Od septembra minulého roka NASA zaznamenáva zvýšený únik vzduchu, pričom zdroj úniku zatiaľ nie je známy. Posádka preto strávi najbližší víkend v ruskej časti stanice. Situáciu popísala NASA na svojom blogu.
Medzinárodná vesmírna stanica je jediným obývateľným miestom pre astronautov vo vesmíre a jej výstavba sa začala ešte v roku 1988. Od tej doby sa rozšírila o viacero modulov. ISS sa svojou veľkosťou vyrovná približne futbalovému ihrisku.
K malým únikom vzduchu má podľa vesmírnej agentúry dochádzať neustále, no nedávne merania ukázali, že sa objem unikajúceho vzduchu v posledných mesiacoch zvýšil. Tlak na stanici prispôsobený pre pohodlný pobyt astronautov. Väčší únik sa však podarilo odhaliť až po čase.
Aktualizácia 26.9.2020
Ani po vyše mesiaci skúmania a zhromažďovania dát sa nepodarilo na ISS odhaliť problémový modul, z ktorého už od septembra 2019 uniká vzduch. NASA vo svojej správe potvrdila, že sa posádka z Expedície 63 opäť vrátila na víkend do modulu Zveda. Počas toho sa znova zatvoria všetky prechody medzi jednotlivými modulmi, v ktorých bude monitorovaný tlak, aby sa odhalil únik vzduchu.
Stále však podľa agentúry platí, že únik nepredstavuje pre posádku vážne nebezpečenstvo a ide len o mierne vyšší únik vzduchu, než k akému dochádza na ISS pravidelne. Vzduch na stanici je pritom práve kvôli malým únikom dopĺňaný pomocou dusíkových nádrží. NASA sa pokúšala odhaliť zdroj spomínaného úniku už od augusta, avšak doteraz sa nepodarilo lokalizovať kritické miesto.
Podľa hovorcu agentúry, Daniela Huota, nebolo možné dosiahnuť žiadúce podmienky pre testovanie v dvoch moduloch, v ktorých astronauti žili a pracovali. Únik vzduchu tak môže spôsobovať jeden z nich. Prvým je servisný modul Zvezda pre podporu života na stanici a druhým je Poisk Mini-Research Module 2 slúžiaci pre dokovanie a výstupy astronautov do vesmíru, informuje Business Insider.
NASA a Roskosmos chcú preto dôkladne otestovať aj tieto zvyšné moduly. Dvojicu modulov môžu astronauti izolovať alebo pri monitorovaní tlaku využiť špeciálne detektory, ktoré by nevyžadovali ich uzatvorenie. Posádke však nehrozí žiadne nebezpečenstvo.
Aktualizácia 5.9.2020
Na Medzinárodnej vesmírnej stanici posádka stále hľadá únik vzduchu, ktorý bol poprvýkrát zaznamenaný ešte v septembri minulého roka. Hoci nejde podľa NASA o žiadnu hrozbu pre astronautov, nájdenie úniku trvá dlhšie ako sa predpokladalo. Tieto informácie potvrdil pre Business Insider hovorca agentúry Daniel Huot. Aktuálne riadiace stredisko vylúčilo viacero modulov, no stále skúmajú získané dáta.
Tím zbieral údaje o stave v jednotlivých moduloch o pár dní navyše. Doteraz sa však zdroj úniku nepodarilo identifikovať.
Pokiaľ tak NASA a posádka na ISS nebudú môcť nájsť príčinu úniku vzduchu, vesmírna agentúra bude musieť prísť s novým akčným plánom.
V prípade ohrozenia existuje záložný plán, v ktorom sa môžu astronauti vrátiť na Zem pomocou dokovaného modulu Sojuz MS-16. Ide však o krajné riešenie. Posádka by v prípade pokračovania a zhoršenia úniku vzduchu mala mať možnosť aj uzavrieť a izolovať poškodený modul.
Únik vzduchu je stále príliš malý na to, aby predstavoval vážnejšiu hrozbu. Všetko však ukážu najbližšie dni, kedy by mali inžinieri dokončiť skúmanie získaných dát a NASA následne rozhodne o ďalšom postupe.
Aktualizácia 25.8.2020
Vesmírna agentúra NASA informovala vo svojej správe o aktuálnej situácii na ISS, kde bol zaznamenaný väčší únik vzduchu. Astronauti sú však v bezpečí a únik pre nich nepredstavuje podľa doterajších informácií žiadne nebezpečenstvo. Pred víkendom sa posádka presunula do ruského servisného modulu Zvezda, kde mala ostať do pondelka 24. augusta.
NASA však aktualizovala informácie a na svojom blogu potvrdila, že astronauti mali zostať v tomto module o deň dlhšie. V servisnom module sa mali nachádzať do dnešného rána a dovtedy mali zostať zatvorené aj prechody medzi modulmi. Naďalej pritom pokračujú testy a zbieranie ďalších dát, ktoré má odhaliť zdroj úniku vzduchu na ISS. V prípade ďalších nových správ budeme článok aktualizovať.
Pôvodný článok
NASA bude hľadať zdroj úniku vzduchu. Posádka strávi víkend v module Zvezda
Kvôli výstupom do vesmíru, príchodom a odchodom vesmírnych lodí s nákladom a ďalšími posádkami v posledných mesiacoch nebolo doteraz k dispozícii dostatok dát a meraní, ktoré by potvrdili vážnosť situácie. Únik vzduchu sa však podľa NASA zvýšil len minimálne a v najbližších dňoch plánuje nájsť zdroj úniku, izolovať ho a následne aj opraviť.
Pre posádku takýto únik neznamená žiadne nebezpečenstvo. Počas tohto víkendu sa ale celá posádka, ktorú tvoria astronauti Chris Cassidy, Ivan Vagner a Anatoly Ivanishin, presunie do ruskej časti stanice, do modulu Zvezda, kde strávia čas od piatka večera až do pondelka rána. Výsledky kontroly sú potom očakávané koncom budúceho týždňa.
Nenechaj si ujsť
NASA navrhla novú vesmírnu toaletu na ISS. Stála vyše 20 miliónov
Medzitým bude monitorovaný tlak vzduchu v každom module, aby sa odhalilo problémové miesto, kde dochádza k vyššiemu úniku vzduchu. Prechody medzi modulmi budú uzavreté. Kvôli častým malým únikom vzduchu je na stanici vyžadované pravidelné natlakovanie jednotlivých modulov pomocou dusíkových nádrží, ktoré na ISS doručujú nákladné vesmírne lode.
Podobnú situáciu pritom NASA riešila ešte pred dvoma rokmi, informoval The Verge. Vtedy bol únik vzduchu v orbitálnom module Sojuz MS-09 spôsobený nedbanlivosťou pracovníka ešte počas jeho výroby na Zemi, ktorý ju vyvŕtal a zalepil bez toho, aby o tom kohokoľvek informoval. Ruský Roskosmos sa však v tom čase odmietol k problému vyjadriť a nechcel prezradiť ďalšie informácie.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Prešli za hranice reality. Vedci objavili v kvantovom tuneli nový jav, ktorý prepíše učebnice
Astronomická lahôdka: Obloha sa čoskoro zmení na živú mapu vesmíru, takto ju uvidíš zo Slovenska
Zaplatil milióny za úlomok planéty. V USA vydražili kus Marsu, jeho cena prekonala očakávania
S týmto eko palivom musíme v budúcnosti počítať. Vedci ho vyrobili zo špinavej vody a odpadu
Američania stavajú vesmírny maglev. Neuveríš, na čo má slúžiť a ako im ušetrí palivo
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Prekvapivý zvrat na trhu práce mení rebríček najžiadanejších absolventov vysokých škôl. Jednotkou už nie je IT
EÚ schválila 18. balík sankcií proti Rusku. Fico ustúpil tlaku
Fico otočil, EÚ prijala nový balík sankcií proti Rusku. Takéto majú byť garancie pre Slovensko
Snoop Dogg sa stal spolumajiteľom známeho futbalového klubu: „Príbeh klubu a regiónu ma oslovil“
Analýza miliónov letov šokuje cestujúcich a odhaľuje prekvapivú pravdu o spoľahlivosti európskych aeroliniek
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Najväčší hit Netflixu úplne prehliadli. Toto sú podľa kritikov najlepšie seriály roka
- Prehliadaná krajina prechádza desivou premenou za miliardy. Čína ju zbrojí na úroveň superveľmocí
- Krvavý turnaj je späť. Mortal Kombat 2 dostal prvé video, dorazí čoskoro
- Tento pohon áut vôbec nie je taký čistý, ako si mysleli. V novej štúdii ho elektromobily rozdupali
- Záhadný kameň v Egypte nechal vedcov v nemom úžase. Odhalil tajomstvo ukryté 5000 rokov
-
- Vedci našli niečo, čo popiera fyziku. Výbuch jadrovej bomby vytvoril materiál, ktorý nemal existovať
- Českí filmári zobrali „dezolátov“ na Ukrajinu a ukázali im vojnu. Takto vyzerali ich reakcie (VIDEO)
- Prehliadaná krajina prechádza desivou premenou za miliardy. Čína ju zbrojí na úroveň superveľmocí
- Netflix opäť trafil do čierneho. Drsnú krimi sériu považujú kritici za jeden z najlepších seriálov roka
- Nočná mora Rusov funguje. Ukrajina dostala od USA špeciálne zariadenia, ktoré môžu rozhodnúť vojnu
-
- Väčšina Slovákov o nej ani netuší. Ak porušíš túto povinnosť, hrozí ti pokuta 1200 €
- Taiwan ukázal svetu, čo sa stane, ak zaútočí Čína. V kľúčovom teste všetkých zarazili
- Nočná mora Rusov funguje. Ukrajina dostala od USA špeciálne zariadenia, ktoré môžu rozhodnúť vojnu
- Týmto raketám neunikne nikto. Kórea do nich vložila niečo, čo zlikviduje akýkoľvek cieľ
- Našiel som dokonalé rodinné auto. Na novej Dacii som prešiel 1 400 km do Chorvátska, otvorila mi oči
Svetový úspech vedcov SAV: Slováci vyvinuli zbraň proti vírusu, ktorý môže spúšťať rakovinu
Aplikácia Slovenskej pošty sa mení na digitálnu pobočku: Pribudnú kľúčové novinky
Slováci nakupujú inak, predajcov pribúda. E-shopy u nás prechádzajú premenou
Slovákov masívne ohrozuje nový typ kybernetického útoku. Je horší než phishing
USA zavedú jednotné clá. Zasiahne to vyše 150 krajín naraz
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP