V minulom týždni prišla z Medzinárodnej vesmírnej stanice správa o tom, že v kozmickej lodi Sojuz vznikla diera, čo spôsobovalo únik vzduchu a pokles tlaku. Celá posádka tak bola vystavená menšiemu nebezpečenstvu, ktoré sa však podarilo včas zažehnať.
Kým prvotné správy hovorili o tom, že približne 2 mm dieru spôsobil veľmi malý meteorit, prípadne kúsok vesmírneho odpadu, tak dnes už je jasné pravá príčina havárie. Vznikla ešte na Zemi a to ešte priamo pri výrobe. Správu priniesla priamo ruská agentúra s tým, že vinník už stihol byť aj identifikovaný, no bližšie informácie o ňom nie sú zatiaľ známe a ani to, aký trest ho za to postihne.
Potvrdili sa prvotné dohady
Na nižšie priložených fotografiách môžeš vidieť pôvodnú dieru a aj to, ako ju astronauti zalepili. Použitá bola látka na báze epoxidov s kovovými prímesami. Diera navyše nebola v časti, v ktorej sa astronauti budú vracať späť na Zem, ale v tej orbitálnej, v ktorej cestovali k vesmírnej stanici.

Už prvotné dohady hovorili o tom, že diera má príliš pravidelný tvar na to, aby vznikla náraz cudzieho telesa. To sa nakoniec aj potvrdilo a presná príčina je tá, že dieru omylom vyvŕtal jeden z technikov a následne ju zalepil bez toho, aby o tom niekoho informoval. Sojuz tak prešiel aj záverečnou kontrolou. Lepidlo však vydržalo len dva mesiace a následne vplyvom vysokého tlaku povolilo.
Kozmická loď Sojuz MS-09 je jednou z dvojice, ktoré sa nachádzajú na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). V júni dopravila na ISS trojicu astronautov a späť na Zem by sa mala vrátiť v decembri. V súčastnosti ide o jediný typ kozmických lodí, ktoré dokážu premávať medzi Zemou a ISS. Okrem dopravnej úlohy slúžia aj ako záchranné moduly pre astronautov v nebezpečí. V súčastnosti vzniká silná konkurencia v podobe lode Crew Dragon od SpacX či Starliner od Boeingu. |
Únik síce nebol veľký a trvalo by asi 18 dní, kým by sa odčerpal všetok kyslík na ISS. To bol aj dôvod, prečo sa priestor medzi stanicou a modulom neuzavrel. No nedbanlivosť pracovníka mohla skončiť aj oveľa horším scenárom.
Teraz čítajú

VIDEO Žiadna Tesla ani „luxusný Nemec“. Prvá automobilka posiela na cestu auto s 3. úrovňou autonómneho riadenia

PRIPOMIENKA Nová Škoda Fabia odhaľuje detaily: Takéto motory a technológie dostane, bude ale priestrannejšia aj bezpečnejšia

Obrovský bezpečnostný pokrok. Podmorský kábel Google využili na detekciu zemetrasenia, pri testoch fungovali príkladne

Peugeot zmenil svoje logo. Symbolizuje zameranie sa na väčšiu eleganciu a prioritu elektrifikácie

ZAUJÍMAVÉ KVÍZ: Temná stránka technologických firiem - poznáš všetky tieto kontroverzné produkty Apple, Samsungu a ostatných?
Články, ktoré hýbu svetom

AKTUALIZOVANÉ Raketa na Mesiac znovu skúsi kritický test, technici opravili poškodený ventil. Stíha stanovený termín?

Taycan ako crossover? Porsche predstavilo "praktickú" verziu luxusného elektromobilu, zvládne aj terén

Manželia založili firmu Natures. Distribuujú do celého sveta, počas koronakrízy sa ich predaje zvýšili o 300 %

Značka Rare vznikla ako maturitné zadanie, dnes spolupracuje s Footshopom. Čoskoro predstavia spoločnú nadupanú kolekciu
