Čínsky gigant Xiaomi sa stal „gigantom“ najmä vďaka svojim smartfónom, ktoré sa od svojho vzniku snažila ponúkať za ceny prijateľné pre všetkých a stavala aj na svojej nízkej marži.

Teraz sa však radí medzi najväčších výrobcov na svete, pričom v júni sa dostala na úplne prvé miesto. Všetko však muselo mať svoj začiatok, a tým je pre spoločnosť práve jej vlajkový smartfón Mi 1, tiež známy ako aj Xiaomi Phone, ktorý v domácej krajine debutoval pred desiatimi rokmi v auguste 2011.

Ako informoval portál Android Authority, spoločnosť sa toto výročie rozhodla osláviť nečakaným spôsobom, kedy ponúka svojim domácim zákazníkom možnosť „vrátenia peňazí“ z predobjednávky tohto smartfónu.

Smartfón, ktorý si kúpili pred 10 rokmi, dostanú zadarmo

Podľa oznámenia Xiaomi si Mi 1 predobjednalo približne 184 600 zákazníkov, z ktorých každý bude mať možnosť vrátenia pôvodných 1999 jüanov (263 €), čo celkovo vychádza na sumu takmer 49 miliónov eur.

Xiaomi však tieto peniaze prirodzene nerozdá „len tak“, no kupcom Mi 1 ich poskytne vo forme kreditu v internetovom obchode spoločnosti. Napriek tomu však ide o pomerne pekný spôsob, ako odmeniť svojich najvernejších fanúšikov.

Prečítaj si tiež
Xiaomi predstavilo svojho robotického psa, prekvapí najmä extrémne nízkou cenou

Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot / YouTube / gizmochina

Pripomeňme, že Xiaomi Mi 1 disponoval 4-palcovým LCD displejom s rozlíšením 480 x 854 pixelov a poháňal ho dvojjadrový procesor Snapdragon S3 s taktom 1,5 GHz a grafickou kartou Adreno 220.

Ten v danej dobe „na papieri“ tromfol aj velikánov ako iPhone 4, ktorý disponoval čipom s taktom 1 GHz a tiež Samsung Galaxy S2 s procesorom o takte 1,2 GHz. Čo sa pamätí týka, Mi 1 ponúkal 1 GB operačnú pamäť RAM a vnútorné úložisko o kapacite 4 GB.

NEPREHLIADNI
Xiaomi po rokoch oživilo ikonickú sériu. Mi MIX 4 fotoaparát pod displejom aj extrémne rýchle nabíjanie

Zadnú stranu zdobil 8 MPx fotoaparát s clonou f/2.4 a možnosťou nahrávania videa s rozlíšením 1080p pri 30 fps, zatiaľ čo predná kamera disponovala 2 MPx snímačom. Batéria smartfónu bola na dnešnú dobu extrémne nízkych 1930 mAh, no nízka bola v tom čase aj cena, ktorá ktorá činila približne 250 €.

Spolu s Mi 1 predstavilo Xiaomi aj svoju dnes už ikonickú nadstavbu MIUI, vtedy vo verzii 2.3 postavenej na Androide 2.3 Gingerbread. Úctyhodný je tiež fakt, že smartfón sa postupne dostal až na verziu MIUI 5, ktorá beží na Androide 4.1 Jelly Bean.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú