To, že čínsky výrobcovia radi kopírujú známejšie značky, ako Apple alebo Samsung, je dobre známe. Bohužiaľ v Číne je situácia taká, že si to môžu dovoliť, nakoľko v tejto krajine nepoznajú pojem ochranná známka. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Inak tomu nie je ani v prípade čínskeho Xiaomi, ktoré hlavne vo svojich začiatkoch bolo označované aj ako ‚‚čínsky Apple.’’ Podobnosť môžeš nájsť či už v dizajne webu, zariadení, nadstavby MIUI, no hlavne v prípade tabletov Mi Pad.

Súdny spor s Apple

Pokiaľ Xiaomi pôsobilo len na území Číny, všetko bolo v poriadku. Respektíve lepšie povedané, Apple nič proti nemu nezmohol. Problém nastal ale po tom, čo sa spoločnosť rozhodla expandovať aj na európsky trh a zároveň si zaregistrovať ochrannú známku Mi Pad. Na to už ale Apple zakročil, firmu zažaloval (pre porušenie duševného vlastníctva) a dokonca sa mu tento spor podarilo vyhrať.

O tom, že Mi Pad nebude registrovaný ako ochranná známka, rozhodol druhý najvyšší európsky súd pre duševné vlastníctvo (EUIPO). Takáto podobnosť by podľa neho mohla byť pre zákazníkov mätúca.

‚‚Rozdiel medzi spornými označeniami vyplývajúci z prítomnosti dodatočného písmena ‚‚m’’ na začiatku Mi Pad nie je dostatočný na to, aby kompenzoval vysoký stupeň vizuálnej a fonetickej podobnosti medzi týmito dvomi označeniami,’’ vyhlásil Súdny dvor.

Len čiastočné víťazstvo

Pre Apple je to však len čiastočné víťazstvo, nakoľko súd Xiaomi názov Mi Pad nezakázal používať. Verdikt zabraňuje len tomu, aby bola značka registrovaná ako ochranná známka. V podstate to teraz znamená, že hocičo na území EÚ môže niesť názov Mi Pad. Xiaomi sa však môže stále odvolať na Európsky súdny dvor a túto ochrannú známku získať.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
14%
Páči sa mi to
14%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
71%
O autorovi
Martin Lajčák
Volám sa Maťo a momentálne som študentom vysokej školy. Medzi moje záľuby patria nové technológie, športovanie a nepohrdnem ani dobrou knihou
 • Andrej Kubiš

  Ako keby apple nikdy nič nekopíroval. Špinavci jedny. Len sa budú súdiť s druhými za to, čo robia oni sami

  • Ľubomír Kohút

   ty si mimo. vsetci kopiruju apple. ukaz mi v com a koho kopiruje apple? cinan vzdy len kopiroval.

  • mar bartian

   To je len zaciatok 😉. Pockaj ked sa zacnu snimi sudit za porusovanie technickych patentov

 • Jakub Smolka

  Zase sa až toľko nepodobajú ako čo si osebe tie americké sv*ne myslia ? to by sa pomaly mohol každý súdiť s každým lebo na väčšine vecí z tejto oblasti sa nájdu podobné alebo rovnaké znaky.
  Applu očividne vadí že sa Xiaomi pomaly dostáva stále viac do popredia, a potrebujú si na maličkostiach kompenzovať svoje ego.
  V apple by sa skôr mohli zamyslieť nad tým aké cenovky nadstavujú svojim produktom a aká je veľký ich zisk.
  Xiaomi je aspoň férovejšia spoločnosť a nepýta si za ich produkty celý majetok.

 • Nedam

  Vysvetli mi niekto, asi sa dá dať patent na štvorec? Ti automobilky sa navzájom žalujú kolky volantu?