Xiaomi je bezpochyby jednou z najrýchlejšie rastúcich čínskych spoločností, v globálnom merítku túto značku poznajú na všetkých kontinentoch a portfólio svojich produktov má taktiež extrémne široké. Ako píše portál GizmoChina, v budúcnosti by sa mohlo rozšíriť aj o vlastný elektromobil, naznačujú niektoré indície.

Podľa niekoľkých čínskych zdrojov sa spoločnosť Xiaomi plánuje pustiť do výstavby svojho vlastného auta, ktoré bude takmer určite elektrické a tiež čiastočne, alebo dokonca plne autonómne. Rozhodnutie pustiť sa do automobilového segmentu považujú za strategické, no konkrétne postupy a ciele ešte automobilka určené nemá.

Celý projekt by mal byť vedený „otcom Xiaomi“, zakladateľom a výkonným riaditeľom Lei Junom. Oficiálne však ešte nič nebolo potvrdené, celý tento projekt by mal byť navyše vo veľmi rannom štádiu riešenia, takže finálneho produktu v podobe auta od Xiaomi sa v najbližších rokoch ešte určite nedočkáme.

Veľmi riskantný krok

Ako píše GizChina, plány o príprave vlastného auta značky Xiaomi nedokázali potvrdiť ani ľudia veľmi blízki spoločnosti. Vraj o niečom podobnom nepočuli žiadne informácie a dokonca to celé aj čiastočne vyvrátili slovami, že Xiaomi nemá žiaden dôvod púšťať sa do výroby vlastného auta. Koniec koncov, tých dôvodov je hneď niekoľko a sú aj veľmi logické.

Twitter/@Gadget_Tendency

V prvom rade má Xiaomi stále veľa možností na trhu so smartfónmi a po problémoch značky Huawei sa im otvoril aj väčší priestor v Európe. Xiaomi nemá takmer žiadne skúsenosti v oblasti autonómneho riadenia vozidiel a v oblasti automobilových technológií všeobecne. Všetky tieto „poznatky“ by museli nadobúdať úplne od nuly.

Potom je tu vec so samotnou stavbou auta, zložiť telefón a auto je naozaj veľký rozdiel a bohaté skúsenosti Xiaomi z výroby a vývoja smartfónov by sa dali len ťažko využiť pri výrobe vozidiel.

No a nakoniec tu máme čas, ktorý neustále plynie smerom vpred. Zatiaľ čo ostatní výrobcovia automobilov už teraz ponúkajú elektrromobily s čiastočne autonómnym riadením, Xiaomi ešte nemá vôbec nič. Ak by začali s vývojom vlastného auta už teraz, finálny produkt by sme videli až o niekoľko rokov. Vtedy už budú mať na trhu vyspelé elektromobily aj tradičné a veľké automobilky, „noví hráči“ si tak v segmente elektromobilov budú hľadať miesto už len ťažko.

Aj na základe týchto faktov je teda veľmi malá pravdepodobnosť, že Xiaomi začne s výrobou vlastného elektromobilu úplne od základu. Skôr nastane podobný scenár, o aký sa už niekoľko týždňov pokúša Apple – spojí sa s niektorou veľkou automobilkou, ktorá im elektromobil vyrobí. Zatiaľ je však aj tento plán plný problémov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom