V minulom týždni prišla z Medzinárodnej vesmírnej stanice správa o tom, že v kozmickej lodi Sojuz vznikla diera, čo spôsobovalo únik vzduchu a pokles tlaku. Celá posádka tak bola vystavená menšiemu nebezpečenstvu, ktoré sa však podarilo včas zažehnať.

Kým prvotné správy hovorili o tom, že približne 2 mm dieru spôsobil veľmi malý meteorit, prípadne kúsok vesmírneho odpadu, tak dnes už je jasné pravá príčina havárie. Vznikla ešte na Zemi a to ešte priamo pri výrobe. Správu priniesla priamo ruská agentúra s tým, že vinník už stihol byť aj identifikovaný, no bližšie informácie o ňom nie sú zatiaľ známe a ani to, aký trest ho za to postihne.

Potvrdili sa prvotné dohady

Na nižšie priložených fotografiách môžeš vidieť pôvodnú dieru a aj to, ako ju astronauti zalepili. Použitá bola látka na báze epoxidov s kovovými prímesami. Diera navyše nebola v časti, v ktorej sa astronauti budú vracať späť na Zem, ale v tej orbitálnej, v ktorej cestovali k vesmírnej stanici.

Už prvotné dohady hovorili o tom, že diera má príliš pravidelný tvar na to, aby vznikla náraz cudzieho telesa. To sa nakoniec aj potvrdilo a presná príčina je tá, že dieru omylom vyvŕtal jeden z technikov a následne ju zalepil bez toho, aby o tom niekoho informoval. Sojuz tak prešiel aj záverečnou kontrolou. Lepidlo však vydržalo len dva mesiace a následne vplyvom vysokého tlaku povolilo.

Kozmická loď Sojuz MS-09 je jednou z dvojice, ktoré sa nachádzajú na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). V júni dopravila na ISS trojicu astronautov a späť na Zem by sa mala vrátiť v decembri. V súčastnosti ide  o jediný typ kozmických lodí, ktoré dokážu premávať medzi Zemou a ISS. Okrem dopravnej úlohy slúžia aj ako záchranné moduly pre astronautov v nebezpečí. V súčastnosti vzniká silná konkurencia v podobe lode Crew Dragon od SpacX či Starliner od Boeingu.

Únik síce nebol veľký a trvalo by asi 18 dní, kým by sa odčerpal všetok kyslík na ISS. To bol aj dôvod, prečo sa priestor medzi stanicou a modulom neuzavrel. No nedbanlivosť pracovníka mohla skončiť aj oveľa horším scenárom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom