Ruskí vyšetrovatelia sa už od minulého roka zaoberali odhalením toho, ako mohla vzniknúť diera v plášti kozmickej lode Sojuz, ktorá bola k ISS pripojená ako záchranná loď do decembra 2018. Následne sa s ňou kozmonauti vrátili na Zem a podľa všetkého sa ruskej vesmírnej agentúre podarilo zistiť, čo alebo kto dieru vytvoril. Najprv sa hovorilo o mikrometeorite, no neskôr sa ukázalo, že diera vznikla vŕtaním, avšak Roskosmos nechce odhaliť ďalšie detaily, informuje ruská agentúra TASS.

Informácie o tom, že diera v plášti bola vytvorená zvnútra lode, prezradil po pristátí v minulom roku aj jeden z kozmonautov. Poprvýkrát bola diera objavená ešte koncom augusta minulého roka a na palube lode Sojuz MS-09 spôsobila malú stratu tlaku vzduchu. Keďže nebol priemer diery veľký, astronauti ju upchali gázou a epoxidom. Následne sa 3-členná posádka vrátila späť na Zem v decembri minulého roka.

Roskosmos pozná príčiny problému. Prezradiť ich však odmieta

Už krátko po objavení diery experti na Zemi zhodnotili, že bola vytvorená vŕtaním zvnútra kozmickej lode. Kvôli tomu sa tak objavili rôzne konšpiračné teórie aj o tom, že dieru vytvorili americkí kozmonauti, aby sa mohli s celým modulom vrátiť na planétu skôr, informuje SCMP. Vláda však takéto tvrdenia zamietla. Veliteľ ISS, astronaut Drew Feustel, označil takého tvrdenia za „trápne“. Podľa zdrojov TASS vo vesmírnom priemysle však mohol dieru do lode vytvoriť niekto ešte skôr, ako vôbec odletela k ISS.

Nenechaj si ujsť
Vesmírny modul sa mohol zraziť so starým ruským satelitom. Poukazuje aj na nepríjemné problémy, ktoré sme spôsobili

Riaditeľ vesmírnej agentúry Roskosmos však počas rozhovoru so študentmi na Baltic State Technical University prezradil, že vedia, odkiaľ sa diera v kozmickej lodi vzala. „Zozbierali sme všetky vzorky. Je nám jasné čo sa stalo, ale viac vám nepovieme,“ citoval vyjadrenia Rogozina portál RIA Novosti. Dmitrij Rogozin tak odmietol aj napriek dostatočným informáciám prezradiť viac o prípade, ktorý sa tiahne už od minulého roka a verejnosť teda stále nevie, kto je za dieru v plášti kozmickej lode Sojuz MS-09 zodpovedný.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom