Zažíva svet kryptomien najturbulentnejšie obdobie od svojho prepuknutia? Čínski mineri sú aktuálne v slepej uličke, keďže tamojšia vláda na ich živobytie prednedávnom uvalila nemalé reštrikcie z dôvodu extrémnej spotreby energie. Ako ale informuje Bloomberg, Číňania sa nehodlajú svojho poslania zbaviť.

Ako uvádza zdroj, koncom júna sa v Číne stretlo viacero podnikateľov, minerov a investorov, poháňaných frustráciou z nedávno udelených vládnych opatrení. Cieľom summitu bolo hľadanie originálneho spôsobu, ako spasiť nechcene upadajúci biznis, ktorý Čínu stojí ako po finančnej, tak aj ekologickej stránke nemalé úsilie.

Podľa bližšie nešpecifikovaného minera Alexa, tamojšie autority dokážu bez vyzvania, respektíve akéhokoľvek upozornenia vypnúť ťažobné stanice zo dňa na deň. Tony hardvéru sú tak nepoužiteľné a nespočetné množstvo bitcoinov dokáže nenávratne zmiznúť, vďaka čomu títo ťažiari prichádzajú o živobytie v radoch niekoľkých minút.

Freepik (úprava redakcie)

Jedným z diskutovaných spôsobov udržania lokálnych biznisov nad hladinou je realokácia všetkého hardvéru mimo Čínu. Možnosťou číslo jeden je blízky Kazachstan, a to najmä z dôvodu ceny elektriny. Tá v krajných prípadoch tvorí až 4/5 celkových operatívnych nákladov ťažby.

Kazachstan je rovnako vrúcnym útočiskom aj svojim podnebím. To je chladné, a teda sa tu eliminujú ako náklady na zaobstaranie chladenia, tak aj jeho prevádzku. Zdroj udáva, že len chladenie spotrebuje zhruba tretinu celkových nákladov na energie.

Jednou z najväčších spoločností známych minigom v Kazachstane je Enegix, ktorá naprieč celou krajinou buduje datacentrá, kde si za periodický poplatok môžu tažiči prenajať ich hardvér. Enegix pristúpilo na dohodu a v blízkej budúcnosti zabezpečí leteckú zásielku pre 10 000 rigov z Číny do susedného Kazachstanu.

Ide o krátkozraké riešenie

Aj keď outsourcovanie výroby do krajiny s lacnejšími nákladmi a najmä absentujúcimi reštrikciami vyrieši problém aspoň teraz (a to aj tak nie pre každého čínskeho minera), z dlhodobého hľadiska nejde o udržateľný model.

Krajina totiž za posledných 20 rokov navýšila objem elektrickej energie len o 3 GW, čo v praxi znamená, že Kazachstan dokáže zásobovať len 22 GW elektriny, čo  nie je ale žiadne terno, keďže ako sme informovali v tomto článku, predikcie na spotrebu energie čínskych minerov v roku 2024 predstavovali 297 TW,  (297 000 GW).

Genesis Mining
Genesis Mining

To spôsobilo, že aj napriek prvotne otvoreným podmienkam sa kapacity pre „vonkajších“ minerov okamžite naplnili a ďalších záujemcov tak krajina otáča na hranici.

Dopad na planétu je extrémny. Aj keď sa spoločnosti snažia o zelenšie ťaženie kryptomien, ich väčšina je vyťažená spaľovaním tradičných fosílnych palív s čiernym uhlím na čele. Sekundárnym, no nemenej dôležitým negatívom je aj vysychanie pôdy v okolí tovární, čo je spôsobené nadmerným teplom. Táto pôda je následne znova prakticky nepoužiteľná.

Globalizácia ťažiarskych rigov nie je žiadnou novinkou. V októbri sa z Číny do Severnej Ameriky prepravilo vyše 30 000 strojov, čo nasledovala realokácia data centra do Nebrasky. Vtedy sa prepravovalo vyše 5000 jednotiek a tento trend sa hodlá naďalej stupňovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP