začali jeho klamstvá prenikať na významné miesta. Jeden zo svojich výmyslov dostal aj do uznávaného žurnálu Astrophysics & Space Science a najnovšia „štúdia“ skončila vo významnom žurnále Advances in Microbiology.

Rover Opportunity, NASA

Výnimkou nie je ani najnovšia štúdia o údajnom náleze húb na Marse. Skepticizmus bol teda na mieste, keďže tieto huby sú v skutočnosti len minerály. Štúdia tiež obsahovala už v minulosti vyvrátené tvrdenia a nezakladá sa na pravde, ale na fantázii Rhawna Gabriela Josepha, ktorý si takto získava pozornosť a publicitu.

V roku 2014 dokonca žaloval NASA, aby podrobnejšie preskúmala údajný „biologický organizmus“, ktorý sa nachádzal na fotografiách roveru Opportunity. Ako sa neskôr ukázalo, išlo len o obyčajný kameň. Joseph v minulosti tvrdil, že život sme našli napríklad aj na Venuši – rovnako bez reálnych dôkazov. Z pôvodne veľkolepého objavu, ktorý zmiatol aj uznávaných odborníkov, sa teda stalo len dobre premyslené klamstvo.

Pôvodný článok:

Dôležité zistenie pre vedu, niektoré exempláre sa údajne pohybovali

Sekvenčné fotografie z Marsu dokazujú, že po zničení niekoľkých exemplárov guľového tvaru kolesami roverov Opportunity a Curiosity, na ich mieste vyrástlo niekoľko ďalších štruktúr potenciálne biologického pôvodu. Niektoré z nich mali aj stonku a veľmi sa podobali na huby, tvrdí výskumný tím mikrobiológov.

Tieto dôkazy prinášajú kamery oboch roverov, ako aj kamera HiRISE s vysokým rozlíšením, ktorou je vybavená sonda Mars Reconnaissance Orbiter na obežnej dráhe Marsu, informuje Futurism. Tento orbiter pomohol odhaliť dôležitú vlastnosť Marsu, ktorú má spoločnú so Zemou. Kolíšu mu totiž póly. Na obežnej dráhe Marsu sa nachádza už 15 rokov.

NASA / JPL

Lov na život na Marse tak pokračuje, zaznamenané exempláre sa podľa vedcov nachádzajú aj na povrchu samotných roverov. Ani tam však tvrdenia vedcov nekončia – pomocou sondy na obežnej dráhe údajne zaznamenali aj vzorku, ktorá svoj tvar zmenila a nakoniec zmizla. Je dobre známe, že existuje množstvo pozemských organizmov, ktoré sú schopné prežiť náročné podmienky Marsu.

Keďže sa podľa všetkého život medzi Zemou a Marsom v minulosti pravidelne prenášal, jeho absencia na tejto červenej planéte by bola oveľa prekvapivejšia, než jeho nájdenie.

Podobné formy života sa navyše za ten čas zrejme prispôsobili na nízke teploty a nedostatok kyslíka, vysokú radiáciu a prerušovaný prístup k vode.

NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

Nič nie je definitívne, vo výskume pomôže aj Perseverance

Vedci zatiaľ nemôžu vylúčiť iné vplyvy, ktoré mohli takéto formy podobajúce sa živým organizmom vytvoriť. V hre sú ešte vždy minerály, zvetrávanie a dokonca aj neznáme geologické vplyvy, ktoré na Zemi nevídame a sú špecifické pre Mars.

Na hľadaní života na najskúmanejšej cudzej planéte pracuje aj najnovší rover Perseverance, píše NASA. Ten je deviatou misiou NASA, ktorá pristála na Marse a okrem geológie skúma aj možné dôkazy života v krátery Jezero. Na Mars si priniesol aj spoločníka a to vrtuľník Ingenuity, ktorý ho len nedávno odfotografoval počas svojho letu.

NASA/JPL-Caltech

Poznatky prezentované v najnovšej štúdii budú musieť prejsť podrobnou kontrolou a pomocou ďalšieho výskumu sa ich vedci pokúsia vyvrátiť, čo je pri podobných nálezoch pomerne bežná prax. Ak aj o živé organizmy nejde, naďalej majú vedci na stole zaujímavý objav, ktorý potrebuje vysvetlenie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom