Xiaomi počas dnešnej udalosti mimo smartfónov ako Mi 9 Pro 5G a Mi MIX Alpha oficiálne predstavilo svoju novú verziu nadstavby MIUI 11, ktorá prichádza vo výrazne pozmenenom šate, s množstvom menších, ale šikovných vylepšení a rovnako so zaujímavými proprietárnymi nástrojmi.

Čakanie sa skončilo. Xiaomi konečne odhaľuje svoju ďalšiu iteráciu populárnej nadstavby MIUI. Fanúšikovia čínskeho giganta a zvlášť jeho nadstavby sa môžu tešiť na nový, uhladenejší a čistejší dizajn. Okrem iného novinka prinesie viacero menších, no šikovných vylepšení a chýbať nebudú špeciálne funkcie exkluzívne len pre Xiaomi.

V znamení nového dizajnu a vzhľadu

Xiaomi sa po vzore Samsungu a jeho One UI či Huawei a jeho EMUI tentokrát zameralo na čistejší a modernejší vzhľad. Odteraz budú môcť aj používatelia veľkých telefónov pracovať s MIUI 11 jednoduchšie, nakoľko rozhranie sa sústreďuje na dosiahnutie jednotlivých ovládacích prvkov výrazne rýchlejšie a intuitívnejšie.

Táto idea tak prenikne v rámci MIUI 11 do všetkých jej aspektov používania, čím sa dosiahne čistejší, prehľadnejší a modernejší vzhľad. Rozhranie odteraz ponúkne napohľad viac priestoru, viac bieleho pozadia s kontrastnejšími a výraznejšími farbami. Xiaomi tak prakticky nabehne na aktuálnu vlnu dizajnu, ktorý je veľmi populárny naprieč všetkými výrobcami smartfónov.

Tmavý režim bude skutočne čierny

Ak si sa náhodou zľakol veľkého bieleho priestoru na svojom displeji, MIUI 11 má pre teba riešenie. Je ním očakávaný tmavý režim, ktorý už naplno prúdi k zariadeniam v rámci Androidu 10. Ako to už býva v prípade Xiaomi zvykom, tmavý režim urobilo po svojom. Podobne ako v EMUI, tmavý režim zmení nielen pozadie, ale upraví aj farby v jednotlivých aplikáciách. Navyše, tmavý mód prinesie skutočne čiernu farbu a nie sivú či tmavomodrú, ako to napríklad prezentuje aplikácia Twitter.

Nový font a prispôsobenie hrúbky písma

Súčasťou nového vzhľadu MIUI 11 bude aj exkluzívny MiLan Pro font, ktorý bude nasledovať celkový modernizovaný vzhľad nadstavby. Zaujímavosťou ale bude, že používateľ si bude môcť nastavovať jeho hrúbku. Celkovo tak bude mať na výber z 5 možností nastavenia hrúbky písma.

Na čo sa ale gigant sústredil viac, je dynamické prispôsobovanie hrúbky písma. Tá sa bude prispôsobovať na základe kontextu zobrazeného na obrazovke a bude sa tiež meniť v závislosti na prvkoch, s ktorými používateľ interaguje. Príkladom, ktorý Xiaomi uviedlo, je stláčanie čísel pri vytáčaní hovoru, kde sa pri stlačení čísla zvýrazní jeho hrúbka.

Chýbať nebude ani široké spektrum prispôsobenia Ambient displeja

Funkciu Ambient displej už dobre poznáme od viacerých výrobcov, no Xiaomi ho posunulo opäť svojím smerom. Najväčší dôraz v novom MIUI 11 kladie gigant hlavne na jeho prispôsobenie používateľovi. Na výber bude veľké množstvo zobrazenia hodín, pričom používateľ si bude môcť prispôsobiť aj správu zobrazenú týmto špeciálnym režimom. Chýbať nebudú ani zaujímavé animácie, ktoré budú slúžiť ako indikátory notifikácií.

Dynamické zvuky systému prinesú nový zážitok z telefónu

Xiaomi zapracovalo aj na zaujímavej funkcii systému, ktorú nazval Dynamic Natural Sound. V jednoduchosti ide o dynamické prispôsobenie zvukov systému, ako sú alarmy, zvuky notifikácií a podobne, vzhľadom na prostredie a čas, v ktorom sa smartfón nachádza. Nejde o žiadnu svetobornú funkciu, no je vidieť, že Xiaomi myslelo aj na detaily a posunulo zážitok z MIUI 11 na novú úroveň.

MIUI 11 prináša nové a užitočné nástroje

V dnešnej dobre priniesť operačný systém bez šikovných nástrojov je cesta do pekiel. Uvedomuje si to aj Xiaomi a v rámci MIUI 11 predstavuje hneď niekoľko šikovných nástrojov. Prvým z nich je nástroj Mi Work, ktorý pozostáva zo 4 nových aplikácií mierených na biznis. Ich funkcie sú zamerané na rôzny druh pracovných oblastí v snahe maximalizovať efektivitu ich používateľa.

V našej sfére a oblasti skôr ale využijeme nástroj Mi Share pre rýchle a jednoduché prenášanie súborov medzi zariadeniami. Tento nástroj vyšiel v spolupráci s čínskymi výrobcami Oppo a Vivo. Nástroj Mi Share ponúkne jednoduché rozhranie a umožní jednoduché prenášanie súborov medzi laptopmi, tabletmi či smartfónmi spomínaných výrobcov pri rýchlosti až 82 MB/s.

Ďalšími šikovnými pomocníkmi budú zabudované nástroje pre čítanie a úpravu dokumentov v spojení s kancelárskym nástrojom WPS Office. Tieto nástroje budú podporovať široké spektrum rôznych typov dokumentov.

Jednou z noviniek, ktorú prináša Android 10, je aj nástroj pre nahrávanie obrazovky. Aj v MIUI 11 bude tento nástroj samozrejmosťou, pričom Xiaomi zapracovalo hlavne na jeho jednoduchosti. Gigant ale zašiel ešte ďalej a pridal prezentačné funkcie. Svojim displejom bude môcť používateľ narábať ako z prezentérom a používať prsť podobne ako laserový pointer.

Aby toho nebolo málo, Xiaomi značne zjednoduší tlačenie dokumentov cez smartfón. Predstavuje totižto nástroj pre tlačenie, ktorý bude schopný fungovať s veľmi širokým spektrom výrobcov tlačiarní. Veľmi jednoducho tak bude možné na základe výrobcu zvoliť typ tlačiarne, bezdrôtovo sa s ňou spárovať a tlačiť dokumenty.

Nová MIUI 11 myslí aj na cestovateľov

Na svete je množstvo ľudí, ktorí strávia väčšinu svojho času cestovaním. Práve pre nich Xiaomi prináša prostredníctvom MIUI 11 takzvaný balík pre cestovateľov v podobe Mi GO Travel. Ide o súhrn funkcií, ktoré uľahčia cestovateľom ich rýchly život. Na pomoc tak prichádza cestovateľský asistent, ktorý dokáže poskytnúť množstvo užitočných informácií pred samotnou cestou, ako sú informácie o hotelových rezerváciách či počasí. Taktiež umožní nákup lokálnych cestovných lístkov, poskytne informácie o aktuálnych kurzoch mien v danej oblasti a kontakty na miestne ambasády.

Z cestovaním prichádza častokrát aj problém s výdržou batérie. Práve tento problém rieši super-šetriaci mód, ktorý dokáže maximalizovať výdrž batérie. Gigant síce nezmienil o tejto novinke veľa informácií, ale hovorí o výdrži na celý deň aj v prípade, že batérii zostáva už len 5 % energie. Bude teda veľmi zaujímavé vidieť túto novinku v akcii.

V tvojom smartfóne už čoskoro

MIUI 11 bude prichádzať na jednotlivé smartfóny v postupných vlnách. Prvou vlnou počnúc dneškom prinesie gigant MIUI 11 v rámci interných beta verzií a 27. septembra začne s distribúciou verejných beta verzií na smartfóny Xiaomi Mi 5C, Mi MAX 2, Mi Note 2, Mi MIX, Mi 5s, Mi 5s Plus, Mi 5X, Mi Play, Mi Note 3, Mi 6X, Mi 6, Mi MIX 2, Mi 8 SE, Mi 8 Youth Edition, Mi MAX 3, Mi CC 9, Mi CC 9e, Mi CC 9 Meitu , Mi 8, Mi MIX 3, Mi 8 Explorer Edition, Mi MIX 2S, Mi 9 SE a Mi 9.

Verejná beta verzia MIUI 11 bude dostupná tiež pre smartfóny Redmi Note 4X, Redmi 4X, Redmi Note 5A standard version, Redmi Note 5A high version, Redmi 5A, Redmi 5, Redmi 5 Plus, Redmi 6A, Redmi 6, Redmi Note 5, Redmi 6 Pro, Redmi Note 7, Redmi Note 7 Pro, Redmi K20 Pro, Redmi K20, Redmi Note 8 Pro.

Globálne vypustenie MIUI 11 je pre smartfóny Xiaomi Mi 9, Mi 9 Transparent, Mi 9 SE, Mi MIX 3, Mi MIX 2S, Mi 8, Mi 8 Youth, Mi 8 Explorer Edition, Mi 8, Mi 8 SE, Mi MAX 3 a  Redmi K20 Pro, Redmi K20 Pro Premium Edition, Redmi K20, Redmi Note 7, Redmi Note 7 Pro, Redmi 7 stanovené na polovicu októbra.

Na konci októbra by mali MIUI 11 obdŕžať smartfóny Xiaomi Mi 9 Pro 5G, Mi CC 9, Mi CC 9 Meitu, Mi CC 9e, Mi MIX 2, Mi Note3, Mi 6, Mi 6X a Redmi 7A, Redmi 6 Pro, Redmi Note 5, Redmi 6A, Redmi 6, Redmi S2. Na začiatku novembra to zas budú smartfóny Xiaomi Mi MIX, Mi 5s, Mi 5s plus, Mi 5X, Mi 5C, Mi Note2, Mi PLAY, Mi Max 2 a Redmi Note 8, Redmi Note 8 Pro, Redmi 5 Plus, Redmi 5, Red Rice Phone 5A, Redmi Phone 4X, Redmi Note 5A Standard Edition, Redmi 5A High Edition.

Svoj smartfón si prispôsobíš úplne zadarmo

Xiaomi si tiež nechalo pre svojich fanúšikov prekvapenie a oznámilo, že s príchodom MIUI 11 budú všetky témy zadarmo. Používateľ tak bude schopný využiť široké spektrum prispôsobenia ikon, tapiet a ostatných prvkov rozhrania úplne zadarmo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP