To, že čínsky výrobcovia radi kopírujú známejšie značky, ako Apple alebo Samsung, je dobre známe. Bohužiaľ v Číne je situácia taká, že si to môžu dovoliť, nakoľko v tejto krajine nepoznajú pojem ochranná známka. 

Inak tomu nie je ani v prípade čínskeho Xiaomi, ktoré hlavne vo svojich začiatkoch bolo označované aj ako ‚‚čínsky Apple.’’ Podobnosť môžeš nájsť či už v dizajne webu, zariadení, nadstavby MIUI, no hlavne v prípade tabletov Mi Pad.

Súdny spor s Apple

Pokiaľ Xiaomi pôsobilo len na území Číny, všetko bolo v poriadku. Respektíve lepšie povedané, Apple nič proti nemu nezmohol. Problém nastal ale po tom, čo sa spoločnosť rozhodla expandovať aj na európsky trh a zároveň si zaregistrovať ochrannú známku Mi Pad. Na to už ale Apple zakročil, firmu zažaloval (pre porušenie duševného vlastníctva) a dokonca sa mu tento spor podarilo vyhrať.

O tom, že Mi Pad nebude registrovaný ako ochranná známka, rozhodol druhý najvyšší európsky súd pre duševné vlastníctvo (EUIPO). Takáto podobnosť by podľa neho mohla byť pre zákazníkov mätúca.

‚‚Rozdiel medzi spornými označeniami vyplývajúci z prítomnosti dodatočného písmena ‚‚m’’ na začiatku Mi Pad nie je dostatočný na to, aby kompenzoval vysoký stupeň vizuálnej a fonetickej podobnosti medzi týmito dvomi označeniami,’’ vyhlásil Súdny dvor.

Len čiastočné víťazstvo

Pre Apple je to však len čiastočné víťazstvo, nakoľko súd Xiaomi názov Mi Pad nezakázal používať. Verdikt zabraňuje len tomu, aby bola značka registrovaná ako ochranná známka. V podstate to teraz znamená, že hocičo na území EÚ môže niesť názov Mi Pad. Xiaomi sa však môže stále odvolať na Európsky súdny dvor a túto ochrannú známku získať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom