Xiaomi so svojou sériou smartfónov Mi 8 naozaj boduje. Nie je to len hlavný model, ktorý si získal fanúšikov. My sme sa pozreli na jeho lacnejšiu verziu, ktorá by v segmente dostupných smartfónov mohla patriť k horúcim adeptom na kúpu.

Xiaomi predstavilo model Mi 8 Lite v priebehu septembra minulého roka. Cieľ bol jasný. Poskytnúť používateľom dostupnejší model vlajkovej verzie Mi 8. Došlo teda k okresaniu niektorých špecifikácií, ale zároveň sa znížila aj cena.

Ako sa Xiaomi vydaril tento krok, sme zisťovali počas používania Mi 8 Lite. Vybrali sme 10 jeho najsilnejších funkcií, ale tiež sme sa pozreli na vlastnosti, ktoré sa už „nezmestili do rozpočtu“. Ten je na úrovni od 180 do 250 € v závislosti od verzie a dostupnosti.

Zistiť cenu Xiaomi Mi 8 Lite vo FonTech Shope

1. Dizajn, ktorý žiari

Jednoznačným ťahákom modelu Mi 8 Lite je dizajnové prevedenie. V tejto cenovej kategórii nie sme zvyknutí na to, že výrobcovia umožňujú konštrukcii takto výrazne vyniknúť. Zadná strana je pokrytá sklom, ale skutočnú sviežosť dodáva gradientné sfarbenie. My sme mali v redakcii modrý model, ale dostupné sú aj ružové a čierne prevedenia. Všetky vyzerajú skvele.

Sklo a farebné prevedenie dodávajú zariadeniu prémiový vzhľad, ktorý púta pohľady. Neraz sa nám stalo, že ľudia, ktorý smartfón uvideli prvýkrát sa nás okamžite pýtali, čo je to za značka. Tento ťah sa Xiaomi vydaril. Po konštrukčnej stránke obsahuje model Mi 8 Lite aj USB typu C konektor a reproduktor na spodnej strane, tlačidlá napájania a ovládania hlasitosti na pravom okraji, slot pre dve nanoSIM alebo jednu nanoSIM a microSD kartu.

Na čo si dať pozor

Tým, že je zadná strana zo skla, priťahuje aj odtlačky. Zacapkať Mi 8 Lite naozaj nie je ťažké, ale, bohužiaľ, to je údel jeho dizajnového prevedenia. Treba myslieť aj na to, že Mi 8 Lite už nemá 3,5mm jack. Telefón tiež nedisponuje certifikáciou odolnosti voči vode, čo však v jeho cenovej kategórii ani nie je objektívne očakávať.

2. Špičkový pomer ceny a výkonu

FonTech

Dizajn smartfónu sme síce umiestnili na prvé miesto, ten najväčší dôvod k jeho kúpe však tkvie v pomere ceny a výkonu. Za sumu, ktorá začína na úrovni okolo 200 €, dokáže Mi 8 Lite priniesť do segmentu dostupných smartfónov veľmi veľa kvality. Práve v tejto oblasti je Xiaomi veľmi silné.

Dokazuje to fakt, že najväčšími konkurentmi smartfónu budú zariadenia rovnakej značky. Xiaomi Mi A2, respektíve Xiaomi Mi 8 SE. Netreba ešte zabúdať na kvalitný Honor Play. U nás sú obľúbené aj modely Moto G6/Plus a presadiť sa snaží Motorola One. Tie sú ale v našich očiach o čosi horšie voľby. Xiaomi Mi 8 Lite má silnú konkurenciu, ale pomerom ceny a výkonu patrí k najlepším. Dokazujú to ďalšie body v tomto článku.

3. Kvalitná hardvérová výbava

Okrem dizajnu prináša Mi 8 Lite do kategórie dostupných smartfónov aj veľmi slušný výkon. Nie je to vlajkový model, ale napríklad Snapdragon 660 zvláda obrovské množstvo roboty. Disponuje ôsmimi jadrami s maximálnou frekvenciou 2,2 GHz a zabezpečuje v tejto cenovej kategórie naozaj dostatok výkonu.

Táto výbava Mi 8 Lite ukazuje silu aj v porovnaní so známou konkurenciou u nás. Napríklad modely Moto G6 Plus alebo Motorola One majú menej výkonné procesory Snapdragon 630, respektíve Snapdragon 625. V porovnaní so spomínanou konkurenciou má aj lepší grafický čip. V tomto prípade stojí na jeho strane Adreno 512 a na tej konkurenčnej Adreno 508 a 506.

Xiaomi Mi 8 Lite je možné kúpiť dvoch pamäťových verziách. V prvom prípade ponúka 4 GB RAM a 64 GB úložného priestoru, výkonnejšia verzia má až 6 GB RAM a 128 GB pamäť pre súbory. Aj vybavenejší model je pritom možné zohnať za výrazne menej ako 250 €.

Na čo si dať pozor

Nejde o vlajkovú loď a preto ani nemá vlajkový procesor. Najnovšie herné tituly tak možno nebude možné hrať na najvyššom rozlíšení a k dispozícii nebudú ani pokročilé funkcie rozšírenej reality či umelej inteligencie. Toto je však smartfón pre masy a jeho výkon bude vyhovovať veľkej väčšine používateľov.

Žiaľ, v oblasti hardvérovo-softévrovej výbavy sa nachádzaj aj objektívne najväčšia slabina zariadenia. Smartfón totiž nedisponuje NFC konektivitou, takže ho nie je možné využívať na bezkontaktné platby cez Google Pay ani iné služby.

4. Fotoaparáty

FonTech

Fotovýkon je jedna z najdôležitejších kategórii pre dnešné smartfóny a platí to aj pre strednú triedu. Xiami Mi 8 Lite v tejto oblasti patrí opäť k najlepším v kategórii. Ponúka dva snímače s 12 a 5 MPx rozlíšením. Primárny senzor disponuje clonou f/1.9 a pixelmi s veľkosťou 1,4µm. Sekundárny snímač slúži na lepšie vypočítanie hĺbky ostrosti a vytvorenie efektu s rozmazaným pozadím. Predný senzor zas ponúka rozlíšenie 24 MPx a tiež portrétový režim.

Tieto a ďalšie vlastnosti fotoaparátov vytvárajú základ pre kvalitné snímky. Za denného svetla patria výsledky Xiaomi Mi 8 Lite k nadpriemeru v oblasti dostupných smartfónov. Dobrú prácu odvádza systém umelej inteligencie, ktorý nie je taký agresívny ako napríklad u zariadení Huawei. Stále ponúka saturovanejšie farby aj väčší kontrast, ale funkcia to s týmito vlastnosťami veľmi neprestreľuje. Fotografie za dostatočného svetla tak majú vyvážený dynamický rozsah, farby aj detaily.

Bokeh efekt vytvorený predným aj zadným fotoaparátom je pomerne presný, aj keď nie v každej situácii sa systému podarí presne určiť hranice zaostreného objektu. To je však dlhodobý problém viacmenej všetkých smartfónov. Telefón dokonca ponúka možnosť nahrávať 4K videá, čo na strednú triedu nie je vôbec bežné.

Na čo si dať pozor

Fotoaparáty sú kategóriou, kde sa najviac ukazuje rozdiel medzi strednou a najvyššou triedou. Lacnejšie smartfóny svojou výbavou jednoducho nestačia konkurovať tým drahším v zhoršených svetelných podmienok a v noci. Tu s tým nedokáže nič spraviť ani Xiaomi Mi 8 Lite, ktorého fotografie v tme do určitej mieri stratia na kvalite. Ak by sme brali do úvahy len smartfóny s cenou do 250 €, bude tento model naďalej patriť k tým najlepším.

5. Softvér

Xiaomi dodáva model Mi 8 Lite so systémom Android 8.1 Oreo a s nadstavbou MIUI 10. Tá je pre používateľov už dobre známa a má niekoľko veľmi prívetivých funkcií. Je to najmä optimalizácia celého systému, ktorej sa Xiaomi dôkladne venuje, vďaka čomu je práca s MI 8 Lite pohodlná a rýchla. Nechýba ani ovládanie prostredníctvom gest, ktoré už dnes síce neprekvapí, ale stále nie je úplne rozšírené.

Xiaomi je známe veľmi slušnou softvérovou podporou pre svoje smartfóny. Aj Mi 8 Lite by mal v najbližších mesiacoch dostať aktualizáciu na Android 9 Pie a určite budú pribúdať aj nové funkcie v rámci MIUI.

K ďalším vlastnostiam MIUI patrí:

  • Rozdelenie obrazovky pre dve aplikácie (split screen);
  • Možnosť uzamknúť aplikácie heslom a tiež možnosť využívať dve kontá v jednej aplikácii (napr. WhatsApp)
  • MIUI umožňuje v systéme vytvoriť druhý profil, ktorý je zabezpečený heslom. Ide prakticky o úplne samostatnú časť, ktorá je oddelená od hlavného profilu;
  • Široká možnosť personalizácie domovských plôch a ikon;
  • Nastavenie dátového limitu pri vytvorení WiFi hotspotu;
  • Asistent s vlastnou obrazovkou (po potiahnutí vpravo z domovskej obrazovky), kde sa zobrazujú časté kontakty, udalosti z kalendára, správy a pod.
  • Možnosť zobraziť rýchlosť internetového pripojenia;
  • Zmena fontu či veľkosť písma;
  • Vlastná aplikácia Security, kde je možné rýchlo uvoľniť úložný priestor, udeľovať povolenia aplikáciám, upraviť nastavenia batérie a iné;
  • Mnohé iné menšie funkcie, ktorými si používateľ môže prispôsobiť zážitok z používania smartfónu;

Na čo si dať pozor

V MIUI sa nenachádza menu so všetkými aplikáciami. Nainštalované novinky sa tak automaticky umiestňujú na domáce obrazovky a pre ich prehľadnejšie usporiadanie je vhodné ich zoraďovať či rozdeľovať do priečinkov.

6. Displej

Prednú stranu Xiaomi Mi 8 Lite obhospodaruje 6,26-palcový displej s rozlíšením FullHD+ (1080 x 2280 pixelov). Má pomer strán 19:9, využíva technológiu IPS a v hornej časti obsahuje aj výrez. Displej Mi 8 Lite ponúka veľmi príjemné farby a vďaka IPS technológii sú pozorovacie uhly skvelé.

FonTech

Zobrazovací panel však vyniká aj v inej vlastnosti. Xiaomi sa podarilo implementovať veľmi široký rozsah jasu, vďaka čomu je smartfón skvele využiteľný na priamom slnku aj v úplne tme. Vo výbave nechýba filter modrého svetla.

7. Rozšírenie úložiska cez microSD kartu

Nie je to len 64 alebo 128 GB, ktoré dokáže Mi 8 Lite poskytnúť pre uloženie súborov. K dispozícii je aj slot pre microSD kartu, čo môže byť pre mnohých používateľov kľúčová funkcia. Je pravda, že túto vlastnosť je možné nájsť aj u konkurencie, ale napríklad u vlajkových lodí paradoxne chýba častejšie.

8. Zvuk

Síce dostupný smartfón od Xiaomi nedisponuje stereo reproduktormi, ponúka kvalitný audio výstup. Reproduktor, ktorý sa nachádza na spodnej strane, vyniká celkovou hlasitosťou, ale zároveň si pri nej dokáže udržať aj kvalitu. Nie je to stereo zvuk Samsungu Galaxy Note 9 či nových iPhonov, ale v tejto cenovej kategórii rozhodne opäť poráža veľkú časť konkurencie.

9. Snímač odtlačkov

FonTech

Zástupca strednej triedy od Xiaomi prichádza s klasickým snímačom odtlačkov prstov na zadnej strane. Samozrejme, priestor na implementáciu senzoru pod displejom v tomto segmente ešte nie je a zbytočne by zvyšoval cenu. Xiaomi má už dlhodobo jedny z najlepších snímačov odtlačkov, čo sa napríklad nedá povedať o tých, ktoré používa Samsung.

Možno to bude znieť bláznivo, ale túto funkciu vyzdvihujeme aj na základe toho, že Mi 8 Lite nepodporuje odomykanie tvárou. Opäť by z cenového hľadiska nemohol disponovať 3D riešením a 2D snímanie podľa nás predstavuje zbytočné bezpečnostné riziko a nie je najmä v tme pohodlné.

10 . Rýchle nabíjanie

V oblasti batérie dostávame vo výbave 3350 mAh akumulátor, ktorý prináša pre strednú triedu dôležitú funkciu. Telefón disponuje rýchlym nabíjaním Quick Charge 3.0 a z 5 na 100 % sa nabije za približne hodinu a dvadsať minút. To sú na daný segment trhu veľmi kvalitné čísla.

Na čo si dať pozor

Výdrž batérie je jedna z mála oblastí, kde Mi 8 Lite priamo neporáža svojich konkurentov. Pri štandardnom používaní vydrží jeden deň, ale ďalej sa už nedostane. Napríklad Moto G6 Plus má v tomto výhodu.

Zhodnotenie

Xiaomi Mi 8 Lite je svojimi vlastnosťami šitý na mieru každému používateľovi, ktorí nechce za smartfón platiť prehnané sumy, ale zároveň požaduje istý štandard. Škoda len chýbajúcej podpory NFC, ktorá by sa zariadeniu veľmi hodila.

Zistiť cenu Xiaomi Mi 8 Lite vo FonTech Shope

Dôvodov ku kúpe je ale viac. Unikátnym ťahákom je dizajn, ktorý skvele dopĺňa hardvérová výbava, fotoaparáty, softvér aj displej. Pridávajú sa ďalšie „maličkosti“ ako zvuk, komfortné odomykanie aj rýchlonabíjanie. To všetko zo Xiaomi Mi 8 Lite vytvára zariadenie, ktoré v oblasti dostupných smartfónov patrí absolútne k tým najlepším voľbám.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom