banner-mi5s-plus
Nie je to tak dávno, čo Apple vydal svoj nový, mierne vylepšený iPhone 7 s minimálnymi zmenami oproti predchodcovi. Xiaomi na poslednej konferencii prekvapilo a predstavilo nový Mi MIX s obrovskou 6,4″ bezrámikovou obrazovkou. Je možné, aby si takýto dizajn chystal pre svoj nový iPhone 8 aj Apple?

Xiaomi Mi MIX bol nečakane predstavený na októbrovej konferencii spoločnosti a priniesol so sebou veľké zmeny. Tou najväčšou je iste jeho displej. Tento nový skvost má 6,4″ bezrámikový displej a jeho špeciálna edícia dokonca obsahuje aj pozlátené krúžky okolo fotoaparátu a snímača odtlačkov prstov. Zároveň je telo vyrobené z keramického skla. Okrem toho museli inžinieri pri vývoji zariadenia urobiť kompromis a všetky snímače – predný fotoaparát a slúchadlo – presunúť kvôli rozmerom a umiestneniu displeja. Tým je nový Mi MIX naozaj jedinečný. Avšak, ak sa na to pozrieme z inej strany, zariadenie síce obsahuje vo svojom vnútri najnovšie, ale stále nie revolučné komponenty. Je isté, že svojim výkonom tento high-end ohúri, no pod kapotou neskrýva nič unikátne, čo by nemohol použiť vo svojom zariadení iný výrobca. Čínsky gigant však prišiel s jednou obrovskou inováciou, ktorou je práve takmer bezrámikový displej. Je však skutočne reálne, aby čínsky gigant tromfol americké Apple a vytiahol mu eso z rukáva?

Apple iPhone 7 môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

xiaomi-mi-mix-limitovany-pocet-kusov

TIP: 10 najlepších smartfónov za september podľa AnTuTu, čínske značky valcujú konkurenciu

Apple nedávno predstavil mierne faceliftovaných a vylepšených nástupcov vlaňajšieho modelu, iPhone 7 a iPhone 7 Plus. Okrem duálneho fotoaparátu, ktorý vlastní práve väčší z bratov, však novinky nepriniesli nič prevratného. Predpokladá sa, že si Apple necháva to najlepšie pre budúcoročný iPhone 8. Chce Apple využiť pri novinke v roku 2017 práve podobný displej ako má Xiaomi Mi MIX? Budúci rok sa pre Apple bude niesť v znamení 10. výročia od vydania prvého iPhonu, a preto sa očakáva, že nová 8-čka bude v niečom revolučná. Práve tu by mal nastúpiť na scénu dizajn, žiaľ, už nie je veľa možností pre zmeny. Ak sa posunieme o pár mesiacov alebo rokov späť do minulosti, vidíme, že každý z výrobcov už doteraz predstavil nejaké zariadenie z hliníkovej konštrukcie, iní z keramickej a ďalší zas predstavili zariadenia, ktorých konštrukcia obsahovala sklo. Fotoaparáty tiež už dosiahli fantastickej kvality. Tak teda čo by mohol nový iPhone ponúknuť? Možnosti dochádzajú. Spoločnosť mohla nový iPhone zahnúť, no to už spravil LG so svojim LG G Flex alebo aj Samsung s modelom Round a vlajkovými modelmi rady S či Note. Navyše, takáto technológia vyžaduje veľa vývoja a nie je príliš praktická. Rovnako vieme, že politikou Applu je skôr prinášať zariadenia s funkčnými inováciami, ktoré iPhone aj preslávili. Je teda málo pravdepodobné, že by bol iPhone 8 zahnutý.

samsung_galaxy_round_35828614_17

Jednou z mála možností bolo využitie nových materiálov a vylepšenie prednej strany zariadenia. Hliníkovú konštrukciu spopularizovalo HTC spolu s Nokiou a Apple. Teraz, keď sa zariadenia s hliníkovými konštrukciami vyrábajú už zopár rokov, je zrejme čas na zmenu, ktorú by Apple mohol priniesť. Niektorí výrobcovia sa rozhodli využiť keramiku ako konštrukčný materiál svojich zariadení, aby pôsobili luxusnejšie. Preto by sme sa nedivili, ak by kalifornský gigant využil tento materiál pri nadchádzajúcej novinke. Veď napokon Apple už má skúsenosti s keramickou konštrukciou pri smart hodinkách Watch Series 2. Ak by spoločnosť predstavila svoj výročný model v keramickom tele, mohla by tým spustiť novú vlnu zariadení, v ktorých bude práve keramika dominantnou pri konštrukcii. Otázkou však ostáva, či by toto využitie „nového“ materiálu bolo pri smartfónoch skutočne oprávnené. Farba „Jet Black“, ktorá skrášľuje iPhone 7 / 7 Plus nám naznačuje, že Apple má v obľube lesklé povrchy, ktoré by mohla vytvárať aj keramika. Podstatnejšie výhody keramiky však nie sú okom viditeľné. Patrí sem najmä väčšia odolnosť voči poškriabaniu.

TIP: iPhone 7 v AnTuTu: Výsledok ukazuje ohromnú silu čipsetu A10 Fusion

iphone7-a-7-plus-zoznam-top-fonov

Ďalšia pozitívna zmena by mohla v prípade iPhonu nastať na prednej strane. Najvýraznejším nedostatkom v dizajne iPhonov je rámik okolo displeja, ktorý je naozaj veľký. V prípade minimalizácie rámika by sa jednalo o jednu z najväčších zmien, aké spoločnosť priniesla. Tou poslednou bola eliminácia mechanického domovského tlačidla, ktoré bolo nahradené kapacitnou plochou s vibračnou odozvou. Xiaomi Mi MIX neobsahuje klasický proximity senzor, ale ultrazvukový a ak by sa aj Apple rozhodol využiť takúto novinku, mal by reálne šance vytvoriť krásny displej bez rámikov, ktorý by sa rozprestieral na celej prednej ploche.

xiaomi-mi-mix-vs-iphone-8

Čokoľvek sa rozhodne zo spomínaných technológií Apple využiť, je zrejmé, že konkurencia ho už čiastočne predbehla. Áno, máme namysli nový Xiaomi Mi MIX, ktorý už obsahuje ultrazvukový proximity senzor a miesto klasického reproduktora má novinka piezoelektrický reproduktor. Ten na generovanie zvuku využíva priamo keramickú konštrukciu zariadenia. Avšak, nie je to len Xiaomi, ktoré pri svojich smartfónov používa keramiku. Keramickým telom sa môže pýšiť aj prémiový ZUK Z2 Pro. Takže možnosti, ktoré by prišli Apple vhod pri inovácii iPhone 8 a americký gigant by získal isté prvenstvo, sú už čiastočne vyčerpané, a to aj vďaka čínskym výrobcom, ako Xiaomi alebo ZUK. Tak či onak, Mi MIX je jednoznačnou víziou budúcnosti smartfónov, ktoré by sa v blízkej dobe mohli radikálne meniť.

TIP: Xiaomi má jeden z prvých kompletne bezrámikových smartfónov. Privítajte Xiaomi Mi MIX!

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom